Jump to content



HDD docking station


el nino

Recommended Posts

Ψάχνω ένα docking station 3,5" σκληρών και έπεσα επάνω στο review του [MENTION=124]NoDsl[/MENTION] σχετικά με το Akasa DuoDock 2S.

Έψαξα λίγο περισσότερο και πέραν του DuoDock 2S βρήκα και το IcyBox IB-120CL-U3 και ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με τα παραπάνω προϊόντα ή κάποιο άλλο παρεμφερές.

Θα ήθελα απαραιτήτως να έχει δύο υποδοχές για σκληρούς και τουλάχιστον μια usb 3.0 θύρα.

Έχετε εμπειρία από τέτοια stations και ποια επιπλέον χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω ?

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ένα docking station 3,5" σκληρών και έπεσα επάνω στο review του @NoDsl σχετικά με το Akasa DuoDock 2S.

Έψαξα λίγο περισσότερο και πέραν του DuoDock 2S βρήκα και το IcyBox IB-120CL-U3 και ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με τα παραπάνω προϊόντα ή κάποιο άλλο παρεμφερές.

Θα ήθελα απαραιτήτως να έχει δύο υποδοχές για σκληρούς και τουλάχιστον μια usb 3.0 θύρα.

Έχετε εμπειρία από τέτοια stations και ποια επιπλέον χαρακτηριστικά πρέπει να προσέξω ?

Eγω εχω αυτο:

http://www.raidsonic.de/en/products/external-cases.php?we_objectID=6158

To ειχα παρει απο πλαισιο.Εχω 2 δισκους TB,1 ME 1 TB,και 2 500GB...στο κουτι του PC εχω βγαλει τις υποδοχες των δισκων,και δουλευω μονο αυτο(πιο σωστο αερισμο,λιγοτερο ρευμα κτλ...).Βαλε-βγαλε.Ευκολα πραγματα.Αν ειναι ομως να ξεκινας μια εγγραφη σε ενα δισκο που θα κρατησει ωωωωρες δεν θα σου το συνιστουσα διοτι οι δισκοι ζεσταινονται λιγο-εως οσο τους απασχολησεις.Οτι θελεις ρωτα με...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18749]el nino[/MENTION]

Και γω στην ίδια φάση είμαι, και ειμαι ανάμεσα στο raidsonic και στο fantec . To duodock της akasa δεν το ξερα, θα του ρίξου μια ματιά. Μάλλον πάντως προς το fantec τεινω καθώς ειχα πάρει και με ενα δίσκο πρίν μερικά χρόνια( αυτό ) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο ποιοτητα κατασκευής( βαρύ, στιβαρό και δεν έχει την αίσθηση του ψεύτικου) αλλά και ταχύτητα (170mb/s).

Ξέρει κανείς ποια είναι η ταχύτητα του duodock όταν δουλεύουν ταυτόχρονα και οι δύο δίσκοι, γιατι στο review μια γρήγορη ματιά που του έριξα δεν το βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποια είναι η ταχύτητα του duodock όταν δουλεύουν ταυτόχρονα και οι δύο δίσκοι, γιατι στο review μια γρήγορη ματιά που του έριξα δεν το βρήκα.

Περίπου 100mb/s αν το σηκώνουν οι δίσκοι σου. Το αναφέρω στις μετρήσεις και έχω κάνει ταυτόχρονη μέτρηση που φαίνεται στην τελευταία εικόνα στα "Windows Transfer Tests"

copy1.png

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18749]el nino[/MENTION]

Και γω στην ίδια φάση είμαι, και ειμαι ανάμεσα στο raidsonic και στο fantec . To duodock της akasa δεν το ξερα, θα του ρίξου μια ματιά. Μάλλον πάντως προς το fantec τεινω καθώς ειχα πάρει και με ενα δίσκο πρίν μερικά χρόνια( αυτό ) και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο ποιοτητα κατασκευής( βαρύ, στιβαρό και δεν έχει την αίσθηση του ψεύτικου) αλλά και ταχύτητα (170mb/s).

@Eddie

έχεις δίκιο για το fantec, μου είχε διαφύγει.

Είναι σημαντικό ότι πιστοποιείς -κατά κάποιον τρόπο- την ποιότητά του, διότι οι γνώμες -στο amazon- διήστανται...

