Jump to content



._. Project RGBWhite ._.


Recommended Posts

Τελος καλο ολα καλα. Μπηκαν τα πραματα μεσα. Συγχωρατε με για τις φοτο ειναι απο iphone κατι επαθε η ψηφιακη και δε δουλεψε χτες...

IMG_0544.jpg

IMG_0545.jpg

IMG_0546.jpg

IMG_0547.jpg

IMG_0548.jpg

IMG_0549.jpg

IMG_0550.jpg

IMG_0551.jpg

Το μεγαλειο της αντλιας :Ρ "βιομηχανικο" σχετικα κομματι σε σχεση με το υπολοιπο αλλα τι να κανεις αυτην εχω. Ειναι και δυνατη παναθεματη.

IMG_0552.jpg

IMG_0553.jpg

IMG_0554.jpg

IMG_0555.jpg

Εδω ενα bracket απο koolance που ειχε και κατι ρακορ πανω και το αγορασα και χρησιμοποιησα το ενα ρακορ στο ψυγειο διοτι το ψυγειο μου εχει καποια θεματα. Το bracket ειναι μια χαρα για να περασουν οι σωληνες απο το κουτι.

IMG_0556.jpg

IMG_0557.jpg

IMG_0558.jpg

Εδω ενας κλεφτης που εφτιαξα για να δωσω τροφοδοσια στην αντλια.

IMG_0559.jpg

IMG_0560.jpg

Καπου κατω απο τις ταινιες ειναι ενα 24βολτο ρελε που κολλαει μολις παρει το pc. Χρησιμοποιησα το μπλε καλωδιο του ΑΤΧ (-12V) και το κιτρινο (+12V) κλασικα 24V.

IMG_0561.jpg

Προσπαθωντας να γεμισω το κυκλωμα καταλαβα οτι ειχα βαλει αναποδα εισαγωγη εξαγωγη. Ξανα αλλαγες

IMG_0562.jpg

IMG_0563.jpg

Και τυχαιες φωτο απο το τελικο αποτελεσμα.

IMG_0564.jpg

IMG_0565.jpg

DSC01746.JPG

DSC01747.JPG

DSC01748.JPG

DSC01749.JPG

DSC01750.JPG

DSC01751.JPG

DSC01752.JPG

DSC01753.JPG

DSC01754.JPG

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να πω οτι εμεινα και τελειως ευχαριστημενος απο το oc. Κατ αρχας οι θερμοκρασιες πεσανε τραγικα στα 4500 με 1.22V ειχα πλεον κατω απο 55-60 παντα. Καταφερα κακην κακως να πιασω ενα 5ρι με πολλη ταση

5000.jpg

Αλλα οπως βλεπετε αποτυγχανε ο 2ος πηρυνας στο prime. Κατεληξα σε μια σταθερη 4800 με 1.37 και νομιζω εκει θα το εχω. Ταλαιπωρησα και λιγο την καρτα στα γρηγορα και επιασα αυτα σταθερα χωρις artifacts

stable.jpg

Αυτες οι θερμοκρασιες μετα απο κανενα τριωρο να τρεχουν τα furmark και prime. Και τελος ενα σκορακι 3dmark

10826.jpg

Αυτα!! Δε ξερω αν θα αγορασω τελικα τα διπλα 140ρια ψυγεια που ελεγα θα δειξει. Ισως κανω κανενα τεστ με πολλη ψυξη στο 3πλο που χω απ εξω και καμια δοκιμη oc και βλεπουμε. Ωραιο ειναι κι ετσι :Ρ

Τα κουσουρια που του μεινανε ειναι οτι εχω χασει πλεον το 2133 στις μνημες οτι και να κανω στο bios, και επισης για καποιο ανεξηγητο λογο οτι και να βαλω πια στο bios ξεκιναει στα 4500 που το ειχα πριν την υδροψυξη. Ειτε πιο κατω παω ειτε πιο πανω το μονο που αλλαζει ειναι οι τασεις και ολα τα αλλα. Ο πολλαπλασιαστης τιποτα. Προς το παρον κλοκαρω μονο απο ΑΙ στα windows.

Επισης θα θελα μια ιδεα για το ποσο ψηλα μπορω να παω τις τασεις σε cpu-gpu για τεστ. μεχρι 1.3 παει στο afterburner η 7970

Link to comment
Share on other sites

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω!!!

1)Καταρχάς ποια είναι η διαδρομή?τανκ>vrms>cpu>vga>rad ή ead>vga>cpu>vrms>tank?

