Jump to content



NVIDIA GeForce GTX 780


Recommended Posts

Τι κουβεντες ειναι αυτες τωρα ρε Ορεστη;

Εχω μια καρτουλα 7970 παιζω και σε 1080p αλλα και σε eyefinity εδω και εναμιση χρονο και ειμαι καλα. :D

αυθυποβολη λεγεται αυτο!

πως το κανεις? κοιταζεσαι στον καθρεπτη?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Fanboys έχουν και οι δύο εταιρίες, μάλλον της ati είναι πιο κουραστικά για τη δικιά μου αισθητική τουλάχιστον, καθώς πέρα από τους κλασσικούς φανμποϊσμούς σέρνουν και μια μιζερια, αίσθημα κατωτερότητας ανάμεικτη με δήθεν "επανάσταση" ενάντια στο "κατεστημένο". Τα ίδια και στους επεξεργαστές.

Συμφωνω ειναι οντως κουραστικα ... για αυτο μετα αμα θελεις να γελασεις και να χαλαρωσεις πιανεις τους αλλους ξερεις ... large τυποι με αισθημα ανωτεροτητας και τους ρωτας ...

κατι ακουσα οτι υπαρχει προβλημα εκει και εκει .... για να παρεις την πιο αστεια απαντηση ...

αποκλειεται ... αποκλειεται ... θα στο ειχα πει. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

καλα το γελιο το μεγαλο πεφτει οταν σας βλεπει να τρωγεστε μεταξυ σας ο αντκειμενικος αγοραστης που ειναι και παντα κερδισμενος στη τελικη.

εκει να δεις γελια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα ξέρω...

Τι πληρώνουμε και τι παίρνουμε.

Και σε αυτό το κομμάτι η Nvidia το έχει χάσει το παιχνίδι, οπότε έχει χάσει και τον αγώνα.

Τι να το κάνω αν μου βγάζει ότι καλύτερο κυκλοφορεί και μου το κοστολογεί μία περιουσία!!!

Ωραία, έβγαλε ότι καλύτερο υπάρχει.Ε και?Τόσο που κάνει....άντε γεια!!!!

End of story.

Link to comment
Share on other sites

για μενα η καλυτερη αγορα , ειναι αναλογα με τα λευτα που διαθετεισ , και τι χρηση το θελεισ, πια ειναι η καλυτερη επιλογη.. ολλα τα αλλα ειναι περιττα, σημερα ειμαι με amd , αυριο μεθαυριο μπορει να ειμαι με nvidia, δεν μπαινω στη λογικη του fanboy διοτι και σκατα να τουσ δωσει η εταιρια που γουσταρουν,, θα στο παρουσιασουν σουπερντουπε!! και οχι μονο αυτο αλλα θα το αγορασουνουν κιολασ!!! χχαχαααχχααχχαχαααχαχ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9875]venom7[/MENTION]

Γαμω τους σεινιρμους.!

τοτε και η φεραρι δεν επρεπε να ειχε μια περιουσια

Αφου δεν υπαρχει ανταγωνισμος κανει οτι γουσταρει.....δεν φταιει η ενβιντια μαν η ατι φταιει που την αφηνει να κανει οτι θελει

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14427]BloodMage[/MENTION]

Πλάκα μου κάνεις τώρα, έτσι???Και μου μιλάς για συνειρμούς!

Μου συγκρίνεις κάρτες γραφικών που είναι όλες και όλες δύο οι εταιρείες με αυτοκίνητα που είναι δεκάδες???!!!ΟΚ.

Άκυρο το παράδειγμά σου και η σύγκρισή σου.Μόνον και μόνο αν σκεφτείς ότι στα ίδια χρήματα που έχει μοντέλο η ferrari έχουν και άλλες δέκα εταιρείες.

Εδώ όμως είναι μία και μόνο η nvidia.

Μη συγκρίνουμε τα ασύγκριτα man!

Link to comment
Share on other sites

απλα σκεψου αυτο που ειπες "Μόνον και μόνο αν σκεφτείς ότι στα ίδια χρήματα που έχει μοντέλο η ferrari έχουν και άλλες δέκα εταιρείες."