[ame=http://www.amazon.de/Fantec-MR-CopyDU3-Festplatte-Bootpartion-Festplattenkopier/dp/B005UL529I/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1365761007&sr=8-1&keywords=FANTEC+MR-CopyDU3]Fantec MR-CopyDU3[/ame]

[ame=http://www.amazon.de/gp/product/B006CS1VN4/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i2?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=center-3&pf_rd_r=0CQ7QCMNF27JE497N1HR&pf_rd_t=101&pf_rd_p=463375153&pf_rd_i=301128]Icy Box IB-120CL-U3[/ame]

[ame=http://www.amazon.de/Akasa-SATA-DuoDock-schwarz-silber/dp/B004D3VOBO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1365761590&sr=8-1&keywords=akasa+duodock+2s]Akasa SATA DuoDock 2S[/ame]

[ame=http://www.amazon.co.uk/Akasa-DuoDock-AK-DK02U3-UK-Docking-Notebook/dp/B004BSFT30/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1365761639&sr=8-1&keywords=akasa+duodock+2s]Akasa DuoDock 2S[/ame]

Βέβαια σε όλα τα αντίστοιχα προϊόντα οι εμπειρίες είναι ανάμικτες,

σε τέτοιο βαθμό που να μην ξέρεις ποιό είναι το λιγότερο κακό...

άντε να διαλέξεις κάποιο τώρα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION]

όπως ίσως παρατήρησες οι απόψεις για το Akasa είναι -επιεικώς- μέτριες, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα κάτι.

Ωστόσο, θα ήθελα -αν είναι αυτό δυνατό- να μοιραστείς κάποιες πρακτικές εντυπώσεις σου από το προϊόν και αν διαπίστωσες και εσύ κάποιες από τις δυσλειτουργίες ή ασυμβατότητες που αναφέρουν διάφοροι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω αυτο:

http://www.raidsonic.de/en/products/external-cases.php?we_objectID=6158

To ειχα παρει απο πλαισιο.Εχω 2 δισκους TB,1 ME 1 TB,και 2 500GB...στο κουτι του PC εχω βγαλει τις υποδοχες των δισκων,και δουλευω μονο αυτο(πιο σωστο αερισμο,λιγοτερο ρευμα κτλ...).Βαλε-βγαλε.Ευκολα πραγματα.Αν ειναι ομως να ξεκινας μια εγγραφη σε ενα δισκο που θα κρατησει ωωωωρες δεν θα σου το συνιστουσα διοτι οι δισκοι ζεσταινονται λιγο-εως οσο τους απασχολησεις.Οτι θελεις ρωτα με...

Όπως και εσύ το προορίζω για περιστασιακή χρήση και λήψη κυρίως backup των δίσκων.

Βέβαια, αν στην πορεία διαπιστώσω ότι μπορεί να συνοδεύσει το htpc ώστε να διαβάζει από εκεί ταινίες και μουσική,

τότε ίσως να αποκτήσει ρόλο baladeur.

Αν εξακολουθούν να σε προβληματίζουν οι θερμοκρασίες, σου έχω τη λύση

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B004ZS8Y42/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i5?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=06CGGMX783MDYE1TC5QV&pf_rd_t=101&pf_rd_p=358549767&pf_rd_i=468294]StarTech SuperSpeed USB 3.0[/ame] :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=124]NoDsl[/MENTION]

όπως ίσως παρατήρησες οι απόψεις για το Akasa είναι -επιεικώς- μέτριες, χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα κάτι.

Ωστόσο, θα ήθελα -αν είναι αυτό δυνατό- να μοιραστείς κάποιες πρακτικές εντυπώσεις σου από το προϊόν και αν διαπίστωσες και εσύ κάποιες από τις δυσλειτουργίες ή ασυμβατότητες που αναφέρουν διάφοροι χρήστες.

Θές να με κατευθύνεις λίγο για το που αναφέρονται οι απόψεις που είναι επιεικώς μέτριες; Τι ακριβώς προβλήματα αντιμετώπισαν; Επίσης μην μπερδεύουμε τα προβλήματα του controller με του ίδιου του DuoDock. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θές να με κατευθύνεις λίγο για το που αναφέρονται οι απόψεις που είναι επιεικώς μέτριες; Τι ακριβώς προβλήματα αντιμετώπισαν; Επίσης μην μπερδεύουμε τα προβλήματα του controller με του ίδιου του DuoDock. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω πως δεν αμφισβητώ στο ελάχιστο το αναλυτικό review που έκανες και που στάθηκε η αφορμή για την κουβέντα αυτή.

