Jump to content



(SSD) SATA II ή SATA III


theoamd

Recommended Posts

Υποθέτοντας ότι χρειαζόμαστε μια αναβάθμιση εδώ και αρκετό καιρό σε solid state και ήρθε η ώρα, αξίζει να παραμείνουμε σε SATAII ή να πάμε σε SATAIII(όπου προφανώς πρέπει να αγοραστεί και η αντίστοιχη pci καρτούλα) ;

Link to comment
Share on other sites

Aν το μπόρντ είναι πολύ παλιό δεν αξίζει να δώσεις και για sataIII pci card.

Πάρε έναν ssd με την χωριτηκότητα σε gb που αντέχει η τσέπη σου και μην ψάχνεσαι για διαφορές σε sataII & III.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν θα βρεις PCI καρτούλα που να αποδίδει το θεωρητικό bandwidth του SATA 3. Οι περισσότερες της αγοράς είναι στα 5Gbps αντί των 6 και σαν να μην έφτανε αυτό έχουν και χάλια επιδόσεις σε σχέση με onboard από intel (Και όχι μόνο στην μέγιστη ονομαστική ταχύτητα). Επίσης ένα άλλο θέμα είναι ότι αρκετές PCI κάρτες SATA 3 μπορεί να μην είναι bootable.

Επιπλέον, ακόμα και με τον πιο γρήγορο SATA3 SSD της αγοράς οι φορές που θα πας πάνω από 300MB/sec είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Οι μέγιστες ονομαστικές ταχύτητες ανάγνωσης/εγγραφής σε SSD είναι στην ευνοϊκότερη περίπτωση δηλαδή σειριακά. Sequential read/write σε λειτουργικό σύστημα δύσκολα θα βρεις. Σε random read/writes είσαι πολύ κάτω από το όριο που σου προσφέρει το SATA2.

Αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις μητρική μέσα στο προσεχές εξάμηνο-χρόνο πήγαινε σε κάτι medium/high-end αλλιώς ότι κυκλοφορεί στην αγορά θα σε καλύψει. Διαφορές μεταξύ SSD (ακόμα και SATA2-SATA3) είναι δύσκολο να καταλάβεις χωρίς benchmarks και φυσικά η βελτίωση σε σχέση με μηχανικούς είναι τεράστια.

Η πιο απλή πρόταση είναι ο Samsung 840 (non Pro) στα 120GB. Προσπάθησε να μείνεις μακριά από SSD που έχουν Sandforce controller εκτός και αν είναι σε πολύ καλύτερη τιμή από δίσκους όπως ο Samsung 840, Vertex 4, Plextor κτλ. Ίσως κάποιος intel παρόλο που είναι Sandforce based να έβαινε οικονομικότερος ή να ανέβαινε σε χωρητικότητα για το ίδιο budget.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, δυστυχώς, αν δείτε στην υπογραφή μου, δεν μπορούμε να πάμε σε SATA III μητρική, καθώς θα πρέπει να αλλαχθεί και ο επεξεργαστής.

Οπότε τι;

Παίρνουμε ένα SATA II ή κάνουμε οικονομία για αγορά laptop για δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει θέμα συμβατότητας. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις έναν sata3 και να τον βάλεις πάνω στη native sata2 της μητρικής. Μη μπλέκεις με εξωτερικούς controllers συνήθως παίζουν και χειρότερα από sata2. Όπως πολύ σωσατά ειπώθηκε δεν θα δεις πραγματική διαφορά ανάμεσα σε sata2 και sata3.

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα, λοιπό.

Μόνο και μόνο για ταχύτητα, αξίζουν τα 64GB, ή να πάμε σε κάτι μεγαλύτερο;

Συγκεκριμένα, η ερώτηση είναι, τι προτείνεται; το θέλω και για boot και για δουλειά(portable programmes & general software development).

Link to comment
Share on other sites

Ψήθηκα, λοιπό.

Μόνο και μόνο για ταχύτητα, αξίζουν τα 64GB, ή να πάμε σε κάτι μεγαλύτερο;

Συγκεκριμένα, η ερώτηση είναι, τι προτείνεται; το θέλω και για boot και για δουλειά(portable programmes & general software development).

