Jump to content



Nvidia GTX Titan: εντυπώσεις/μετρήσεις/απορίες/overclocking/issues κοκ


Recommended Posts

Μερικα τεστακια που εκανα το απογευμα προσπαθωντας να μαζεψω τα σαγονια μου!:p

1. Valley 1.0

valleysli.jpg

2. Heaven 4.0

heaven4sli.jpg

3. Catzilla RC2

catxy.jpg

4. 3Dmark11

3dmark11sli1.jpg

5. 3Dmark13

3dmark13sli.jpg

6. 3Dmark Vantage

vantagesli1.jpg

--------------------------------------------------------------------------

* Με cpu 4.8ghz και καρτες στα 1132+mhz βλεπω αυτην την καταναλωση.

wattsr.jpg

Να σημειωσω ορι με 3χ580 στην Χ58 πλατφορμα εβλεπα τα διπλα!

* Το πιο σημαντικο ειναι οτι με SLI οι καρτες ΔΕΝ κανουν throttling σε κανενα bench που ετρεξα! Κουφο αλλα ισχυει...

Τι νουμερα ειναι αυτα???? Οο

Τα βγαζει περα ο 3770k???

Μετραω ηδη αντιστροφα για τις δικες μου!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 612
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατι εμένα δεν μου κάνει εντύπωση? Ενδιαφέρον...μαμά τάση? ;)

EDIT: οκ, για να λεω την αληθεια εγω θα έκανα το εξης: πρωτον θα έβαζα το AB/Precision να καταγραφει frequency, gpu util, τάση, power, θερμοκρασία, σε αρχείο. Δευτερον, θα έτρεχα το benchmark που αρχικά σου θρότλαρε με μια μονο κάρτα. Επειτά ακριβώς το ιδιο benchmark με ακριβώς τις ιδιες ρυθμισεις και για το SLI. Τελος θα εφτιαχνα γραφικές για να τα έχω όλα "πιάτο" και να μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. Αν δεν βαριέσαι κάνε το και αν βαριεσαι να φτιαξεις γραφικές στείλε μου με την μια τα αρχεία και θα το κάνω εγω, θα σου στείλω το mail μου με PM just in case. ;)

[MENTION=15972]Staba[/MENTION] , κααααλααα, θα το δοκιμάσω και αυτο καποια στιγμή, κατεβασα χθες την beta 9...

EDIT #2: καλα όλα αυτά το ίδιο core δεν χρησιμοποιούν? Πρώτη φορα που ανοιξα το precision οταν πηγα στα settings ήταν σαν αν έβλεπα το MSI (που τοσο καιρο χρησιμοποιούσα και ήμουν εξοικειωμένος) με διαφορετικό skin...

Τωρα που εχει περασει ενα 24ωρο και εχει φυγει λιγο η μαστουρα μπορω να δωσω μια εξηγηση...:p

Με μια καρτα παιζεις συνεχεια 99% gpu usage ενω με τις δυο σε 1080ρ δεν ειναι παντα κολλημενο 99% οποτε μαλλον αυτο ειναι που δεν ειδα throttling. Αν τωρα βαλω valley σε 5760χ1200 που ειναι κολλημενο 99% το usage συνεχεια λογικα μπορει να throttlαρει.

ΟΛΑ τα ρολογια παντα με μαμα ταση... ειναι που δεν κλοκαρει καλα ο Τιτανας! :hehe:

Τι νουμερα ειναι αυτα???? Οο

Τα βγαζει περα ο 3770k???

Μετραω ηδη αντιστροφα για τις δικες μου!!!!! :D

Η μονη διαφορα που θα δεις με τον 6πυρηνο σου εναι στα cpu score και ισως στο gpu score σε vantage P.

Αντε να πληθαινουν οι Τιτανες να γινουν πιο πολλοι απο τις 680. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από csaris
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ψησε και Τακη κοντα ειναι και εκεινος.........αχαχαχα Χτες παντος με πηρε με μια χαρα τηλ.και μου λεει ρε εχω ψη8ει ελα να τον κανουμε να ξαναγυρησει στο GREEN TEAM οχι τιποτα αλλα ειμαστε και οικολογικοι

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο ψησε και Τακη κοντα ειναι και εκεινος.........αχαχαχα Χτες παντος με πηρε με μια χαρα τηλ.και μου λεει ρε εχω ψη8ει ελα να τον κανουμε να ξαναγυρησει στο GREEN TEAM οχι τιποτα αλλα ειμαστε και οικολογικοι

Νομιζω οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ο Τακης εχει μπει UPS κοιταει το tracking.

οχι 3 ρε συ μην τρελλαθουμε ακομα 3-5 εργασιμες ημερες για να μου ρ8ουν εννοω:crazy_pilot:

Eχασες ευκαιρια μαν! :hehe:

VGA GIGABYTE GV-NTITAN-6GD-B 6GB GDDR5 | COSMODATA

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ο Τακης εχει μπει UPS κοιταει το tracking.