Ωστόσο διαβάζοντας κάποιες αξιολογήσεις χρηστών, φαίνεται πως μερικοί είναι πολύ δυσαρεστημένοι σχετικά με τις αποσυνδέσεις μέσω usb 3.0

ή ακόμη και την αδυναμία σύνδεσης μέσω usb 3.0 παρά μόνο μέσω 2.0...

Αν διαβάσεις τις [ame=http://www.amazon.co.uk/product-reviews/B004BSFT30/ref=dp_top_cm_cr_acr_pop_hist_1?ie=UTF8&filterBy=addOneStar&showViewpoints=0]αξιολογήσεις[/ame], θα δείς πως κάποιος ξεκινά γράφοντας :"This drive dock is a joke" !

Ήθελα να μάθω αν εσύ διαπίστωσες κάτι τέτοιο ή αν γνωρίζεις σε τί -ενδεχομένως- οφείλεται αυτό και πως μπορεί να αντιμετωπισθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω πως δεν αμφισβητώ στο ελάχιστο το αναλυτικό review που έκανες και που στάθηκε η αφορμή για την κουβέντα αυτή.

Ωστόσο διαβάζοντας κάποιες αξιολογήσεις χρηστών, φαίνεται πως μερικοί είναι πολύ δυσαρεστημένοι σχετικά με τις αποσυνδέσεις μέσω usb 3.0

ή ακόμη και την αδυναμία σύνδεσης μέσω usb 3.0 παρά μόνο μέσω 2.0...

Αν διαβάσεις τις αξιολογήσεις, θα δείς πως κάποιος ξεκινά γράφοντας :"This drive dock is a joke" !

Ήθελα να μάθω αν εσύ διαπίστωσες κάτι τέτοιο ή αν γνωρίζεις σε τί -ενδεχομένως- οφείλεται αυτό και πως μπορεί να αντιμετωπισθεί.

Το να αμφισβητείς είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου και θα πρέπει να το χρησιμοποιείς πάντα. Κανείς δεν ξέρει τα πάντα. Ούτε εγώ είμαι ο τρισμέγιστος γκουρού που τα ξέρει όλα. Προσπαθώ όμως πάντα να είμαι όσο αντικειμενικός γίνεται.

Σχετικά με τις αξιολογήσεις, αν κρίνεις μόνο από του άμαζον και αυτών που έγραψαν, οι απόψεις αντικατοπτρίζουν το κοινού που συνήθως έχει πρόβλημα. Οι περισσότεροι ευχαριστημένοι δεν μπαίνουν στον κόπο να γράψουν.

Απο εκεί και πέρα, προσωπικά, οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής.

Ο PCIe 2 USB3.0 controller, ασχέτως αν δεν είχε nec αλλά via, είχε ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις αλλά αρκετές ασυμβατότητες οι οποίες διορθώνονταν σιγά σιγά με νέα firmware updates, είτε από την ίδια την akasa είτε από τους κατασκευαστές μητρικών.

H μόνη ασυμβατότητα(?) του DuoDock που έχω συναντήσει είναι με τα synology. Πιο συγκεκριμένα, σε όσα synology το έχω δοκιμάσει δεν έχω καταφέρει να ξεπεράσω τα 30mb/s. Το ίδιο όμως παρατήρησε και ο Άρης με άλλο usb3.0 dock οπότε ενδέχεται να μην είναι θέμα Akasa DuoDock.

Επίσης, είχα παρατηρήσει ότι χανόταν ορισμένες φορές από τις usb3.0 του shuttle SX79R5 αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν πρόβλημα που δημιουργούσε το ασύρματο keyboard microsoft 6000 το οποίο έβγαζε εντελώς Off τον controler. Όταν έβαζα μόνο του το DuoDock έπαιζε αέρας.

Από εκεί και πέρα, το συγκεκριμένο dock το οποίο το έχω ακόμα στα χέρια μου, έχει περάσει από ότι μηχάνημα θες, όποιας χρονολογίας μπορείς να φανταστείς και παίζει άριστα.

Πάντως μην το τρελαίνεις και πολύ για 20€. Δεν αγοράζεις σπίτι. Όπως επίσης 1000000 άτομα 1000000 απόψεις.

Αυτά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Απο εκεί και πέρα, προσωπικά, οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής.