αν δεν υπηρχαν αλλες δεκα εταιρειες σαν την φεραρι φαντασου ποσο πιο ακρυβη θα ηταν μια φεραρι ;)

οποτε δεν νομιζω πως ειναι ακυρο το παραδειγμα μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βλέπεις σωστά...και βαριέμαι να εξηγώ!

Έχω πάψει πια να μπαίνω στο τρυπάκι να εξηγώ το κάθε τι και με κάθε λεπτομέρεια.Απλά λέω τη γνώμη μου με επιχειρήματα και όποιος θέλει την ακούει, τη σέβεται, το ψάχνει και κρίνει και όποιος θέλει την πετάει.Αλλιώς καφεδάκι από το σπίτι και μιλάμε με τις ώρες για ότι γουστάρετε!

Anyway.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν υπαρχει ανταγωνισμος κανει οτι γουσταρει.....δεν φταιει η ενβιντια μαν η ατι φταιει που την αφηνει να κανει οτι θελει

Δεν την αφήνει..., απλά το μαγαζί (AMD) έχει θέμα με τα οικονομικά του και δεν είναι τώρα να τρέχει sprint 100άρι κάθε 3 και λίγο... Έχει και τις κονσόλες να δει τι θα κάνει... Εξάλου κάθε εταιρεία πρέπει πρώτα να δεί πως μπορεί να επιβιώσει και μετά να δει πως θα κινηθεί περαιτέρω.

Τώρα η Nvidia βρίσκει απλά την ευκαιρία να μαζέψει ζεστό μετρητό με το GK110 το οποίο σε λίγο διάστημα θα φανεί πόσο υπερτιμημένο είναι. Η ζωή τα έχει αυτά και πολλά άλλα.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Oh goody goody. Same VRMs more throttling for everyone!! Ελπίζω με την 780 που ειναι ποιο mainstream από την Titan και θα πουληθούν περισσότερες, να ασχοληθεί η nvidia ποιο σοβαρά με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ποιος σας ειπε οτι τα bit στο δίαυλο κάνουν και την κάρτα... ο διαυλος απλα πρεπει να παρεχει την σωστή πληρότητα στο chip για να μην την κοβει.

Τα benches.

Framerate%201920x1080%20FPS.png

Framerate%201920x1080%20Percent.png

Όσο πιο πολύ το ζορίζεις τόσο λιγότερο πάει, σε σημείο που χάνει η 670 από 7870. Είπαμε, "κουτσές". Οπότε καλά κάνει η Nvidia και το ανεβάζει στην 780.

Source: http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gtx-660-ti-memory-bandwidth-anti-aliasing,3283.html

Για το perf/watt του maxwell, σιγά το νέο. Λογικό δεν είναι εφόσον θα είναι σε λιγότερα nm να έχει μικρότερη κατανάλωση και αρα καλύτερο συντελεστή; Το πως και πόσο για την ώρα είναι στην καλύτερη εικασίες οπότε το συζητάμε του χρόνου.

Εκτός και αν έχεις info απο τον θείο στην nvidia :p

Έγινε επεξεργασία από Andeus
Link to comment
Share on other sites

Η πηγή είναι εκεί, στο χέρι σου είναι να δεις τι παίζει με το bus, πως κρύβεται η αδυναμία του και πως κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα.

Έγινε επεξεργασία από Andeus
η προηγούμενη έκδοση αν και εξίσου φιλική, όλο και κάποιος θα το έπαιρνε στραβά :p
Link to comment
Share on other sites

sebastian mode on

@venom7 πάρε καμιά 7850 να την κλοκάρεις μέχρι να στριγγλίζει και άσε τους τιτάνες και τις 780... Είναι σαν τις bmw που δεν είναι για όλους, αφού τα ίδια άλογα βγάζουν και τα ...honda.

sebastian mode off

Στα σοβαρά τώρα:

Η nvdia είχε χαμένο όντως για κανα 6μηνο το παιχνίδι (το vfm παιχνίδι) αλλά επανήρθε δριμύτερη απ ότι φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Η πηγή είναι εκεί, στο χέρι σου είναι να δεις τι παίζει με το bus, πως κρύβεται η αδυναμία του και πως κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα.

