Jump to content



Προβλημα με λαπτοπ - Δεν ανοιγει


Recommended Posts

Καλημερα.

Εχω ενα Acer Aspire 5738 το οποιο χρησημοποιει η αδερφη μου περισσοτερο. Εχθες μου λεει ηταν κανονικα στο facebook πχ, μετα κλεινει την οθονη χωρις να κανει τερματισμο - ωστε να μπει σε sleep mode και εκτοτε δεν ανοιγει...

Παταω το start button, ξεκιναει αναβει αλλα η οθονη μαυρη.. Το συνδεσα και στην τηλεοραση μην τυχον τα φτυσε η οθονη λεμε τωρα αλλα ουτε παλι βλεπω τιποτα... Η μονη μου σκεψη ειναι .... μητρικη/καρτα γραφικων?

Τα φωτα σας παρακαλω?

-Για να προλαβω απαντησεις.. Δε το δουλευω με μπαταρια αλλα μονο με ρευμα. Εχω αλλο ενα acer λαπτοπ παλιοτερο και ειχα προβληματα οταν δουλευα με μπαταρια+ρευμα μαζι.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

ο σκληρός δεν είναι

παίξε και με τις μνήμες (αν έχει πάνω απώ 1 dimm) βγάλε ξαναβάλε ,αλλάξε dimm.

Γενικότερα αν μπορείς ξεσύνδεσε και ξανασύνδεσε τα πάντα στην μητρική

Aν δεν έχει φάει κάποιο περίεργο κόλλημα είναι πιθανό να τα φτυσε η οθόνη ,αν και με παραξενέβει που δεν δουλέυει σε εξωτερική.

Όταν το σύνδεσες στην εξωτερική φαντάζομαι να πάτησες τον κάτάληλο συνδιασμό πλήκτρων (π.χ. fn και f4) για να στείλει σήμα στην εξωτερική

Link to comment
Share on other sites

ο σκληρός δεν είναι

παίξε και με τις μνήμες (αν έχει πάνω απώ 1 dimm) βγάλε ξαναβάλε ,αλλάξε dimm.

Γενικότερα αν μπορείς ξεσύνδεσε και ξανασύνδεσε τα πάντα στην μητρική

Aν δεν έχει φάει κάποιο περίεργο κόλλημα είναι πιθανό να τα φτυσε η οθόνη ,αν και με παραξενέβει που δεν δουλέυει σε εξωτερική.

Όταν το σύνδεσες στην εξωτερική φαντάζομαι να πάτησες τον κάτάληλο συνδιασμό πλήκτρων (π.χ. fn και f4) για να στείλει σήμα στην εξωτερική

Ναι ναι το πατησα.. Και τα dimm τα αλλαξα θεσεις, δοκιμασα με ενα ενα κιολας (μιας και εχει 2) αλλα μπα.. Μαλλον θα μπω στη διαδικασια να το λυσω ξανα ολο (δε το ελυσα τωρα, πολυ παλιοτερα) και να το ξαναδεσω μπας και.. Θα ενημερωσω σχετικα αν εγινε κατι.. Παντως καποια αλλη ιδεα? Μονο καρτα γραφικων μου μενει στο μυαλο εμενα (μιας και δεν εχει ενσωματομενη στη μητρικη)

Link to comment
Share on other sites

δεν μου έρχετε κάτι άλλο.

σε σταθερούς όταν δεν δίνει σήμα στην οθόνη συνήθως κοιτάμε μνήνη ,κάποιο βραχυκύκλωμα στο κουτί ίσως (γιαυτό το στήνουμε εκτός κουτιού) ,clear cmos ,και αν δεν δουλέψει κάτι από αυτά πιθανό να έχει πρόβλημα η μητρική - κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

λόγω πρόσφατης δικής μου εμπειρίας θα σου έλεγα να βγάλεις τον δίσκο και να δείς εάν bootarei σε έναν σταθερό, ή εάν τα αρχεία είναι προσπελάσιμα...

μου είχε τύχει ακριβώς η ίδια συμπεριφορά και το έφτιαξα bootarontas απο linux και δουλεύοντας με την ntfsfix. Σε εμένα όποτε διάβαζε τον δίσκο στα Windows και σε δευτερο υπολογιστή, crashare.

Έγινε επεξεργασία από xalaros
Link to comment
Share on other sites

αν είναι από τον δίσκό (που προσωπικά δεν νομίζω) ,μπορεί να το τσεκάρει πολύ ευκολά ,βγάζοντας τον από το σύστημα τελείως.

Όταν ανοίξεις το laptop θα φτάσει μέχρι το σημείο αναγνώρισεις των δίσκων (δηλαδή η οθόνη θα δείξει κάτι στην εκίνηση)

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει να bootαρω χωρις τον σκληρο, παλι τιποτα δε γινεται. Αλλα θα τον δοκιμασω αυριο κιολας τον σκληρο στο σταθερο μην τυχον... Το λυσιμο/δεσιμο ολοκληρου του λαπτοπ αναβαλεται για Κυριακη γιατι καθημερινες δε προλαβαινω ...