2)3 ώρες furmark ποτέ των ποτών!Απλά καις την κάρτα και δεν καταφέρνεις τίποτα.

3)Προτιμάς να δώσεις και + στο power limit και έτσι θα είσα και χωρίς artifacts stable ψηλότερα με την ίδια τάση.Το power limit είναι το magic button!

4)93C στον πυρήνα του cpu με 3 ώρες prime στα 4.8 με 1.37???!!!Πάρα πολύ μεγάλη η θερμοκρασία σου!!!Μήπως δεν πατάει καλά ή κάτι παίζει!

5)Κοίτα τα άλλα 4 και βλέπουμε για τη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18621]digitaltiger[/MENTION]:

thanks. Οταν αγορασα το κουτι ειχα ψαξει πραγματικα πολυ για ενα κουτι με προοπτικη να παιρνει τριπλο ψυγειο απο πανω στο μηκος και ταυτοχρονα να ειναι midi tower και ταυτοχρονα να ειναι ασπρο και ωραιο κλπ κλπ. Καθολου ευκολο. Μολις ειδα αυτο μου φανηκε ιδανικο διοτι ειχε ηδη τις τρυπες για 2x120 NOMIZA, και ελεγα οτι θα ανοιξω και αλλη μια μπροστα τους. Βεβαια μολις ηρθε καταλαβα το λαθος. Πρωτον ηταν 140, δευτερον το cdrom ηταν κολλητα με το ταβανι. Ειδα επισης οτι παιρνει ανετα 2 διπλα ψυγεια 140ρια και σκεφτηκα οτι θα ηταν ωραια αισθητικη αναβαθμιση οποτε δεν εκανα καποια μοντα να βαλω το ψυγειο απο μεσα τελικα. Θα δουμε ισως τελικα τα παρω :)

[MENTION=9875]venom7[/MENTION]

1) τελικα ειναι reservoir>pump>rad>gpu>cpu>vrms>reservoir

2) το furmark το τρεχα μαζι με το prime για να ζεστανω το κυκλωμα του νερου απο ολες τις πλευρες να δω θερμοκρασιες cpu-gpu

3) αυτο δεν το ηξερα. θα δοκιμαστει!

4) Μου φανηκε και μενα καπως, αλλα απο την αλλη δεν ξερω αμα λεει σωστα τις θερμοκρασιες αυτο. το ΑΙ suite γιατι λεει 72? στα 4700 1.26V εχω 52-54 στο ΑΙ και 68-72 στο realtemp. Εχεις καμια ιδεα? Ισως και να μην παταει καλα δεν ειναι και ευκολο χωρις το IHS του Ι5 συν οτι το ψιλοζοριζει ο σωληνας εκει κοντα απο το vrm block.

5) για να δουμε thanks παντως!

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο είναι ότι θα είχες αρκετά καλύτερες θερμοκρασίες αν μετά το ψυγείο πήγαινε ο cpu και όχι η κάρτα γραφικών.Δλδ res>rad>cpu>vrms>gpu>tank.

Τρέξε μία μόνο ένα prime χωρίς furmark και πες μία θερμοκρασίες για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

δε με βολευε καθολου ετσι. Θα θυσιαζα 100mhz γι αυτο το λογο. τεσπα ενα με αρκετα ψηλη ταση:

edit: το παρακανα μαλλον παραηταν τα 1.45 (1.49 με τα boost εκει) και εφαγε reset μετα απο λιγο

4900new.jpg

Link to comment
Share on other sites

100 και 200 Μhz δεν κάνουν την διαφορά. Πρέπει να φτιάξεις τις θερμοκρασίες σου, άμεσα.

Είδα οτι έχεις βγάλει το ihs. Κοίτα αν υπάρχει πρόβλημα

1) Στην ένωση πυρήνα-ihs

2) Στην ένωση block-ihs

3) Οπουδήποτε αλού πρόβλημα στο loop και θέματα ροής.

Το ξέρω, είναι σπάσιμο αλλά δεν γίνεται να τρέχεις το μηχάνημα έτσι. Έχω την αίσθηση οτι το loop order δεν είναι το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...από τη μία δίνεις 1.5v που είναι πολλά και από την άλλη οι θερμοκρασίες σου είναι στους 90C. Για την τάση που δίνεις περίμενα χαμηλότερες θερμοκρασίες να σου πω την αλήθεια.

Ψάξ'το και μη το αφήνεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά ++++ για την διάθεση, την εκτέλεση και την παρουσίαση του project.