Ο PCIe 2 USB3.0 controller, ασχέτως αν δεν είχε nec αλλά via, είχε ακριβώς τις ίδιες επιδόσεις αλλά αρκετές ασυμβατότητες οι οποίες διορθώνονταν σιγά σιγά με νέα firmware updates, είτε από την ίδια την akasa είτε από τους κατασκευαστές μητρικών.

H μόνη ασυμβατότητα(?) του DuoDock που έχω συναντήσει είναι με τα synology. Πιο συγκεκριμένα, σε όσα synology το έχω δοκιμάσει δεν έχω καταφέρει να ξεπεράσω τα 30mb/s. Το ίδιο όμως παρατήρησε και ο Άρης με άλλο usb3.0 dock οπότε ενδέχεται να μην είναι θέμα Akasa DuoDock.

Επίσης, είχα παρατηρήσει ότι χανόταν ορισμένες φορές από τις usb3.0 του shuttle SX79R5 αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν πρόβλημα που δημιουργούσε το ασύρματο keyboard microsoft 6000 το οποίο έβγαζε εντελώς Off τον controler. Όταν έβαζα μόνο του το DuoDock έπαιζε αέρας.

Από εκεί και πέρα, το συγκεκριμένο dock το οποίο το έχω ακόμα στα χέρια μου, έχει περάσει από ότι μηχάνημα θες, όποιας χρονολογίας μπορείς να φανταστείς και παίζει άριστα.

Ωραίος !

Αυτή ακριβώς είναι η συμπυκνωμένη εμπειρία και οι λεπτομέρειες στις οποίες αναφέρομαι και που δεν τις βρίσκεις σε κανένα review.

Πάντως μην το τρελαίνεις και πολύ για 20€. Δεν αγοράζεις σπίτι. Όπως επίσης 1000000 άτομα 1000000 απόψεις.

Αυτά. :cool:

Απολύτως καμία σχέση, όλοι μας εδώ μέσα έχουμε "πετάξει" πολύ περισσότερα χρήματα, ώστε να στεκόμαστε σε τέτοια ποσά... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ μία γνώμη για το ICY BOX, χωρίς να έχω δοκιμάσω κάποιο άλλο με παρόμοιες λειτουργίες.

1) Αργό στην αντιγραφή. Για 80GB drive, χρειάστηκε περίπου μία ώρα για να κάνει clone τα 2 drives.

2) Μου παρουσίασε θέμα όταν είχα 2 drives επάνω, ουκ ολίγες φορές. Κολλήματα και χάσιμο των drives ειδικά όταν πήγα να κάνω αντιγραφή από το ένα στο άλλο.

3) Όριο στις εγγραφές στα 175MB/s και στις αναγνώσεις στα 250MB/s περίπου (δοκιμασμένο με SSD SATA3) και στις 2 θύρες.

Βασικά δεν ασχολήθηκα και πολύ. Σίγουρα για αντιγραφή μικρών drives είναι ιδανικό (γι'αυτό το πήρα) αλλά τελικά προτειμώ το Acronis, για να κρατάω και το αντίγραφο του drive σαν backup.

Σαν standalone docking station, χωρίς 2ο drive δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ μία γνώμη για το ICY BOX, χωρίς να έχω δοκιμάσω κάποιο άλλο με παρόμοιες λειτουργίες.

1) Αργό στην αντιγραφή. Για 80GB drive, χρειάστηκε περίπου μία ώρα για να κάνει clone τα 2 drives.

2) Μου παρουσίασε θέμα όταν είχα 2 drives επάνω, ουκ ολίγες φορές. Κολλήματα και χάσιμο των drives ειδικά όταν πήγα να κάνω αντιγραφή από το ένα στο άλλο.

3) Όριο στις εγγραφές στα 175MB/s και στις αναγνώσεις στα 250MB/s περίπου (δοκιμασμένο με SSD SATA3) και στις 2 θύρες.

Βασικά δεν ασχολήθηκα και πολύ. Σίγουρα για αντιγραφή μικρών drives είναι ιδανικό (γι'αυτό το πήρα) αλλά τελικά προτειμώ το Acronis, για να κρατάω και το αντίγραφο του drive σαν backup.

Σαν standalone docking station, χωρίς 2ο drive δουλεύει μια χαρά.

μιλάμε για το ίδιο μοντέλο (IB-120CL-U3) ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION] εάν όπως λες η καθυστέρηση είναι τόσο μεγάλη, έχει κάποια πρακτική χρησιμότητα η λειτουργία clone

ή είναι ασφαλέστερο να δημιουργούμε αλλιώς τα backup ? Θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα ?

