Jump to content



Gaming WiFi Router


GaMeMaSTeR

Recommended Posts

Έχω 24 γραμμή σε fastpath. Πιάνει περίπου 15 στα καλύτερα της. Όταν παίζω on-line το ping είναι φυσιολογικό, 100ms το πολύ. Όταν συνδέεται και δεύτερο pc στο router πάει το Ping πάνω από 5000ms μέχρι και 20000ms. Δοκίμασα τα δωρεάν router που έχω όπως Thomson 782 Cyta και το λευκό της Wind αλλά και τα δύο έχουν το ίδιο θέμα. Μπορείτε να μου προτείνετε ένα router που να μπορεί να αντέξει πάνω από 2 συσκευές ταυτόχρονα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το router σου μόνο, αλλά με τις ρυθμίσεις αν έχεις ανοικτό το QoS και με το τι κάνει το άλλο pc. Εμένα πχ, όταν η γυναίκα μου surfάρει, φτάνω 180-200ms. Όταν ξεχάσω ανοικτό το κατεβαστήρι, το ίδιο. Τα 2000ms που λες όμως, είναι από αλλού το πρόβλημα. Τι κάνει το 2ο pc, απλά βλέπει Facebook;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το router σου μόνο, αλλά με τις ρυθμίσεις αν έχεις ανοικτό το QoS και με το τι κάνει το άλλο pc. Εμένα πχ, όταν η γυναίκα μου surfάρει, φτάνω 180-200ms. Όταν ξεχάσω ανοικτό το κατεβαστήρι, το ίδιο. Τα 2000ms που λες όμως, είναι από αλλού το πρόβλημα. Τι κάνει το 2ο pc, απλά βλέπει Facebook;

Facebook και κανένα youtube video πότε πότε. Αν είμαι μόνος στο δίκτυο με ανοιχτό e-radio και utorrent δεν ξεπερνάω ποτέ τα 120ms. Τι πρέπει να κοιτάξω στο QoS?

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κοιτάξω στο QoS?

Αρχικά το απενεργοποιείς για να δεις αν φταίει αυτό. Αν βελτιωθεί η κατάσταση, τότε βλέπουμε τι rules έχει. Πρόσεξε, μιλάμε για το QoS του router, όχι των υπολογιστών σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση, δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση με κάποιο καλύτερο router...

Δεν μπορώ να πάρω ένα router που να μπορεί να έχει configurable rules για το WiFi?? Κάποιο που να δουλεύει με open-wrt? Απ ότι διάβασα με το openwrt μπορείς να κάνεις πολλές ρυθμίσεις στο router απλά δεν παίζει σε όλα τα routers. Και δεν βρήκα σε ποια router παίζει... λολ

Link to comment
Share on other sites

το wifi σαν σχεδίαση έχει από την φύση του παραπάνω χρόνο απόκρισης από ότι το καλώδιο.

Κάνε ping από τα PC την IP του router σου ενώ στο game έχεις πολύ υψηλό ping και πες μας τι pings έχεις με το router σου εκείνη την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

το wifi σαν σχεδίαση έχει από την φύση του παραπάνω χρόνο απόκρισης από ότι το καλώδιο.

Κάνε ping από τα PC την IP του router σου ενώ στο game έχεις πολύ υψηλό ping και πες μας τι pings έχεις με το router σου εκείνη την στιγμή.

timeout

timeout

timeout

32ms

7ms

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς κάνε το ίδιο και με το PC ΣΟΥ να είναι με καλώδιο στο router αν είναι τεχνικα εφικτό :p

πια η ουσία πλέον αφού του κάνει timed out το router την πίνει το wifi φως φανάρι

μάστορα

το router έχει κάνα πρόσφατο restart?

κάτι παρόμοια μ έκανε το netfaster μετά από 2 μέρες λειτουργίας την έπινε το wifi μέχρι που του έκανα rr και έστρωνε

ε μετά από 3 φορές αυτή η ιστορία σταμάτησε να το κάνει:rolleyes:

άμμα συνεχίσει πέταμα να βρεις την υγειά σου:sick:

(κάτι άλλο μην ψάχνεις gaming router δεν θα βρείς:p)

Link to comment
Share on other sites

πια η ουσία πλέον αφού του κάνει timed out το router την πίνει το wifi φως φανάρι

μάστορα

το router έχει κάνα πρόσφατο restart?

κάτι παρόμοια μ έκανε το netfaster μετά από 2 μέρες λειτουργίας την έπινε το wifi μέχρι που του έκανα rr και έστρωνε

ε μετά από 3 φορές αυτή η ιστορία σταμάτησε να το κάνει:rolleyes:

άμμα συνεχίσει πέταμα να βρεις την υγειά σου:sick:

(κάτι άλλο μην ψάχνεις gaming router δεν θα βρείς:p)

Από restart άλλο τπτ... Κάθε μέρα κάνω και από ένα... Το έγραψα gaming router για να είναι πιο κατανοητό τι θέλω! Σκέφτομαι να πάρω το tp-link n600. απ όσο διαβάζω καλό λένε πως είναι.

Καλώδιο δεν υπάρχει δυνατότητα να μπει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.