Αρκετά ----- για το εξωτερικό ψυγείο και την πλημμελή μελέτη.

Πολύ ενδιαφέρον το project και διάβασα κάθε ποστ με ιδιαίτερη ευχαρίστηση. Συνεχισε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

μερα κ παλι

λοιπον θα το κοιταξω το θεμα με τις θερμοκρασιες ισως δοκιμασω να ξαναβαλω το ihs πανω να παταει σιγουρα το μπλοκ καλα, κι ας χασω λιγους βαθμους. αν ολοι λετε οτι κατι δε παει καλα μαλλον οντως δε παει! αρα εμμπιστευομαι το realtemp για τις θερμοκρασιες και οχι το AI suite ετσι? Θα ανανεωσω το θεμα με την αγορα των ψυγειων σε κανα 2 βδομαδες.

Τα καλωδια του τροφοδοτικου τα sleevαρα εγω ενα ενα.

Επισης μαλλον θα φλασαρω την 7970 στα clock/volts που θελω γιατι τα προγραμματακια afterburner/trixx κατι κανουν καθε φορα και κατι δε παει καλα. Εχω καποιες φορες artifacts και βλεπω οτι με το boot δεν εχουν ανεβασει ταση καν... λεει η ρυθμιση 1.25 και η ενδειξη ειναι στο default. Το motherboard συνεχιζει να αγνοει οτι του βαζω για πολλαπλασιαστη και δινει 45 μονιμα. Ισως φλασαρω κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δε θα αφησω το φορουμ απογοητευμενο :Ρ αρχισα παραγγελιες για ψυγεια ενα καλο χοντρο μπροστα και ενα λεπτοτατο πανω. Πηρα και μια coollaboratory liquid ultra και θα ξαναβαλω το ihs στον i5

Θα ηθελα προτασεις για 4 ανεμιστηρες 140mm, οσο το δυνατον πλησιεστερους στους 120 που εχω τωρα ειναι οι Scythe Gentle Typhoon 1150rpm D1225C12B3AP-13 και ηταν ακριβως αυτο που ηθελα σαν airflow/db. οι αντιστοιχοι 140mm βλεπω εχουν τρυπες για 120!! τι παιζει?

edit παιζει και το option του να κρατησω τους 3 120mm Μιας και εχουν καλο static pressure με κανενα ανταπτορα να μπουν στα 140ρια ψυγεια

edit2 εχω και τους 2 fractal που ηρθαν με το κουτι αλλα δε νομιζω να ναι τοσο καλοι. στα 7V που τον εχω δεν ακουγεται παντως

edit3 αρχισαν να μου ψιλοαρεσουν οι cougar vortex CF-V14H...η μηπως Noiseblocker PK2 που εχει και το eworld που θα παρω και κατι ρακορ...?

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

A τους AP-13 έχεις? Είναι σχετικά λίγα τα rpm σου για το σεταπ σου. Ξέρω, θόρυβος αλλά ειδικά με ένα τριπλό θα πρέπει να αποφασίσεις αν θες ησυχία ή τεράστιο overclock. Δυστυχώς, με αυτό το σεταπ και τα δύο δεν γίνονται. Αν ήταν μόνο το cpu στην λούπα θα ήταν μια χαρά.

Γενικά οι ανεμιστήρες 140 έχουν προβλήματα οσον αφορά την απόδοση τους σε ψυγεία. Όλοι τους. Οι 120 είναι πολύ καλύτεροι, και ειδικά οι δικοί σου είναι outlier, δηλαδή είναι καλύτεροι με διαφορά απο την μάζα.

Γνώμη μου, ασε τους 140 στην άκρη και βάλε 120 με αντάπτορες (ή κάποιο ψυγείο να παίρνει και τα 2).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3108]fuz10n[/MENTION] Πριν την παραγγελία του ψυγείου επάνω διάβασε σε παρακαλώ το review στη σελίδα εδώ

http://www.thelab.gr/cases-reviews/fractal-design-define-r4-black-pearl-ta-113485.html?garpg=8#content_start

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

το πιστευεις οτι εψαχνα τις αποστασεις απο πανω απο τη μητρικη και λεω α ρε να μην εχει κανει το thelab ενα review!!!! thanks καλο.

[MENTION=21050]ppkstat[/MENTION]

Αν κρινω απο τη θερμοκρασια gpu που δε ξεπερναει ποτε τους 57 καποιο λαθος εχω κανει στο μπλοκ του ι5 και δε παταει οντως καλα. Νομιζω με συνολικα 4x140mm radiators θα εχω αρκετα καλυτερη αποδοση απο το τωρινο 3x120. και δεν εχει και τον πιο αποδοτικο σχεδιασμο φιν αυτο. και η ροη του ειναι απαισια γιατι εχω κανει κατι πατεντες στα ρακορ...