ψάχνοντας λίγο παραπάνω, μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες ακόμη :

1. το hot swap που διαθέτει το Akasa μπορεί να προκαλέσει ζημιά στον σκληρό ?

2. Έχετε εντοπίσει κάποιο μοντέλο με σύνδεση e-sata και usb 3.0 ώστε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες ασυμβατότητας ?

Link to comment
Share on other sites

Με το clone δεν είχα πρόβλημα όσες φορές το χρησιμοποίησα, κάνει ότι ακριβώς υπόσχεται. Δεν ξέρω που ακριβώς είναι το θέμα της καθυστέρησης, γιατί το drive δεν είναι συνδεμένο κάπου όταν γίνεται το clone.

To θετικό είναι πως δεν χρειάζεσαι software για να κάνεις cloning. Δεν νομίζω όμως πως σε έναν απλό χρήστη θα φανεί χρήσιμο. Πόσα clone μπορεί να κάνει ένας απλός χρήστης;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω κάποιο docking station αλλά έχω βάλει ένα multi-bay 3 θέσεων της Shakoon και συγκεκριμένα το Sharkoon 3-bay Quickport το οποίο υποστηρίζει hot swap και μου έχει λύσει κυριολεκτικά τα χέρια.

Η απορεία μου είναι ποια η διαφορά ενός εσωτερικού multi-bay σαν αυτό της sharkoon από ένα docking station (εκτός βέβαια της προφανής οτι το docking το αποσυνδέεις και μπορείς να το βάλεις εύκολα σε κάποιο άλλο pc).

Επίσης εαν δεν σας ενδιαφέρει το docking να είναι οπωσδήποτε USB3.0 θα πρότεινα ένα μοντέλο της Sharkoon το οποίο διαθέτει και ethernet θύρα και συνδέεις αυτόματα όποιον δίσκο καρφώσεις πάνω στο τοπικό σου δίκτυο.Το μοντέλο SATA QuickPort Pro LAN

Link to comment
Share on other sites

Φιλε el nino,αυτο που θελεις να παρεις (docking),δεν ειναι ενα ακριβο εργαλειο,και συνεπως οτι και να παρεις θα σου κανει δουλεια.Τωρα εαν τελειωσει σε ενα μεγαλο αρχειο σε (μιση ωρα),αντι ενα τεταρτο δεν νομιζω να εχει σημασια για εξωτερικο δισκο.Αυτο που σου ειπα οτι εχω,εχει και e-sata(6 Gbit/s)...αυτο εξαρταται απο την μητρικη σου και τους διαυλους...προσωπικη μου γνωμη διαλεξε κατι και παρτο.Εγω το πηρα διχως να γνωριζω τιποτε περι docking station,και δεν το μετανοιωσα.Δεν ειναι μητρικη,δεν ειναι επεξεργαστης δεν ειναι...σου αρεσε καλως,δεν σου αρεσε δεν εχεις να χασεις και τιποτε μεγαλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[MENTION=18749]el nino[/MENTION] τελικά ποιο πήρες? Εντυπώσεις?

Επειδή ήρθε η ώρα να πάρω και γω, κανενα νέο πάνω στο θέμα. Κανείς άλλος που έχει δοκιμάσει κάποιο? Ημουν έτοιμος να πάρω το fantec, αλλά πρέπει να χει κάποια προβλήματα ασυμβατοτητας με τους seagate 3tb και έχω ήδη 3 που δεν προκειται να τους αλλάξω για τουλάχιστον δυο χρόνια (ελπίζω δλδ...)

Απ'ότι διαβάζω στα φορουμ τις fantec υπαρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας του MR-CopyDU3 με τους seagate 3tb, αλλά το google translate δεν βοηθάει ώστε να καταλάβω τι ακριβώς είναι. Αν καταλαβαίνω καλά, για να αναγνωριστεί ο δίσκος πρέπει να τον φορμαρουμε ενώ είναι πάνω στο docking station και μετά αναγνωρίζεται κανονικά, αλλά αν μετά τον συνδέσουμε κάπου αλλού πρέπει να τον κάνουμε πρώτα initialize για να αναγνωριστεί??? Κάποιος που ξέρει γερμανικά μπορεί να βοηθήσει? Η σελίδα του φορουμ είναι εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.