Jump to content



καρτα μεχρι 200ευρω


FarmaS

Recommended Posts

αν μπορειτε να μ προτεινε μια καρτα εως 200ευρω μιας κ γνωριζεται καλα απο τετοια θεματα

εγω προσωπικα ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 αλλα δεν ξερω ποσο ρολο μπορει να παιξουν τα bits

Gigabyte Radeon HD7850 2GB | Skroutz.gr με 256 memory bus

Gigabyte GeForce GTX660 2GB OC | Skroutz.gr με 192 memory bus

GeForce GTX 660 vs Radeon HD 7850 – Performance Comparison Benchmarks @ Hardware Compare

το οτι ειναι κ οι 2 overclock παιζει κανα ρολο να εχω καποιο συγκεκριμενο προβλημα ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τα memory bus δεν παιζουν καποιο ρολο ?

γτ εχει τυχει να κατσω σε υπολογιστη με 64bit κ το diablo σερνοτανε.. κ ο ακριβως διπλα που ειχε 256 δν ειχε κανενα θεμα

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00AM3A7JY/ref=ox_sc_sfl_title_3?ie=UTF8&psc=1&smid=A23N9TANCWIMCB]VTX3D AMD Radeon HD 7870 Graphics Card - Black (2GB GDDR5, PCI Express 3.0, HDMI, DVI-I, 2x Mini Display Port, AMD HD3D Technology, AMD ZeroCore Power Technology): Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

και τα μυαλά στα κάγκελα!!!

Link to comment
Share on other sites

τα memory bus δεν παιζουν καποιο ρολο ?

γτ εχει τυχει να κατσω σε υπολογιστη με 64bit κ το diablo σερνοτανε.. κ ο ακριβως διπλα που ειχε 256 δν ειχε κανενα θεμα

Memory bus και πράσινα άλογα.

Αυτό που έχει πρωταρχικό ρόλο στην απόδοση μιας gpu είναι ο πυρήνας της και η αρχιτεκτονική του.

Και οι δύο κάρτες δεν είναι καν κοντά.

Ρίξε μια ματιά σε σημερινό review για την inno 650ti boost, έτσι ενδεικτικά:

perfrel_1920.gif

Το memory bus θα άρχιζε να σε κόβει λίγο για μεγαλύτερες αναλύσεις, αλλά και πάλι η 660 είναι μπροστά.

Τώρα αν είχες 3 οθόνες φαντάζομαι δε θα μιλάγαμε γι'αυτές τις κάρτες, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω οτι η μητρικη μου υποστηριζει PCI Express 2.0 standard.. λετε να υπαρχει προβλημα που η gtx660 ειναι pci 3.0 ?

δυστυχως ταβανι ειναι 200-210... δν παει παραπανω

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η μητρικη μου.. καλου κακου αν δν σας κανει κοπο ριξτε μια ματια.. ειναι παλια την ειχα παρει το 2007

GIGABYTE X38-DQ6 - -

http://www.gigabyte.com.gr/products/mb/specs/ga-x38-dq6.html

Link to comment
Share on other sites

χμ.. μηπως τελικα παιζει καποιο ρολο το memory interface ?

The memory interface is the amount of data that can be tranferred at one time from the memory and the GPU. Its best to think of it as a road/highway, larger the interface bit, the more faster the data can be transferred and the better performing the card is. However, Core clocks and Memory clocks are also a large factor in performance, but if a card has a larger interface and a small percentage drop in clock speeds, then that card would perform better.

Link to comment
Share on other sites

αν επεζαι ρολο το interface,τοτε η 570 θα ηταν πολυ πιο γρηγορη 320bit vs 192bit

ρολο παιζει η αρχιτεκτονικη και ο πυρινας της καρτας

πχ... η 660ti με 192bit μοιραζει τσαι στα 256bit της ATI 7850/7870

αυτη ειναι μια γενικη εικονα για την καταταξη των καρτων με τους τελευταιους drivers

perfrel_1920-8_zps0cca8edd.gif

Link to comment
Share on other sites

FarmaS δεν έχουν νόημα αυτά που γράφεις.

Το πρόβλημά σου ενδέχεται να είναι αλλού.

Απάντησε αν θες στα παρακάτω:

Τί ανάλυση είναι η οθόνη σου?

Πόση ram έχεις στο σύστημα?

Σκοπεύεις να αναβαθμίσεις και την cpu σύντομα?

Link to comment
Share on other sites

τώρα , απαντήσεις στο στύλ "έχει την 7850 για πρωινό" δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε .

Μια χαρά κάρτες είναι και η 660 και η 7850 .

Προσωπικά θα σου έλεγα να πας σε 7850 , έχουν βελτιωθεί και οι οδηγοί πολύ , και αν ψάξεις μπορεί να την βρεις κάτω από 200 .

Άσε που έχει πολύ καλύτερα περιθώρια overcklocking .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.