Νομιζω θα το ρισκαρω για την αγορα πανω ψυγειου. το πολυ πολυ αν δε χωραει λογω μνημων να κανω καμια πατεντα, του στυλ να μπουν οι ανεμιστηρες απ εξω. Ασε που αν τελικα βαλω 120ρηδες θα τους κολλησω καπως στα φιν του ψυγειου μεσα αρα θα πανε χαμηλοτερα απο εκει που βιδωνουν κανονικα αρα το συνολικο υψος ψυγειο+ανεμιστηρες ισως ειναι οκ. Ισως χασω σε αποδοση αλλα δε θελω single ψυγειο πισω με τιποτα δε μ αρεσει.

Αρα λετε να κανω και λιγο οικονομια και να βαλω τους 120 ε? κριμα ειναι ομως ποιο το πλονεκτημα μετα του 140mm rad παει η επιφανεια χαμενη. Ενταξει με ανταπτορα ισως εχει καλυτερο flow αλλα παλι τεινω προς 140 fans μερια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναμενόμενο για πολλούς λόγους να έχεις μεγαλύτερη πτώση στην gpu σου απο την cpu. Νομίζω οτι το θέμα σου δεν είναι το mounting. Προσπαθείς να διώξεις ένα heatload μεγαλύτερο από οτι μπορεί το σύστημα σου. Αυτό που θα κάνει την διαφορά είναι το rad space και το airflow. Mε τα 4x140 θα έχεις σχετικά καλύτερη απόδοση, ίσως να μην σου φτάνουν όμως αν πας για quiet setup (που πας).

Οχι με 120 δεν πάει χαμένη η επιφάνεια του ψυγείου. Το mounting surface πάει χαμένο.Με 120 ανεμιστήρες και αντάπτορες θα έχεις καλύτερο airflow με χαμηλότερο θόρυβο. 140 ανεμιστήρες για ψυγεία δεν είνια καλή ιδέα. Λες να είναι τυχαίο που η corsair δεν έβγαλε SP έκδοση για τους καινούριους 140? Δες αυτό το σοβαρό testing για παράδειγμα με ανεμιστήρες πάνω σε ψυγεία. To πρόβλημα βέβαια είναι οτι οι adapters προσθέτουν ύψος έστω και λίγο.

yld12sl12adaptervsall.png

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ευχαριστω για τα info. οποτε εχουμε σιγουρα 2 απο τους scythe που εχω με ανταπτορες στο μπροστα οπου και παραγγειλα το phobya 280mm V2, και για το πανω το magicool 280 και θα δω το χωρο και θα αποφασισω για τους ανεμιστηρες. Προτιμω γενικα την pull διαταξη αλλα αν στο πανω με παιρνει να βαλω push με ανταπτορες και να χωρεσει και με τις μνημες θα το κανω ετσι.

Αν παλι οι θερμοκρασιες ειναι ψηλα θα αρκεστω σε χαμηλοτερες ταχυτητες. Ετσι κι αλλως μονο ψυχολογικη ειναι η διαφορα για 100-200Mhz και 20-30 στην καρτα σιγα. Με τιποτα δε θα αυξησω τα db ειναι και στο σαλονι και με ενοχλει γενικα και με τη μουσικη (κιθαρα κλπ). Παντως δινω πιθανοτητες και στο πατημα γιατι οι θερμοκρασιες ανεβαινουν αποτομα στα ψηλα με το που ανοιγω το prime και μετα δεν ενεβαινουν και πολυ. Αν ισχυε οτι δε φτανει η αποδοση δε θα ανεβαινε με την ωρα αρκετα?

Link to comment
Share on other sites

Nα σε ρωτήσω το prime που χρησιμοποιείς έχει ΑVX έτσι?

Δεν θα μπορέσεις να το σπρώξεις πολύ (και την καρτα γραφικών) με τέτοιο σεταπ. Αν δεν θέλεις να βάλεις πιο δυνατούς ανεμιστήρες (που εγώ προσωπικά καταλαβαίνω οτι μπορεί να μην θέλεις) κάνε ένα overclock που σε prime να μην ξεπερνάει τους 80 βαθμούς μετά απο ώρες και πολύ λέω. Για max temps κανένα linx AVX καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.