Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Eγω το χω πει και ξαναπει αν δε χτυπησει η 290x 1200 στο νερο εστω γιατι αερα βλεπω και 1150 να χουν προβλημα (χωρια που οι μνημες δε πανε) δε κοντραρει ουτε μαιουδο titan ουτε classified.Για μενα οποιος εχει 780 και Titan τωρα πρεπει να περιμενει για Maxwel.

Καλο βεβαια ειναι να υπαρχει αυτη η κοντρα θα συντηρηθουν οι τιμες για high end κατω του 500αρικου

Οσων αφορα περι Maxwel ξεχνας το διαγραμματακι που χει postarei η nvidia και μεχρι στιγμης ειναι μεσα 100%.To μεγαλο αλμα σε Per/Watt ειναι απο kepler σε Μαxwel απο x3 - x10.Δηλαδη το high end του maxwel θα χει θεωρητικα x2.5-x3 performance per watt σε σχεση με το 780ti.

Δεν το ξεχναω Helly το διαγραμμα της Nvidia. Αλλα η Nvidia με την ανύπαρκτη ΑMD θα παει να αρμέξει το γελαδι. Οποτε σιγα σιγα... το πρωτο Maxwell θα ειναι 30%-35% πανω απο GTX Τιταν και θα παει αναλογα τι θα βγαλει και ο αλλος αργοτερα.

Περιμενω να δω το ιδιο σκηνικό με το Kepler....

Πως μπορουμε να ξερουμε το τι μπορει να κατεβασει η Nvidia με την νεα γενιά? Με τα Kepler την ξεκίνησε με τα μεσαια (GK104) για να χτυπήσει το μεγαλο της ΑMD (7970). Με την σειρα Maxwell μπορει να κατεβασει ενα Low vga με passive cooler και να περνει τα σωβρακα της AMD :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε την νεα Classified τοτε οταν σε 6 μηνες απο τωρα θα έρχεται το Maxwell....:p και θα έχετε τον alexopus να σας λυπάται και τον κηπουρό να λεει για άδειασμα!

Στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σκοινί.

Link to comment
Share on other sites

Announcing The GeForce GTX Holiday Bundle, Featuring Assassin's Creed IV, Batman: Arkham Origins and Splinter Cell Blacklist

Announcing The GeForce GTX Holiday Bundle, Featuring Assassin's Creed IV, Batman: Arkham Origins and Splinter Cell Blacklist | GeForce

Απο οτι βλεπω η 780Τi δεν θα παρει την προσφορά... αλλα μαλλον μιλαμε για τις referenceκαρτες!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω εγω που πηρα την 780 msi lighting που ξεπερνα και τιταν με σωστο oc αλλα θα εχω το pc ετοιμο σε αρχες νοεμβριου τι να κανω να συνεχισω ή να τη πουλησω και να παρω ti??? θα ειναι πολυ καλυτερη η ti????:help1:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω εγω που πηρα την 780 msi lighting που ξεπερνα και τιταν με σωστο oc αλλα θα εχω το pc ετοιμο σε αρχες νοεμβριου τι να κανω να συνεχισω ή να τη πουλησω και να παρω ti??? θα ειναι πολυ καλυτερη η ti????:help1:

Ωχχχ παναγια μου με καραφλιασες :slap:nuts.gif

Κατι τετοια σχολια διαβαζω εδω μεσα απο τους "φραγκατους" και μου πεφτουν τα μαλλια....

Ρε μηπως εισαι και εσυ της Χρυσης Αυγης :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Vasot
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο σας ΦΩΝΑΖΩ για EVGA CLASSIFIED και non reference 780gtx. Eιναι 220mhz πανω απο την 780gtx reference σε average clock κατα την διαρκεια του παιχνιδιου χωρις να πειραξεις τιποτα!

απο hardwarecanucks.com

image.jpg

780 gtx Reference Average Clock in games -> 928mhz

780 gtx ACX Average Clock in games -> 1123 mhz

780 gtx Classified Average Clock in games -> 1150mhz

.....η 780gtx reference κανει τρελο throttle εαν δεν πειράξεις τον ανεμιστήρα ή δεν αλλαξεις το temp target σε 85-90 βαθμους!

