Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Ούτε καν γελάω πιά. Απλά βαριέμαι να διαβάζω μήπως πεις και τίποτα σωστό μέσα σε όλους τους fanboysμούς...

Μαγε τα παραπονα σου στο anandtech!

gtx_titan.jpg

titan.jpg

Ιδια καταναλωση GTX TITAN = 7970 GHZ με 6gb RAM για το ΤΙΤΑΝ αλλα και 35% παραπανω αποδοση η οποια ανεβαινει και αλλο με το OC του ΤΙΤΑΝΑ!

ΑΤΙ goodnight!

Αν και σε αλλα site ηταν πιο φωσκουμενα τα νουμερα υπερ του Τιτανα....

Αλλα ποιος σας ειπε οτι τα bit στο δίαυλο κάνουν και την κάρτα... ο διαυλος απλα πρεπει να παρεχει την σωστή πληρότητα στο chip για να μην την κοβει.

Η 7970 χανει απο ενα μισο GK104 με 256bit....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] ότι να'ναι όμως έτσι... Λες για την 680 και ξαφνικά συγκρίνεις με Τατιάνα... Δε μίλησα για Τατιάνα εγώ... Επίσης δε μίλησα για απόδοση/watt. Εσύ απλά φάσκεις κι αντιφάσκεις όλη την ώρα. Έχεις γράψει σε 10 σημεία ότι η 680 είναι ταχύτερη από την 7970, και μετά βάζεις ο ίδιος συγκριτικά που λένε το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=478]sebastian[/MENTION] ότι να'ναι όμως έτσι... Λες για την 680 και ξαφνικά συγκρίνεις με Τατιάνα... Δε μίλησα για Τατιάνα εγώ... Επίσης δε μίλησα για απόδοση/watt. Εσύ απλά φάσκεις κι αντιφάσκεις όλη την ώρα. Έχεις γράψει σε 10 σημεία ότι η 680 είναι ταχύτερη από την 7970, και μετά βάζεις ο ίδιος συγκριτικά που λένε το ανάποδο.

H συγκριση η πρωτη αφορα 7970 vs 680 gtx

Αλλο 7970 και αλλο 7970ghz νομιζω :p

Μαλλον δεν διαβαζεις τι γραφω σωστα.... για απο την αρχη παλι!

Επισης τα παιχνιδια αλλαζουν οπως και τα ποσοστα σε καθε review!

Μασημένη τροφή ζητάς....διαβαζε τα και μονος!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

H συγκριση η πρωτη αφορα 7970 vs 680 gtx

Αλλο 7970 και αλλο 7970ghz νομιζω

Μαλλον δεν διαβαζεις τι γραφω σωστα.... για απο την αρχη παλι!

Άντε, από την αρχή:

7970GHz Edition: 390€

680GTX: 460€

Για πάμε πάλι από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη τη γενια τα μεσαια (GK104) της Nvidia φαγανε τα High end της ΑΤΙ.

Του χρονου με τον ερχομο του Maxwell με το perf/watt που θα εχει μην δουμε τα Low της Nvidia να παιζουνε μπαλα με τα high της ΑΤΙ.

Πως ακριβως ονομαζεται ο μικρος αυτος κόσμος που κατοικεις μονο σου; :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Επικος Sebastian!

Παιδια μη λεμε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια... Απειρες μετρησεις υπαρχουν εδω για το ποια καρτα ειναι καλυτερη... Ας τα δει ο καθενας και να βγαλει τα συμπερασματα του!

Η 7970 μια χαρα καρτα ειναι για 1080ρ.. Κουμπωνεις το dvi κλοκαρεις και λιγακι, μια χαρα παιζει αλλα μεχρι εκει ομως... Θες 2/3 καρτες, θες surround, θες 3d? Πας σε 680... Αυτος ειναι ο λογος που κανει και παραπανω $$.:kiss:

Link to comment
Share on other sites

Αφού πουλάει...

Η ΑΤΙ για ένα μονιτορακι μια χαρά είναι πάντως...για τα απλά setups είναι τίμια!

Επικος Sebastian!

Η 7970 μια χαρα καρτα ειναι για 1080ρ.. Κουμπωνεις το dvi κλοκαρεις και λιγακι, μια χαρα παιζει αλλα μεχρι εκει ομως...

Άντε, επιτέλους! :) Τόσο καιρό διαβάζω και νόμιζα ότι είμαι ψιλοχαζός που μου φαίνονται όλα ωραία και καλά με την 7950 oced. Πείτε ότι αναφέρεστε σε άλλες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που κάνει παραπάνω λεφτά είναι επειδή η nVidia έχει πάρα πολλά fanboys και θα πληρώσουν ότι βγάλει, όσο κι αν κάνει._

Ενταξει ο καθενας ας πιστευει οτι θελει.

