Jump to content



MSI 5870 Lightning V1 Core Voltage change


GnF

Recommended Posts

Καλημέρα

Πρόσφατα μου έδωσαν μια msi 5870 lightning V1 και έχω κάποια θεματάκια.

Βασικά το πρόβλημα είναι με το ρεύμα στον πυρήνα της. Το msi afterburner ενώ δείχνει τις αλλάγες που μπορεί να θέλω να κάνω (πχ να δώσω 1.2v ρεύμα) και τις δείχνει και στα διαγράμματα, στην πραγματικότητα δεν τις κάνει τις αλλαγές αυτές.

Άρχισα να το ψάχνω όταν δεν έβρισκα τρόπο να ανέβω πάνω από 950Mhz στον πυρήνα. Και έτσι έβαλα πολύμετρο με το οποίο μετράω 1.163 περίπου όταν εγώ μπορεί να δίνω από το afterburner 1.2.

Το GPU-Z στην μέτρηση του VDDC μου δείχνει τις ίδιες μετρήσεις με το πολύμετρο.

Αρχίζω να σκέφτομαι ότι το afterburner δεν συνεργάζεται σωστά με τον voltage controler. Το απο πού βέβαια και το γιατί το ίδιο πρόγραμμα παίρνει τις μετρήσεις του και τις δείχνει είναι απορίας άξιο.

Ψάχνοντας λοιπόν βλέπω ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό στην συγκεκριμένη κάρτα, και η εταιρία λέει ότι τότε έφτιαχνε με νεότερη έκδοση του msi afterburner και νέο bios.

Νέο bios απο την εταιρία δεν έχω βρεί. Μόνο απο τρίτα site.

Έχει υπόψιν σας κάποιος με ποιο bios δουλεύει σωστά? το bios που φοράει τώρα είναι το 012.020.000.001.035206 (113-AC41300-100). Όλα τα bios που βρίσκω απο άλλο site είναι με τα ίδια χαρακτηριστικά απλά έχουν άλλη ημερομηνία compile, και δεν αναφέρουν τι αλλαγές έχουν γίνει.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι γενικό με τις 5870 (ίσως και με την 5χχχ σειρά αλλά δεν το ξέρω αυτό).

Αν συνδέσεις 2 οθόνες επάνω της τα 2d(low state) ρολόγια γίνονται απο 157/300 (core/mem) σε 400/900.

Αν πειράξεις έστω και για 1mhz και πάς να κάνεις κάποιο overclock, τα 2d ρολόγια γίνονται όπως ήταν και με μία οθόνη με αποτέλεσμα να έχεις screen tearing όταν αυτά αλλάζουν απο 2d σε 3d.

μία λύση είναι να κλείνω την μία οθόνη όταν θέλω overclock για να παίξω κάτι. Αλλά με την παλιά 5870 το είχα φτιάξει με νέο bios και αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω το ίδιο εδώ.

Ευχαριστώ.

άλλη μια λύση και στα 2 είναι να γίνει μόνιμα το overclock με πείραγμα στο bios αλλά πραγματικά θα ήθελα να το αποφύγω αυτό. Άσε που με την μαμα την 5870 απο το bios δεν άκουγε σε αλλαγές ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

μετά απο 1200 προβλήματα με πολλά πράγματα όπως το τροφοδοτικό είχε ένα ψιλό καλώδιο κομμένο κατα το sleeving (2 είχε βασικά) τα οποία τα είχαν κολλήσει με κόλληση (ψυχρή η οποία είχε ξεκολλήσει) , που γυρνάνε απο την κεντρική φύσα στο τροφοδοτικό (πιστεύω για μέτρηση του voltage drop απο το τροφοδοτικό στην φύσα, και σωστότερο regulation του, με το οποίο κομμένο είχα πρόβλημα σε πολλά πράγματα. Αφού βρήκα αυτό και έφτιαξε η κατάσταση ασχολήθηκα με την κάρτα.