EVGA Classified OC details

Take the picture above for example. In it, we can see the Classified under full load (Unigine Valley running on a second screen) at an incredible and relatively constant 1360MHz.

Well, that topped out at 7426MHz before the GDDR5’s error correction stepped in, which is nothing short of incredible.

Aκομα περιμενετε την 780ti reference ή ακομα χειροτερα την AMD R9-290X :p ? Γιατι εαν ειναι να περιμενετε την EVGA 780ti Classified καλυτερα να πατε για Maxwell μεσα 2014!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

τι throttle και παπ@ριες λετε ωρε?

σε μενα δεν εχει κανενα θεμα στα στοκ της και αθορυβα!

Ειναι καρφωμένο στο turbo ρολόι -> 1000+mhz ο πυρήνας της σε σενα χωρις να πειραξεις τιποτα ? No way Kyr....

Ετσι δουλευουν ολες οι Kepler καρτες....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

δεν πιανει 80c ρε!

Throttle στο turbo ρολόι πρώτη φόρα το βλέπεις ? 680 gtx reference δεν είχες πριν ? ...και η 670gtx μου είχε και η 690gtx μου είχε!

με vsync παίζεις ? Ποια reference έχεις ?

για να τελειώνουμε βάλε unigine, valley και αστην να τρέξει και κατέγραψε την πορεία του turbo. Βάλε tomb raider, metro last light, dead space III.

Οι non reference 780gtx με τα βαρβατα cooler δεν εχουν κανενα μα κανενα θεμα. Την κουμπωνεις και τελειωνεις.....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Throttle στο turbo ρολοι πρωτη φορα το βλεπεις ? 680 gtx reference δεν ειχες πριν ?

με vsync παιζεις ? Ποια reference εχεις ?

για να τελειώνουμε βάλε unigine, valley και αστην να τρέξει και κατέγραψε την πορεια του turbo. Βαλε tomb raider, metro last light, dead space III.

δεν εχω reference

780gtx gigabyte oc οτι και να τρεξω καρφωμενο ειναι το turbo σε απαιτιτικα games

Link to comment
Share on other sites

Reference με official bios και τα μυαλα στο mixer. :happy2:

30% πανω στα καρεδακια με μαμα ταση και την λεξη throttle να απουσιαζει ειτε στο temp ειτε στο power. :worship:

GTX780 (Quiet Mode)

f9pc.jpg

GTX780 (Uber Mode)

l90z.jpg

GTX780 (Zpaf Mode)

6dfp.jpg

To 3o screenshot GTX780 (Zpaf Mode) ετρεξε ετσι ...

t7ph.jpg

Link to comment
Share on other sites

Reference με official bios και τα μυαλα στο mixer. :happy2:

30% πανω στα καρεδακια με μαμα ταση και την λεξη throttle να απουσιαζει ειτε στο temp ειτε στο power. :worship:

Δες [MENTION=28627]kyr[/MENTION] τι εχει κανει ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]. Το πως εχει βαλει τον ανεμιστηρα του για να μην εχει throttle. Στους 60 βαθμους να ειναι στο 70%.

Αντιθετα στις non reference καρτες απλα δεν ασχολεισαι.

Η EVGA Classified ειναι καρφωμενη στα 1150mhz ουt of the box!

Εγω πχ βαζω σταθερο το FAN οταν παιζω games με (inspector) στο 70% και κλεινω το προγραμμα.... και μετα το ξανα αλλαζω οταν βγαινω στα windows!

Link to comment
Share on other sites

Δες [MENTION=28627]kyr[/MENTION] τι εχει κανει ο [MENTION=2962]zpaf[/MENTION]. Το πως εχει βαλει τον ανεμιστηρα του για να μην εχει throttle. Στους 60 βαθμους να ειναι στο 70%.

Αντιθετα στις non reference καρτες απλα δεν ασχολεισαι.

Η EVGA Classified ειναι καρφωμενη στα 1150mhz ουt of the box!

Εγω πχ βαζω σταθερο το FAN οταν παιζω games με (inspector) στο 70% και κλεινω το προγραμμα.... και μετα το ξανα αλλαζω οταν βγαινω στα windows!

700ε εδωσε ο αλλος γι αυτη την παπατζα και κουτση και στραβη:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.