Φυσικα αναλογα με τις αναγκες οπως σου ειπαν τα παιδια,αλλα...αναλογα τι λειτουργικο εχεις...Εαν εχεις 7αρια και ανω...64 ειναι λιγο...προσωπικη μου γνωμη.Ειχα 64αρι,και οταν εβαλα 7αρια,ενοιωθα "αβολα" με τα υπολοιπα gb που εβλεπα.Να μην τοσυζητησουμε για 8αρια...βεβαια αναλογα τσεπης,και λειτουργικου-προγραμματα που χρησιμοποιεις.Εαν θελεις phtoshop,games κτλ...νομιζω οτι ο 128αρης ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

64 είναι κάπως λίγα. Σκέψου ότι για windows 7 + office + κάποια βασικά utils είσαι περίπου στα 20-25GB.

Επίσης, η διαφορά μεταξύ 64 και 128 είναι σχετικά μικρή και αν είναι full ο 64 σε σχέση με το 120GB έχει μεγαλύτερο wear lvl στις NAND. Αφού θα πάει πάνω σε SATA2 o SSD καλό είναι να βρεις κάποιον σχετικό πιο value με 120GB.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η απάντησή μου να καλύψει τα θέματα που τέθηκαν παραπάνω.

Κατ' αρχάς, για όλο το θέμα hardware που τίθεται στην υπογραφή, αναγκαστικά θα πάμε σε αγορά SATA III, ώστε να κουμπώσει πάνω στον SATAII controller του mobo μας.

Έπειτα, όσον αφορά τις δραστηριότητες:

Παίζουμε με 7άρια.

Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια.

Τον θέλω κυρίως για boot, αλλά και να μου κρατάει μερικά portable IDEs(συμπεριλαμβανομένων των project τους), βλέπε Netbeans ή xammp, παραδείγματος χάριν.

Μάλλον είμαστε σε κάποιον από την παρακάτω πρώτη τριάδα :

skroutz

Link to comment
Share on other sites

Τον θέλω κυρίως για boot, αλλά και να μου κρατάει μερικά portable IDEs(συμπεριλαμβανομένων των project τους), βλέπε Netbeans ή xammp, παραδείγματος χάριν.

Μάλλον είμαστε σε κάποιον από την παρακάτω πρώτη τριάδα :

skroutz

Kingston SSDNow V300 120GB w/Adapter δαγκωτό , είναι ο καλύτερος από τους συγκεκριμένους τρεις

Link to comment
Share on other sites

Που το βασιζουμε;

--

Sent from Galaxy Ace using no Tapatalk

Εκτός ότι έχω έναν Kingston SSDNow V300 240GB και είμαι ευχαριστημένος

ρίξε μια ματιά στα Τεχνικά χαρακτηριστικά και ξεκίνα συγκρίνοντας

Sequential Read ?

Sequential Write ? and more

Link to comment
Share on other sites

Εκτός ότι έχω έναν Kingston SSDNow V300 240GB και είμαι ευχαριστημένος

ρίξε μια ματιά στα Τεχνικά χαρακτηριστικά και ξεκίνα συγκρίνοντας

Sequential Read ?

Sequential Write ? and more

"Ποτέ" δεν κοιτάς τεχνικά χαρακτηριστικά και ειδικά sequential speeds σε ssd. Είναι το μόνο που δεν σε ενδιαφέρει. Για sequential βάζεις και 5 HDD 1 TB σε raid 0

Μόνο reviews.

SSD's, HDD's and Controllers Reviews - TheLab.gr

και γενικά στα ίντερνετς

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η απάντησή μου να καλύψει τα θέματα που τέθηκαν παραπάνω.

Κατ' αρχάς, για όλο το θέμα hardware που τίθεται στην υπογραφή, αναγκαστικά θα πάμε σε αγορά SATA III, ώστε να κουμπώσει πάνω στον SATAII controller του mobo μας.

Έπειτα, όσον αφορά τις δραστηριότητες:

Παίζουμε με 7άρια.

Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια.

Τον θέλω κυρίως για boot, αλλά και να μου κρατάει μερικά portable IDEs(συμπεριλαμβανομένων των project τους), βλέπε Netbeans ή xammp, παραδείγματος χάριν.

Μάλλον είμαστε σε κάποιον από την παρακάτω πρώτη τριάδα :

skroutz

Από αυτά του skroutz προσωπικά θα πήγαινα πρώτα στον plextor m5s και μετά σε Samsung 840. Μακράν καλύτερα από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό. Στέκονται καλά σαν δίσκοι ακόμη και σε SATA3 μητρική.

EDIT: Ο kingston V300 είναι με τον sandforce. Η διαφορά τιμής στα δικά μου μάτια δεν δικαιολογεί την επιλογή έναντι των Plextor και Samsung που δίνουν ωμή ταχύτητα σε συμπιέσιμα ή μη αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.