Εγω φετος ξερω οτι εχω δωσει τοσα λ7 για καρτες γραφικων που αλλοι δεν τα εχουν δωσει ουτε σε 10 χρονια.. Η χειροτερη αγορα που εκανα ηταν τα 900ε για 2χ7970 οι οποιες δεν εκλεισαν 24ωρο στο PC μου. Ανηκω στο 1% των χρηστων και ζηταω καποια πραγματα απο το hardware τα οποια η ΑΤΙ απλα δεν μπορει να τα κανει, τα οποια τα εχουμε πει εδω απειρες φορες και θεωρω λογικο λογω αυτου να κοστιζει η 680 και μερικα παραπανω $$.

Δεν σε αναγκαζει κανεις να αγορασεις με το ζορι 680.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που κάνει παραπάνω λεφτά είναι επειδή η nVidia έχει πάρα πολλά fanboys και θα πληρώσουν ότι βγάλει, όσο κι αν κάνει._

το ιδιο και η apple :p:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό. Οι υπόλοιποι που δίνουν παραπάνω για λιγότερα, απλά είναι fanboys.

Αυτο θα ισχυε αν οι καρτες ηταν καρμπον ιδιες και εκαναν τα ιδια ακριβως πραγματα με τον ιδιο ακριβως ιδιο τροπο..

Π.χ μια ref 7970 κανει σαν βουβουζελα σε αντιθεση με μια ref 680.. Μπορεις να πεις οτι αυτος που δεν θελει να ακουει θορυβο ειναι fanboy?

Παντως απο θεμα δυναμης με τα νουμερα που βλεπουμε εδω στο lab οι καρτες ειναι μια η αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό. Άλλα είναι τα δυνατά σημεία κάθε κάρτας. Απο κει και πέρα σταθμίζεις τι σε αφορά περισσότερο και αγοράζεις. Ατυχής η σύγκριση με την apple και μάλλον υποτιμάει την nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πουλάει...

Η ΑΤΙ για ένα μονιτορακι μια χαρά είναι πάντως...για τα απλά setups είναι τίμια!

Τι κουβεντες ειναι αυτες τωρα ρε Ορεστη;

Στην πεσανε δυο τρεις και αρχιζεις και μου τα γυρνας.

Αν συνεχισεις ετσι εγω θα σταματησω να σε διαβαζω. :hehe:

Η 7970 μια χαρα καρτα ειναι για 1080ρ.. Κουμπωνεις το dvi κλοκαρεις και λιγακι, μια χαρα παιζει αλλα μεχρι εκει ομως... Θες 2/3 καρτες, θες surround, θες 3d? Πας σε 680... Αυτος ειναι ο λογος που κανει και παραπανω $$.:kiss:

Χρηστο η καρτουλα ειναι μια χαρα και για 1080p και για 1440p και για eyefinity.

Αν στα 5760x1080 κοινως τρια monitor θες να παιρνεις με το ποντικι το gpuz και να το κανεις βολτα απο την μια οθονη στην αλλη τοτε πασο ... δεν κανει ... εχουμε desktop tearing.

Αν στα 5760x1080 με δυο καρτες θελεις vsync τοτε πασο .... δεν κανει.

Εχω μια καρτουλα 7970 παιζω και σε 1080p αλλα και σε eyefinity εδω και εναμιση χρονο και ειμαι καλα. :D

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Το απολύτως καλύτερο πάντα το πληρώνεις δυσανάλογα παραπάνω από την αξία του. Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό και δεν περιορίζεται μόνο στις κάρτες γραφικών.

Fanboys έχουν και οι δύο εταιρίες, μάλλον της ati είναι πιο κουραστικά για τη δικιά μου αισθητική τουλάχιστον, καθώς πέρα από τους κλασσικούς φανμποϊσμούς σέρνουν και μια μιζερια, αίσθημα κατωτερότητας ανάμεικτη με δήθεν "επανάσταση" ενάντια στο "κατεστημένο". Τα ίδια και στους επεξεργαστές.

Το θέμα είναι κάποιος να μπορεί να διαγνώσει τις ανάγκες του σε συνάρτηση με το πορτοφόλι του. Το "απολύτως καλύτερο" είναι μια ενδιαφέρουσα αλλά φιλολογική συζήτηση για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών. Σ αυτήν την κατηγορία η nividia και περισσότερο η intel στους cpu δεν έχουν στην πραγματικότητα αντίπαλο, αλλά ποιός νοιάζεται στ αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.