Πλέων ανεβάζει ρεύμα αλλά άλλα λέει το afterburner άλλα δίνει στον πυρήνα. πχ για 1,3 (μετράω στις επαφές της κάρτας με πολύμετρο) πρέπει να δώσω 1.225

ανεβαίνει μέχρι 1200 απο ότι έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής αλλά τα spacers που έφτιαξα για το waterblock δεν είναι σωστά και δεν πατάει καλά.

πφφφ δεν το γλυτώνω το μηχανουργείο.

δεν έχει κανείς απο καμια lightning κανα ξεχασμένο spacer ε? :p

εντωμεταξύ, το ρεύμα ότι ανεβαίνει το βλέπω μόνο στο afterburner και στο πολύμετρο. Πουθενά αλλού (gpu-z πχ) δεν το δείχνει.

έχει κάποιος δεί να κάνουν memory voltmod στην κάρτα αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Για την μνήμη αλλάζεις την αντίσταση R7307 με μια του 1.1K Ohm

BIOS έβαλες φαντάζομαι πλέον το http://www.techpowerup.com/vgabios/78082/MSI.HD5870.1024.100422.rom

Και Vcore παίζε με το Afterburner Extreme 1.51 ( http://www.benchzone.com/Downloads/Extreme_Overclocking/MSI/Afterburner_Extreme/MSI_Afterburner_Extreme_v1.51_Setup.exe )

Link to comment
Share on other sites

Για την μνήμη αλλάζεις την αντίσταση R7307 με μια του 1.1K Ohm

BIOS έβαλες φαντάζομαι πλέον το http://www.techpowerup.com/vgabios/78082/MSI.HD5870.1024.100422.rom

Και Vcore παίζε με το Afterburner Extreme 1.51 ( http://www.benchzone.com/Downloads/Extreme_Overclocking/MSI/Afterburner_Extreme/MSI_Afterburner_Extreme_v1.51_Setup.exe )

ναι ναι με το 422 δουλεύω το οποίο έχει λίγο ανεβασμένο το ρεύμα σε default κατάσταση στον πυρήνα, αλλά για κάποιο λόγο ακούνε οι μνήμες και ανεβαίνουν.

Κανένα άλλο afterburner δεν δουλεύει σωστά? το τελευταίο beta που έχω τώρα (3 beta 9), δίνει ρεύμα, μόνο που είναι λάθος. Άλλο δίνεις άλλο κάνει. Με ότι επικινδυνότητα έχει αυτό.

Ευχαριστώ πολύ για την αντίσταση για τις μνήμες (κάνει οποιαδήποτε 1.1Κ αντίσταση ή πρέπει να αντέχει, πχ 1watt ή 1/2watt?). Είναι κάτι άλλο που θα πρότεινες?

πχ vDDCI?

Βασικά οι πληροφορίες που έχω βρεί είναι εδώ

ATI 5850/5870 voltmod thread - Page 5

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρεις κάτι σε αέρα/νερό από το Vddci, άδικως κόπος.

Ομοίως και για τα OCP/OVP.

Το Afterburner που σου έδωσα δουλεύει σίγουρα και κάνει όλες τις αλλαγές που του λες ( και σου επιτρέπει να χώσεις και όσο ρεύμα γουστάρεις, extreme version γαρ ).

Τα νεότερα afterburner είχαν θέμα με την 5870 Lightning.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρεις κάτι σε αέρα/νερό από το Vddci, άδικως κόπος.

Ομοίως και για τα OCP/OVP.

Το Afterburner που σου έδωσα δουλεύει σίγουρα και κάνει όλες τις αλλαγές που του λες ( και σου επιτρέπει να χώσεις και όσο ρεύμα γουστάρεις, extreme version γαρ ).

Τα νεότερα afterburner είχαν θέμα με την 5870 Lightning.

