Jump to content



Προβλημα με λαπτοπ - Δεν ανοιγει


Recommended Posts

mobility radeon 4570 onboard ομως.. Απο την αρχη αρχη καρτα γραφικων υποψιαστικα (αφου αρχικα απεκλεισα συνηθεις υποπτους - σκληρο/μνημες) αλλα οντας onboard παει στραφι ολη η μητρικη προφανως :/

Σύνδεσες τον φορητό με μία οθόνη εξωτερική για να δεις αν δίνει ή όχι εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι νέο μέλος ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το λάπτοπ μου acer5738g με οδήγησε μετά ςπι αναζητηση στο google στο φόρουμ σας!έχω λοιπον το ίδιο πρόβλημα με το φίλο αλλά πολύ πιο σοβαρό μάλλον!

το λάπτοπ μου από το Σεπτέμβριο κολλάει και αφού το κλείσω από το κουμπί αναγκαστικά μπορεί να κάνει μέρες να ξανά ανοίξει, ανάβει το φως της τροφοδοσίας ρεύματος αλλά δεν ανοίγει η οθόνη,ακούγεται λίγο το βεντιλατερ του να γυρίζει αλλά τίποτα όταν ανοίξει τελικά δουλεύε κανονικά και όταν το έκλεινα κανονικά με τερματισμό αναθέτοντας νορμάλ.

Οι ενέργειες που έχω κάνει είναι:

1.Αλλαγή τροφοδοτικου, για μπαταρία δεν μιλάω τα ειχε παιξει πιο μπροστά δούλευει μόνο στο ρεύμα,

2.το έλυσε δύο φορές τεχνικός συνάδελφος,καθάρισε τΟ ανεμιστήρα κλπ από σκόνες, δεν βρήκαμε κάτι εμφανές,

3.Στην αρχή πίστευα ότι γινόταν όταν ζεστενοταν αφού δεν το έκλεινα φοβούμενος ότι δεν θα ξανανοιξει, με αποτέλεσμα ότι κολλούσε να μην ανοίγει για μέρες.

4.Έχω εγκκατεστημένο. Το avant free, και κάνει αναβαθμίσεις το firewall. Των windows, μήπως αυτό το μπλοκάρει αφού στις αναβαθμίσεις αργεί πολΥ να ανοίξει οταν ανοίγει.

τι άλλα συμπτώματα; Τελευταία ενώ ανοίγει δεν λειτουργεί το mouse pad αντ λέω εφέτος και το πληκτρολόγιο,αλλά λειτουργούν τα ασύρματα, καθώς και την τελευταία φορά κόλλησε ενώ έπαιΖε μια ταινία.

αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι μάλλον έχω θέμα με την κάρτα γραφικών που είναι onboard οπότε πάω για μητρική;

δεν έχω δοκιμάσει να ψάξω φρικτά και να μπω στο bios καθώς η επανεκκίνηση δεν είναι σίγουρο ότι θα ξανανοίξει!αυτά ολίγα!:fie::flag:

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ παρόμοια προβλήματα με ένα aspire 5920g συγκεκριμένα.

Όλες τις φορές μου διορθώθηκε με μια παρόμοια λύση με αυτή που πρότεινε ο apotsi, τώρα λογικά λίγο δύσκολο αφού έχεις δοκιμάσει τόσα πράγματα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Βγάλε μπαταρία και φορτιστή και spamαρε το power για λίγο. Βάλε ΜΟΝΟ τη μπαταρία και δοκίμασε, αν ξεκινήσει βάζεις φορτιστή και είσαι οκ. Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα μετα απο σχεδον μια εβδομαδα ανοιξε αλλα δεν λειτορυγει πληκτρολογιο και mouse pad μονο με τα ασυρματα τις microsoft...

τωρα να απεγκαταστησω το avast , και αλλα προγραμματα?μηπως ελαφρυνει κατα την εκκίνηση:upside:?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα μετα απο σχεδον μια εβδομαδα ανοιξε αλλα δεν λειτορυγει πληκτρολογιο και mouse pad μονο με τα ασυρματα τις microsoft...

τωρα να απεγκαταστησω το avast , και αλλα προγραμματα?μηπως ελαφρυνει κατα την εκκίνηση:upside:?

Να σου πω την αλήθεια δε νομίζω να δεις διαφορά, καλού κακού όμως δοκίμασε αν ανοίγει σε safe mode για να σιγουρευτείς..

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οταν δεν ξεκιναει δεν μπορω να μπω πουθενα!!! τιποτα σαν μην εχω οθονη οποτε δεν μπορω να μπω απο safe mode και οταν ξεκιναει ανοιγει με μια παυλα πανω αριστερα σε μαυρη οθονη και μετα ολα καλα...?????????????????????????????????:suicide2::suicide2::suicide2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

To ιδιο εχω και εγω. Αλλαξα μιτρικη το προβλημα παρεμεινε το ιδιο...ποτε αναβει κ ποτε οχι.Με την διαφορα οταν αναβει το ανεμιστιρακη δουλευει κ σταματαει σε φασεις...λογικο..και οταν ειναι μαυρη η οθονη δουλευει ασταματητα..!Πιστευω οτι ειναι η το κουμπι που λεει ο φιλος....η cpu. Εχω παραγγειλει ηδη αλλη cpu και θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε υπάρχει και κάτι ακόμη που μπορείς να δοκιμάσεις πριν πληρώσεις για την αντικατάσταση της μητρικής σου κάρτας....Δοκίμασε λοιπόν να την αποσυνδέσεις και χρησιμοποιώντας το πιστολάκι για τα μαλλιά αφού απομακρήνεις την ψύχτρα και αφού ντύσεις την μητρική με αλουμινόχαρτο και σκίσεις μόνο το σημείο που βρίσκεται το τσιπ της gpu να την ζεστάνεις για 2-2.5 λεπτά είναι πολύ πιθανόν να λειτουργίσει.. Απαραίτητη προιπόθεση για να το κάνεις είναι να έχεις θερμοαγόγημες πάστες για να μην κάψεις το επεξεργαστή κατά την διάρκεια της πρόβας:slap::slap:

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο ειναι να ανεβασε θερμοκρασια η καρτα γραφικων κ να τα φτυσε αφου οσα ασερ εχω χρησιμοποιησει ενεναζουν ολα θερμοκρασια

αν το δουλευεις χωρις μπαταρια κ χωρις πολυμπριζο προστασιας μπορει να καει απ την υπερταση

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.