ειπαμε ιστοριες για αγριους

"συμπέρασμα"

Οπλισμένοι με την εν λόγω πληροφορίες, μπορούμε να σας απαλλάξει από την συζήτηση για δέσμες παιχνίδι, εκπτώσεις και ανοησίες τιμολόγησης που θα μπορούσε να μετατοπίσει τα μαθηματικά αξία υπέρ του ενός στρατοπέδου ή άλλο. Αντ 'αυτού, έχουμε μια πεντακάθαρη σύσταση της GeForce GTX 660 Ti πάνω από την Radeon HD 7950 για τη συγκομιδή του φετινού χειμώνα του blockbuster παιχνίδια. Ίσως η AMD θα εξομαλύνει μερικά από τα τραχιά μπαλώματα σε μεταγενέστερες εκδόσεις του οδηγού, αλλά τα παιχνίδια που έχουμε δοκιμαστεί ήδη στην αγορά και Nvidia προσφέρει αναμφισβήτητα την καλύτερη εμπειρία σε αυτά, συνολικά.

Radeon HD 7950 vs. GeForce GTX 660 Ti revisited - The Tech Report - Page 11

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION]

Τα 1000ευρα βγαίνουν με ιδρώτα φίλε μου.Και πόσο μάλλον όταν πρόκειται για διασκέδαση...εκεί να δεις σκέψεις που γίνονται για την αγορά και ποιου τελικά προϊόντος.

Η σύγκριση είναι στο μισό της λάθος...έπρεπε να πεις 7870 tahiti le!:p

Κοίτα να δεις...όταν μπορείς να παίξεις κάποια παιχνίδια με δύο κάρτες πολύ καλύτερα από ότι με μία και τα χρήματα που θα ξοδέψεις είναι τα ίδια ή και λιγότερα, τότε ποιος ο λόγος να πας στη μία με την προϋπόθεση ότι είσαι σε μία οθόνη και δεν υπάρχουν θέματα?!

Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τα ίδια και περισσότερα φράγκα και να είσαι χειρότερα σε επιδόσεις!stupid mode!

Επίσης...

κλοκάρεις μέχρι να στριγγλίζει

...?????

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε σύγκριση.Το έχω πει και το ξανά λέω.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη venom αλλά δεν σε παίρνω στα σοβαρά από τότε που ισχυρίστηκες ότι η 7870 le είναι καλύτερη γενικά από μια 7950 boost. Είπες και 7970, δεν θυμάμαι, μπορεί. Αναφορικά με τις συγκρίσεις, τα νούμερά μου υπάρχουν, πιάσε κάποιο και στείλε μου το screenshot. Δημόσια θα το γυρίσεις πάλι όπως έγινε μια φορά που σε πήρα στο σοβαρά και αμπάριζα με τα αποτελέσματα.

Και θα πουν κάποιοι σοβαροί άνθρωποι που διαβάζουν: Μα τι συγκρίνεις ρε Δεινόσαυρε? Έλα μου ντε.. Αυτό λέω και γω...

Ντάξει, είσαι σε φάση "η δική μου αγορά είναι η καλύτερη" αλλά μεγάλωσα πολύ γι αυτά, δεν τα αντέχω αλλό. Οπότε ας συνεχίσουμε να "κοροϊδεύουμε" όσους παίρνουν nvidia και να είμαστε οκ.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ότι να'ναι [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] τίποτα άλλο δεν έχω να πω...ότι να'ναι!!!

Δε γύρισα ποτέ και τίποτε.Εγώ μιλάω με νούμερα και συγκρίνω κάρτες κλοκαρισμένες και όχι στο θεό αλλά με όσο κλοκάρουν το μεγαλύτερο ποσοστό από αυτές.

Τώρα αν δε με παίρνεις στα σοβαρά...ξέρεις...!

Από κει και πέρα με τα σχόλια σου...απλά δεν υπάρχει και λόγος να συνεχιστεί η κουβέντα.Εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι δεν σκέφτεσαι σφαιρικά αλλά τελείως επιφανειακά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.