Jump to content



gtx460 ασυμβατότητα με m/b?


τακης

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα.

Πήρα πριν λίγο μία sparkle gtx 460 για το pc μου που έχει dfi x58 t3eh6 (latest bios) αλλά ενώ η κάρτα δουλέυει (δοκιμασμένη σε άλλο pc με h67 m/b) δεν δείχνει τίποτα....όλα black...ούτε post....analog/digital η οθόνη (dvi σύνδεση).....η μητρική στο διαγνωστικά ledάκια FF κανονικά δηλαδή....το psu μια χαρά (seasonic 750) και η gtx275 που έχω μια χαρά παίζει.

Διάβασα κάτι για ασυμβατότητες αλλά τίποτα για τη m/b μου....καμιά ιδέα?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Update τα BIOS της mobo & VGA στα νεότερα που βρίσκεις στο net για αρχή.

bill.... η m/b έχει το τελευταίο bios που έβγαλε η dfi και σε κάρτα δεν έχω ξανακάνει bios update και ψιλοαγχώνομαι:o....άσε που στο site της sparkle δεν βρίσκω ούτε καν την 460!

Link to comment
Share on other sites

Στο GPU-z τι BIOS version γράφει ότι φοράει η κάρτα ? ( προφανώς πρέπει να την βάλεις σε PC που δουλεύει για να το δείς )

Με μια πρόχειρη ματιά βρήκα την έκδοση 70.04.0B.00.01

Αν μπορείς να βγάλεις την κάρτα από πίσω μια καθαρή macro φωτογραφία με ψηφιακή για να δω αν είναι reference design για να δούμε αν κάνει και BIOS από άλλη κάρτα θα ήταν σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

bill.....thx για την βοήθεια,η κάρτα συγκεκριμένα είναι αυτή ακριβώς [ame=http://www.amazon.com/Sparkle-GeForce-MiniHDMI-Graphics-SXX460768D5UNM/dp/B0046EBTV0]460[/ame] και το bios που έχει σύμφωνα με το gpuz είναι πιο καινούργιο από αυτό που βρήκες.gtx460.png

τη κάρτα τώρα την έχω στο κατεβαστήρι σε μια asrock mini h67 και ένα corsair cx430watt και δουλέυει ρολοι.:hmm:

Αν θες φώτο της κάρτας πες μου μόνο τι εννοείς "απο πίσω" φωτογραφια της κάρτας,ποια πλευρα?....cheers

Link to comment
Share on other sites

p4260078.jpg

Πίσω εννοώ την πλευρά που είναι η πλακέτα ( όχι την "μούρη" που βρίσκεται η ψύκτρα με τον ανεμιστήρα κλπ )

Aν θες πιο καθαρή φώτο πες μου να το παλέψω.

επίσεις έχω κατεβάσει ένα beta bios πιο καινούργιο απο το Latest stable που έχω...να το δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν καταφερεις τπτ θα σου προτεινα να πας το pc και την vga σε ενα τεχνικο να την βαλει. θα δει σιγουρα αμα υπαρχει προβλημα

το θέμα είναι οτι ούτε το pc εχει πρόβλημα (η gtx275 παίζει μια χαρά) μα ούτε και η κάρτα (παίζει σε αλλο Pc):blink:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηξης..

Το σύστημα ξεκινάει και μπαίνει λειτουργικό κανονικά αλλά δεν έχεις εικόνα; (ακούς π.χ. τον ήχο στην εκκίνηση;)

Πρόσφατα αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα σε σύστημα φίλου (amd bulldozer) με gtx480, αγοράστηκε και 2η διαφορετική αλλά με ακριβώς ίδια συμπεριφορά...

Μην ψάχνεις άδικα για τσιπάκια...γνώμη μου είναι ότι θέμα βιος μητρικής πρέπει να είναι και του πώς ξεκινάει στην εκκίνηση τον pcie δίαυλο.αν έχει επιλογές πέρα από το ρολόι του, στο βιος, δοκίμασε να πειραματιστείς εναλλάξ με την άλλη κάρτα, μέχρι να δεις ποστ....

Στάλθηκε από το U8800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δες αν μπορείς να διακρίνεις τι γράφουνε πάνω τους τα 2 μεγάλα μαύρα τσιπάκια και γράψτα εδώ.

δεν έχω μεγ.φακό αλλά ελπίζω να είναι σωστά...το τετράγωνο τσιπάκι: ON NCPS388 GAB1032G

To ορθογώνιο: PKYAE 74ACTOB (ή 8 στ τέλος).

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηξης..

Το σύστημα ξεκινάει και μπαίνει λειτουργικό κανονικά αλλά δεν έχεις εικόνα; (ακούς π.χ. τον ήχο στην εκκίνηση;)

papatsoni black screen μόνο....ουτε bios μπορώ να μπω ουτε post....analog/gigital....analog/digital η οθόνη και μετα απο λίγο no signal check your cable (dvi connection)...στο άλλο pc που δουλεύει η κάρτα την έχω με ανταπτοράκι dvi to vga.

Link to comment
Share on other sites

papatsoni black screen μόνο....ουτε bios μπορώ να μπω ουτε post....analog/gigital....analog/digital η οθόνη και μετα απο λίγο no signal check your cable (dvi connection)...στο άλλο pc που δουλεύει η κάρτα την έχω με ανταπτοράκι dvi to vga.

Black screen ok.. αν το αφήσεις όμως να προχωρήσει...ακούς το δίσκο να δουλεύει...; για αυτό σε ρώτησα για να δω αν έχει όμοια συμπεριφορά με αυτό που "αντιμετωπίσαμε"

Στάλθηκε από το U8800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τις βάλεις και τις 2;

Βάλε την 275 στο 1ο pcie 16 slot και την 460 στο 2ρο/3ο κάπου. Δες άμα αναγνωρίζεται σωστά όταν μπεις στα win. Πες μας μετά.

δεν εννοείς sli σωστά?....μόνο να βάλω την 460 με τροφοδοσία τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοείς sli σωστά?....μόνο να βάλω την 460 με τροφοδοσία τίποτα άλλο?

Ναι. Απλά κότσαρε την κάρτα και τροφοδοσία. Την οθόνη στην 275 θα την συνδέσεις. win 7 έχεις να υποθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Black screen ok.. αν το αφήσεις όμως να προχωρήσει...ακούς το δίσκο να δουλεύει...;

το θέμα είναι οτι τρέχω dual boot win/linuux και σταματαει (λογικά) στο grub για επιογή boot οπότε δεν ξέρω αν μπαίνει win.....αυτό που παρατηρώ όμως είναι οτι όταν πατάω το power button για να κλείσω το pc εκει που όταν δουλευει κανονικά (με την 275 πχ) θέλει ένα μικρό χρονικό διαστημα πατημένο για να κλείσει....με την 460 επάνω κλείνει instant.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.