Eχασες ευκαιρια μαν! :hehe:

VGA GIGABYTE GV-NTITAN-6GD-B 6GB GDDR5 | COSMODATA

Ειδες δεν εψαξα καλα καλα οι τυποι ζουνε αλλου ετσι την ειχα δει την τιμη!Εμενα απο Ελληνικο γνωστο καταστημα αν ψαξεις 8α δεις πιο ειναι.... μου βγηκε η μια 1.088 δεν ξερω γιατι αλλα ηθελα Gainward:wall:Μαλλον μου αρεσει το κουτακι το πολυχρωμο της Gainward:upside:

Link to comment
Share on other sites

Ειδες δεν εψαξα καλα καλα οι τυποι ζουνε αλλου ετσι την ειχα δει την τιμη!Εμενα απο Ελληνικο γνωστο καταστημα αν ψαξεις 8α δεις πιο ειναι.... μου βγηκε η μια 1.088 δεν ξερω γιατι αλλα ηθελα Gainward:wall:Μαλλον μου αρεσει το κουτακι το πολυχρωμο της Gainward:upside:

Παντως ειχα προσφορα απο Ελλαδα στα 1075ε ανα τεμαχιο απο πολυ αξιοπιστο μαγαζι, αλλα τελικα τα τα πηραν οι Γερμανοι..:p

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειχα προσφορα απο Ελλαδα στα 1075ε ανα τεμαχιο απο πολυ αξιοπιστο μαγαζι, αλλα τελικα τα τα πηραν οι Γερμανοι..:p

αυτα τα λαμογια τα πηραν ολα αυτα!!!Βλεπουν και οτι οι τιτανες πανε συννεφο Ελλαδα και μας σκιζουν αναλογα.Ετσι ολοι τιτανες να παμε κοντρα στην οικονομικη κριση:triniti:

Link to comment
Share on other sites

Το cpu της υπογραφής μου θα την παλέψει να σηκώσει 2 τιτάνες, έστω και σε στάση άτλαντα (πιστεύω έχετε δει) μέχρι να βγουν οι καινούργιοι της intel?

Μονο σε vantage P θεωρω οτι θα χανεις.

Link to comment
Share on other sites

EDIT #2: καλα όλα αυτά το ίδιο core δεν χρησιμοποιούν? Πρώτη φορα που ανοιξα το precision οταν πηγα στα settings ήταν σαν αν έβλεπα το MSI (που τοσο καιρο χρησιμοποιούσα και ήμουν εξοικειωμένος) με διαφορετικό skin...

έχει ποσταριστεί στο ocn ότι το afterburner είχε καλ΄υτερη συμπεριφορα και λιγότερο throttling ..δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτο...

Naaaaaaah, δοκιμασα την beta 9 (τελευταια διαθέσιμη), η δική μου εμπειρια ειναι "ιδια γευση" (οκ το περιμενα).

EDIT: καλα μωρε τα εχω χασει τελειως? Δινουν την δυνατοτητα για overvoltage αλλα δεν μπορεις να κανεις undervoltage? Κολλημένη βλεπω οτι μενει η μπαρα στα 0mv πιο κατω δεν παει...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα γραμμή. Εχει δουλέψει κανείς με κάρτες gigabyte?? παλιά είχαν κάτι θέματα με ασυμβατότητες υπάρχουν ακόμα; Τις βρίσκω σε κομπλε τιμή και θέλω να δώ αν θα κλείσω η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το backplate ήρθε σε ένα κουτί χωρίς οδηγίες (όχι οτι χρειάζονται αλλά μια φωτοτυπία μέσα δεν θα έβλαπτε), χωρίς προστατευτικά φιλμ στα pad της μνήμης!! (είχαν δώρο και μια τρίχα!! Φαίνεται στην επόμενη φωτό!) Το κακό είναι ότι μάλλον έχει τα ίδια pad με των 680/670 τα οποία λιγδιάζουν! Ήδη φαίνεται λίγδα χωρίς να έχει φορεθεί και δεν νομίζω να ταξίδεψε με πάνω από 26 βαθμούς. Οπότε χρίζει αλλαγής με κάποιο καλύτερο από Phobya, αλλιώς στους 60-80 θα γίνει πανσέτα! Είναι 1mm πάχος. Έχει και ένα κομμάτι πλαστικό (σκληρό) για να μην ακουμπήσουν τα pin που περισσεύουν (λιγο κουλό μου φαινεται). Α! και για να μπεί σωστά πρέπει να βγεί το αυτοκόλλητο με το σειριακό που πατά σε ένα τσιπ μνήμης. Γεγονός που δεν επηρρεάζει την εγγύηση αρκεί να μην το χάσεις γιατί σε περίπτωση RMA πρέπει να το στείλεις οπωσδήποτε στην EVGA. Το κολλάς ποιό πέρα τέλος πάντων.

Το μεγαλύτερο κακό για όσους θέλουν να πάνε σε υδρόψυξη είναι οτί εδώ τα πράγματα μπλέκουν γιατί κρύβει 3-4 βίδες και μπλέκεις με τα μήκη τους και την σειρά που θα τις βιδώσεις....

Έγινε επεξεργασία από Staba
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβγαλα γραμμή. Εχει δουλέψει κανείς με κάρτες gigabyte?? παλιά είχαν κάτι θέματα με ασυμβατότητες υπάρχουν ακόμα; Τις βρίσκω σε κομπλε τιμή και θέλω να δώ αν θα κλείσω η όχι.

Όλες το ίδιο είναι, το κούτι αλλάζει μόνο. Απλά έχε το νού σου , επειδή είναι λαχείο και μπορει να κάτσει καμία που throttlαρει αγρια, να είναι έμπιστο το μαγαζί για να μπορείς να την αλλάξεις...

Χωρίς να σε τρομάξω το μόνο που έχω δει για gigabyte είναι αυτο

SO... after going back to the store where i baught my titan and talking to the manager (brother in law) we though we would do a test in store..

we tested all 7 titans (thats all the stock they had) and 4 (including mine) were struggling to keep the 837MHz. btw there all Gigabyte.

all were run on stock settings in MSI afterburner and 3dmark vantage and the score ranges were from 1588 to 9156 (aprox)...

(all tested on same rig)

btw i swaped my (faulty) gigabyte titan for a working one (same model) and its now holding stable OC of 1110 MHz and scores 12258 runs at 64 degrees :)

https://forums.geforce.com/default/topic/533422/geforce-drivers/maunelg-why-does-manual-fan-70-cause-downclocking-with-314-09-and-314-14-/15/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.