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τον, βγάλε φορτιστή από επάνω (μπαταρία την έχεις ούτως ή άλλως εκτός) και πάτα το power button και κράτα το πατημένο για 30 δευτερόλεπτα.

Βάλε φορτιστή και δοκίμασε να τον ανάψεις. Ο φορτιστής έχει κανένα λαμπάκι επάνω; Αν ναι, ανάβει και παραμένει αναμμένο όταν συνδεθεί με το laptop ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζω ότι αρκετά λαπτοπ έχουν ένα "κουμπάκι" κάτω από την οθόνη του οποίου ο σκοπός είναι, όταν κλείνεις το καπάκι να σβήνει και την οθόνη.Μήπως φράκαρε αυτό πατημένο,μετά το τελευταίο κλείσιμο;

Link to comment
Share on other sites

*UPDATE*

Το εχω λυσει ολοκληρο, το βαζω μπρος μονο με οθονη, σκληρο, μνημες και πληκτρολογιο (και χωρις πληκτρολογιο) μην τυχον κατι αλλο βραχυκυκλωνει αλλα παλι τιποτα... Το εχω και σε 2η οθονη μεσω VGA γιατι ...HDMI οθονη δεν εχω :p και με το καταλληλο πατημα fn+f5 παλι δε παιρνει σημα. Δηλαδη με λιγα λογια ανοιγει και απλα αυτο, μενει αναμενο τιποτε αλλο. Τον σκληρο τον δοκιμασα στο σταθερο δουλευει μια χαρα. Τωρα για τις μνημες... Τις δοκιμασα με καθε πιθανο συνδυασμο.. λιγο απιθανο δεν ειναι πχ να "καηκαν" και οι δυο μαζι?

Καλησπέρα γνωρίζω ότι αρκετά λαπτοπ έχουν ένα "κουμπάκι" κάτω από την οθόνη του οποίου ο σκοπός είναι, όταν κλείνεις το καπάκι να σβήνει και την οθόνη.Μήπως φράκαρε αυτό πατημένο,μετά το τελευταίο κλείσιμο;

Εχω ψαξει την οθονη γυρω γυρω, το λαπτοπ γυρω γυρω αλλα δε μπορω να το βρω.. :confused: καπου πρεπει να υπαρχει παντως για να δινει σημα οτι εκλεισες την οθονη και να μπαινει σε sleep mode αλλα που στο καλο ειναι :p

Ανάβει και μένει ανοιχτο μέχρι να το κλείσεις πάλι εσυ?

Αυτο ακριβως. Αλλα ειναι "dead"

Προσωπικα μου μυριζει... μητρικη? :confused:

Έγινε επεξεργασία από vbatsigr
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή αυτό μύριζε αλλά τι gpu έχει?

mobility radeon 4570 onboard ομως.. Απο την αρχη αρχη καρτα γραφικων υποψιαστικα (αφου αρχικα απεκλεισα συνηθεις υποπτους - σκληρο/μνημες) αλλα οντας onboard παει στραφι ολη η μητρικη προφανως :/

Link to comment
Share on other sites

mobility radeon 4570 onboard ομως.. Απο την αρχη αρχη καρτα γραφικων υποψιαστικα (αφου αρχικα απεκλεισα συνηθεις υποπτους - σκληρο/μνημες) αλλα οντας onboard παει στραφι ολη η μητρικη προφανως :/

Σε κάτι nvidia που σκάγανε υπάρχει μια διαδικασία που λέγετε reboiling νομίζω και γλιτώνεις το laptopακι σου.

Υπάρχουν κάποιοι ηλεκτρονικοί που το κάνουν. Πίστευω πως αξίζει να το ψάξεις πριν το πετάξεις λόγω mobo.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι nvidia που σκάγανε υπάρχει μια διαδικασία που λέγετε reboiling νομίζω και γλιτώνεις το laptopακι σου.

Υπάρχουν κάποιοι ηλεκτρονικοί που το κάνουν. Πίστευω πως αξίζει να το ψάξεις πριν το πετάξεις λόγω mobo.

Το εψαξα λιγο, reballing λεγεται και ναι δειχνει να διορθωνει την onboard καρτα γραφικων.. Εδω Τρικαλα ομως ποιος να το κανει :p Και ποσο θα θελει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα λιγο, reballing λεγεται και ναι δειχνει να διορθωνει την onboard καρτα γραφικων.. Εδω Τρικαλα ομως ποιος να το κανει :p Και ποσο θα θελει αυτο...

Δεν ξέρω για Τρίκαλα και δεν ξέρω πόσο. Ψάξου λίγο και αν δεν βρεις μπόρω να σου δώσω ενα τηλ από Δράμα αν θες να μπλεχτείς :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.