άψογος ρε μαν. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Σε σχέση με το memory voltage και την 1.1K αντίσταση. Οποιαδήποτε κάνει? ή πρέπει να ψάξω για κάτι συγκεκριμένο? πχ έχω μία καφέ-καφέ-κόκκινο-γκρί (1.1ΚΩ +-0.05%) πρόχειρη. Ίσως να πρέπει να δώ βέβαια που είναι το σημείο που βρίσκεται και αν βρίσκει πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολάς παράλληλα, αφαιρείς την υπάρχουσα και κοπανάς την 1.1K στην θέση της.

Τύπος δεν παίζει θέμα.

Πιο εύκολα και ακίνδυνα πάντως θα κάνεις την δουλειά σου με μια SMD αντιστασούλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολάς παράλληλα, αφαιρείς την υπάρχουσα και κοπανάς την 1.1K στην θέση της.

Τύπος δεν παίζει θέμα.

Πιο εύκολα και ακίνδυνα πάντως θα κάνεις την δουλειά σου με μια SMD αντιστασούλα.

:D άψογος λεμε, και ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ναι για smd σκεφτόμουν γιατί αλλιώς θα βρίσκει η άτιμη.

Ευχαριστώ πολύ ρε μαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάρεις κάτι σε αέρα/νερό από το Vddci, άδικως κόπος.

Ομοίως και για τα OCP/OVP.

Το Afterburner που σου έδωσα δουλεύει σίγουρα και κάνει όλες τις αλλαγές που του λες ( και σου επιτρέπει να χώσεις και όσο ρεύμα γουστάρεις, extreme version γαρ ).

Τα νεότερα afterburner είχαν θέμα με την 5870 Lightning.

το afterburner αυτό κάνει μια απο τα ίδια. άλλο του λές άλλο δίνει. Δεν υπάρχει πρόβλημα όμως. είναι το ίδιο εκτός με το άλλο

1210 του λες 1253 δίνει

1250 του λές 1296 δίνει

διαφορά περίπου στα 0.045 (παίζει απο 0.042 μέχρι 0.048) σε ότι του δώσεις. Νομίζω μπορώ να ζήσω με αυτό :p

περίεργο. είναι λές και έχουν πειραχτεί όλα τα vid της κάρτας αυτής. και στο bios είναι 0.040 παραπάνω. μόνο σε low power state δίνει σωστά 0.953. στο bios ξεκινάει σε σχεδον 1.212 αντί για 1.175

σε default δίνει πάλι 1.212.

Η κάρτα έχει επάνω της κάτι σαν κατάλοιπα απο βαζελίνη. Αν πάς να το καθαρίσεις με isopropyl alcohol απλώνει και το καταλαβαίνεις καλύτερα ότι κάτι έχει μείνει. Με το χέρι βλέπεις ότι το board απλά δεν "γλυστράει" αν μπορώ να το πω έτσι.

Υπάρχει τρόπος απλά αλλάζοντας αντιστάσεις να αλλάξει όλο το mapping σε όλα τα VID?

Ξέρει κανείς πόσο είναι το default ρεύμα στις μνήμες?

1005Mhz/1300Mhz (core/mem) με 1.255v . Χαμηλότερα σκάει. Παίζει όμως τα πάντα η άτιμη. Θερμοκρασίες μέχρι 42 στον πυρήνα έχω δεί και 45 στα υπόλοιπα (gpu temp 1, 2 και 3). Και το μπλοκ δεν πατάει σωστά γμτ. Άντε την δευτέρα να δώ τι θα κάνω με τους αποστάτες.

1010Mhz/1300Mhz (core/mem) με 1.265v

1015Mhz/1300Mhz (core/mem) με 1.295~1.298v :p ξεφεύγει λίγο απο εδώ και πέρα.

1010Mhz/1315Mhz (core/mem) με 1.265v

Link to comment
Share on other sites

damn καλύτερα πήγαινε η reference της asus που είχα. σε αέρα χτύπαγε και 1250 στον πυρήνα για πλάκα. Αυτή για να πάει 1050 πρέπει να την σκίσεις στα ρεύματα και αν πάει και κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.