Jump to content



ποιο MS office για MAC ??


___

Recommended Posts

καλησπέρα,

μιας και με open office/libre office δεν βολεύτηκα θα πρέπει να αγοράσω το MS office.

Χρησιμοποιώ mac.

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις και έχω ψιλοχαθεί.

Χρησιμοποιώ word, power point, excel και το Visio.

Το budget είναι 100 ευρώ και θέλω να έχει τουλάχιστον 1 licence το οποίο να μην λήγει ποτέ.

Για το 365 διάβασα ότι είναι 100 ευρώ αλλά μόνο για 1 χρόνο... tragic.

Σημειώνω ότι βολεύομαι και με εκδόσεις 2010/2011..

Ποαια έκδοση και γιατί?

Thank you :neo:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ψάχνεις για MS Office για Mac ομολογουμένως δεν έχεις και πολλές επιλογές. --> Compare Office for Mac Home & Student vs. Home & Business | Office For Mac

Visio δεν γνωρίζω να υπάρχει έκδοση για Mac αλλά για τα Windows που υπάρχει το αγοράζεις σαν ξεχωριστό software, δηλαδή ξεχωριστή άδεια, έξτρα χρήματα.

Τώρα για το ποια έκδοση και γιατί κοίτα το συγκριτικό παραπάνω και διάλεξε όποια έκδοση σου ταιριάζει και μετά ψάξε ποιος τη δίνει σε καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ΜΗΝ το αγοράσεις... δεν πολυ-αξίζει ΔΙΟΤΙ υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ κειμένων/αρχείων γραμμένα σε office των windows.

Ένα απλό κείμενο, δεν έχει πρόβλημα. ΑΛΛΑ άμα αρχίζεις και βάζεις υποσημειώσεις, γραφήματα και γενικότερα το φορτώνεις, θα έχεις ζητήματα στο πώς απεικονίζονται (όταν κάποιος μετά τα ανοίγει σε πλατφόρμα windows)....

Δηλ. για κάποιον που πρέπει να στέλνει κείμενα σε καθηγητές, συμφοιτητές, εργασίες κτλ, κατά την γνώμη μου ΔΕΝ..... επίσης, σύντομα η MS θα βγάλει και νεώτερη έκδοση του office για mac. Ίσως αυτή να είναι πιο συμβατή.

Αν από την άλλη τα δουλεύεις μόνο εσύ τα κείμενα, τότε οκ, δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ΜΗΝ το αγοράσεις... δεν πολυ-αξίζει ΔΙΟΤΙ υπάρχουν ασυμβατότητες μεταξύ κειμένων/αρχείων γραμμένα σε office των windows.

Ένα απλό κείμενο, δεν έχει πρόβλημα. ΑΛΛΑ άμα αρχίζεις και βάζεις υποσημειώσεις, γραφήματα και γενικότερα το φορτώνεις, θα έχεις ζητήματα στο πώς απεικονίζονται (όταν κάποιος μετά τα ανοίγει σε πλατφόρμα windows)....

Δηλ. για κάποιον που πρέπει να στέλνει κείμενα σε καθηγητές, συμφοιτητές, εργασίες κτλ, κατά την γνώμη μου ΔΕΝ..... επίσης, σύντομα η MS θα βγάλει και νεώτερη έκδοση του office για mac. Ίσως αυτή να είναι πιο συμβατή.

Αν από την άλλη τα δουλεύεις μόνο εσύ τα κείμενα, τότε οκ, δεν τίθεται θέμα.

Εδώ λέει ότι θα βγει σε ένα χρόνο: New Office for Mac to Come Next Spring, Office for iOS Not Arriving Until Fall 2014? - Mac Rumors

Το διάβασες κάπου αλλού;

Μπορεί να υπάρχουν ασυμβατότητες αλλά υπάρχει και άλλη επιλογή;

Το κύριο ερώτημα, το οποίο δεν έχει λυθεί, έιναι αν μπορώ να αγοράσω συγκεκριμένα κομμάτια του office.

Πχ η Access μου είναι άχρηστη, θα προτιμούσα να την αλλάξω με το Visio.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την ημερομηνία διάθεσης της καινούριας έκδοσης, κι εγώ κάτι τέτοιο έχω ακούσει.

Άλλη επιλογή θα ήταν να τρέχεις windows-office μέσω κάποιου virtual περιβάλλοντος (parallels). Μπλέκεις μεν, αλλά κάνεις δουλεια.

Υπάρχει και η λύση του crossover CrossOver Runs Windows on Mac and Linux, easily and affordably

Από την άλλη, νομίζω πως στην σουίτα περιλαμβάνεται μόνο το word, excel, powerpoint

Buy Office for Mac | Office For Mac

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.