Jump to content



Υψηλές θερμοκρασίες Επεξεργαστή


screwvy

Recommended Posts

Δεν υπονοώ βέβαια κάτι, αυτονόητα πάει αφιερωμένο και σε μένα!

Είναι περίεργο, μετά από τόσα χρόνια που ασχολούμαι με το άθλημα, ξαφνικά νομίζω ότι απλά δεν ξέρω πώς τη βάζουν πάνω στον επεξεργαστή !??!!

Link to comment
Share on other sites

To πως να απλώνεις την πάστα αποτελεί πάντα θέμα debate. Αυτά τα βίντεο που κυκλοφορούν με το ακρυλικό δείχνουν ένα πράγμα: πως απλώνει η πάστα υπο πίεση. Αυτό που δεν δείχνουν είναι το τι γίνεται μεταξύ ihs και ψύχτρας. Εκεί τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά γιατί παίζουν 3 παράγοντες μεγάλο ρόλο που δεν εξετάζονται εδώ, η θερμοκρασία και η συνεχής πίεση και ο χρόνος.

Ο μόνος σωστός τρόπος να το μελετήσεις αυτό είναι απλά να μετράς τις θερμοκρασίες σε load σε κάθε μέθοδο, καλό είναι και με 3-4 διαφορετικά mounts ανα μέθοδο.

Ναι. το άπλωμα αφήνει κενά, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με αυτά τα κενά σε πραγματικό περιβάλλον. Point is, όποια μέθοδο και να χρησιμοποιήσεις με την προϋπόθεση οτι δεν το παστώνεις στην πάστα είνια ζήτημα να δεις 2 βαθμούς διαφορά max.

Προσωπικά δεν απλώνω, βάζω κουκκίδα στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ! Ρε παιδιά, έχω απηυδήσει με τη θερμοκρασία στον επεξεργαστή μου και θα ήθελα λίγο τις γνώμες σας.

Το κουτί: CM HAF X

CPU: Phenom 2 955

Ψύκτρα: Xigmatek HDT-S1283 (πριν κανα μήνα ανανέωσα τη πάστα)

Θερμοκρασία δωματίου, προς το παρών: 25 με 28 βαθμούς (έχω ψηφιακό θερμόμετρο χώρου στο δωμάτιο)

Έχω κάνει ένα ελαφρύ o/c, τον έχω στα 3,5 (άσχετο, το βλέπω να το κατεβάζω πάλι στα 3,4 γιατί σαν να έχω διάφορα θεματάκια με αυτό..), χωρίς παραπάνω ρεύμα.

Ο μέσος όρος θερμοκρασίας είναι 47 βαθμοί Κελσίου! Για μέσο όρο χρήσης δυστυχώς δεν μπορώ να πώ, ανεβοκατεβαίνει συνέχεια (αν και πάνω από 50% δεν το έχω δει να πηγαίνει).

Με αναζήτηση που έχω κάνει, βλέπω ότι πολλοί μπορούν να έχουν θερμοκρασίες έως και κάτω από 30?! Εγώ ποτέ ουτε για αστείο δεν είχα τέτοια θερμοκρασία, ακόμα και χωρίς o/c! Και με αυτό το κουτί που έχω, και με αυτή τη ψύκτρα, θα περίμενα δλδ να μη περάσω τους 45 βαθμούς ακόμα και αν δούλευε δλδ στο 100%!

help plz?

πολλα πραγματα παιζουν το ρολο τους, δηλ σε δωματιο 28 βαθμους περιμενες +17 σε load ? δηλαδη με αεροψυκτρα τοπ των 100ε τι διαφορα θα ειχες 12? και με custom υδροψυξη των 300ε ? 4-5 βαθμους? το κουτι απο μονο του δε φτανει πως ειναι η ροη του αερα μεσα στο κουτι? ποσους ανεμιστηρες εχεις ποιοι βαζουν αερα και ποιοι βγαζουν αερα? η καρτα γραφικων που εχεις ποια ειναι ? βγαζει το ζεστο αερα μεσα στο κουτι η εξω.δεν υπαρχει λογος να ανυσηχεις μια χαρα ειναι οι θερμοκρασιες που εχεις
Link to comment
Share on other sites

Σ'εμένα η υδρόψυξη χαραμίζεται η καημένη αλλα που(?) χρηματα για αναβάθμηση.

Η θερμοκρασία τον χειμώνα ειναι 12 εως 20...τωρα ειναι 30 με 37 (σε κλειστό χώρο)

Ντρέπομαι να λέω πως χρησημοποιώ υδρόψυξη στον Ε2200 Dual core 2.2GHz :p

Link to comment
Share on other sites

30-37 χώρου? :cry: Πέρα απο το μηχάνημα, εσύ την παλεύεις?

Το νερό είναι καλή ιδέα αν είσαι οκ με την συντήρηση ανεξαρτήτως επεξεργαστή. Ειδικά με τέτοιες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

30-37 χώρου? :cry: Πέρα απο το μηχάνημα, εσύ την παλεύεις?

Το νερό είναι καλή ιδέα αν είσαι οκ με την συντήρηση ανεξαρτήτως επεξεργαστή. Ειδικά με τέτοιες θερμοκρασίες.

Δεν ειμαι σιγουρος αλλα μου φένεται πως κατάλαβες οτι ο χώρος ειναι 30-37 βαθμούς, κ βεβαια αν ηταν τοσο δε θα την παλευα!:p

30-37 ειναι ο επεξεργαστής οταν τον δουλεύω...τωρα το ειχα το προγραμμα ανοιχτο για κανα μισάωρο και δεν ανεβασε πανω απο 37 (κ σε αλλες περιπτώσεις). Στα win7 πήγενε μεχρι 45...(σε παιχνίδι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.