Jump to content



2 σετ ηχειων σε μια καρτα ηχου


Paraskevas

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

Εχω τα ηχεια LOGITECH X-530 kai ta LOGITECH Z906 5.1 και εχω καρτα ηχου 7.1 Asus pci ds xonar.

Μπορειτε να μου πειτε πως θα τα συνδεσω για να παιζουν ολα μαζι? την διαδικασια κυριως γιατι δεν εχω ιδεα

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι θελεις να κερδισεις με αυτη την κινηση; σε ενταση; σε 7.1 αντι για 5.1;

Αν ειναι για ενταση, δεν σε φτανουν τα 906; τα εχω και δεν εχουν παιζει ποτε πανω απο 60%

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο αριθμός των ηχείων που κάνει την διαφορά.

Έχεις 5.1 ή 7.1 ηχεία (530 ή 906). Κάθε ηχείο παίζει διαφορετικό ελαφρώς ήχο ανάλογα με τον προσανατολισμό του στο χώρο/δωμάτιο και η επεξεργασία για την τροποποίηση στον ήχο γίνεται από την κάρτα ήχου και τις ρυθμίσεις της. Το πιο σημαντικό δεν είναι ο αριθμός των ηχείων. Και 100 ηχεία να συνδέσεις στα πίσω το μόνο που θα κερδίσεις είναι ένταση ήχου.

Αν θες να κερδίσεις σε ακουστική, ακόμη και με 5.1 ηχεία (μη σου πω και με 4.1) θα πρέπει να τοποθετήσεις τα 4 ηχεία ακριβώς στις 4 γωνίες του δωματίου οπότε ακουστικά θα είναι σαν 6. Το κεντρικό ηχείο στο κέντρο του δωματίου και ο woofer είναι μπροστά ή πίσω στο δωμάτιο αλλά θα πρέπει οπωσδήποτε να ακουμπάει στο πάτωμα.

Υ.Γ. Τα 906 λόγω μαγνητικής θωράκισης είναι καλύτερα των 530 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που θες να κάνεις επέκταση το 5.1 σε 7.1 χρησιμοποιώντας τα 2 σετ:

Όταν είναι διαφορετικά τα ηχεία, έχουν διαφορετική "χροιά" στον ήχο που βγάζουν. Πες λοιπόν ότι τα συνδέεις όλα, και τα FL/FR ηχεία είναι του ενός σετ ενώ τα πρώτα περιφεριακά ηχεία είναι του άλλου σετ. Όταν π.χ. έχεις ένα αεροπλάνο να περνάει από πίσω προς τα μπρος, θα ακούγεται διαφορετικός ο ήχος όταν περνάει από τα πίσω προς τα εμπρός και θα χαλάει τελείως το εφέ.

Για σύνδεση ταυτόχρονα κ των 2 σετ, θες απλά 3x 3.5mm=>2x3.5mm. Μετά απλά συνδέεις και τα βίσματα του ενός σετ (π.χ. το πράσινο FL/FR) με τα αντίστοιχα του άλλου στο adaptorακι και μετά στην κάρτα ήχου. Αλλά δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.