Jump to content



MAYDAY. Hard Disc Προβλημα


Recommended Posts

Δεν μπορω να καταλαβω, γιατι, ο εξωτερικος μου δισκος, USB 3.0, WD My book 3 TB, ξαφνικα χτυπησε.

Εκει που τον ειχα για εβδομαδιαιο Backup, ξαφνικα βλεπω οτι μεταφερω αρχεια (σε διαφορους φακελους απο τους 35 περιπου που εχω στο ROOT DIR,) χωρια τα Sub Folders, αρχεια, με ρυθμους, απο 16 ΚΒ μεχρι και 200. Πολλες φορες μαλιστα ειναι σταματαει και ο δισκος να δουλευει.

Τον εβαλα και σε αλλο μηχανημα αλλα τιποτα.

Η πλακα ειναι, οτι εκει πηρα ολα μου τα προσωπικα δεδομενα αντιγραφο, προσωπικα αρχεια αρκετα σημαντικα, γιατι εδωσα τους 2 εσωτερικους μου των 1 ΤΒ εκαστο προκειμενου να τα εχω σε 2 των 2 ΤΒ.

PLEASE Help..............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Φυσικα, ειναι εντος εγγυησης, αλλα το θεμα ειναι τα δεδομενα μου. Ο δισκος εχει μολις 2.4 ΤΒ Πιασμενα.!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον εβγαλες απο τη θηκη του και τον εβαλες συνδεωντας τον εσωτερικα ή απλα σε αλλο πισι εξωτερικα? Αν σταματαει εντελως θα μπορουσε να ειναι θεμα με τη τροφοδοσια

Επρεπε να τα εχεις και σε 2ο δισκο παντως, εχω βαρεθει να βλεπω καταστασεις οπως τη δικη σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δανειστηκα ενα τροφοδοτικο απο 2ΤΒ, αλλα τα ιδια. Δεν βγαινει απο τη θηκη του. Πρεπει να τον σπασω. Μα τα ειχα σε αντιγραφα. Απλα εδωσα τους δισκους τους μικρους.

Link to comment
Share on other sites

Το ετρεξα. Ειναι καταρχας ο μονος δισκος που βγαζει Health 50%, Ολοι οι αλλοι 100%. Απετυχε το πρωτο τεστ αναγνωσης (γρηγορο) και τωρα του εβαλα να κανει ενα Φουλ αναγνωσης..

Θελει λεει κατι ωρες...... :-O:-O:-O

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους προσωπικά αρχεία "αρκετά σημαντικά" είχες μέσα στο δίσκο που σου ποιάνουν χώρο της τάξης των terabyte;

Εγώ πχ έχω 3 δίσκους του 1ΤΒ ο καθένας για ταινίες και ντοκυμανταίρ σε HD αλλά τα προσωπικά μου σημαντικά αρχεία τα οποία είναι φωτογραφίες,κάποια μικρής διάρκειας video από κινητό και μερικά αρχεία excel και word ζήτημα είναι να ποιάνουν μερικά δεκάδες ΜΒ και τα οποία τα έχω backup σε 3 μεριές ώστε να είμαι απόλυτα σίγουρος οτι δεν θα τα χάσω ποτέ από αστοχία δίσκου.

Τις HD ταινίες και τα ντοκυμανταίρ και να τα χάσω δεν με νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ασχολουμε παρα πολυ με τη φωτογραφια , εχω ολοκληρα GB απο RAW + JPG. Πανω απο 1.5ΤΒ.

Και φυσικα εχω και παρα πολλες μουσικες δισκογραφιες, απιστευτα δυσκολες στην ευρεση τους πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα έπρεπε να τα έχεις backup σε τουλάχιστον 2 διαφορετικούς δίσκους και κατά προτίμηση όχι εξωτερικούς γιατί απόσο γνωρίζω στους εξωτερικούς δεν βάζουν οι εταιρίες και τους πιο ποιοτικούς δίσκους.

Ελπίζω πάντως να καταφέρεις να πάρεις πίσω τα δεδομένα σου ή έστω μέρος αυτών.

Εαν τελικά δεν τα καταφέρεις, σκέψου για μελλοντικά να πάρεις 2 καλούς και αξιόπιστους δίσκους με υψηλό MTBF.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινεις καποιον συγκεκριμενα?

Σε ευχαριστω και εσενα και ολους για τις απαντησεις.

Προσπαθω να τον ξανακανω ελεγχο, αλλα ολο η κεφαλη χτυπαει.

Αν τον φορμαρω, μπορει να επανελθουν τα δεδομενα?

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά Black της Western Digital θεωρείται πολύ καλή απόσο γνωρίζω.

Φορμάρισμα ούτε να το σκέφτεσαι.Δοκίμασε να κάνεις ανάκτηση δεδομένων με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης όπως το GetDataBack , Recuva, Easus Data recovery, iCare Data Recovery, File Scavenger , Active File Recovery κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στο Πλαισιο, τους ρωτησα για ανακτηση δεδομενων. Μου ειπανε οτι γινεται αλλα χανεται η εγγυηση απευθειας. Τους ρωτησα μια τιμη, μου δωσανε κατι τηλεφωνα και καταλαβα οτι χρειαζομαι καπου στα 1500 Ευρω για ανακτηση 180 GB. Απιστευτο κοστος. Προσπαθησα με οτι προγραμμα υπηρχε, δεν καταφερα και πολλα. Με τα πολλα, τον πηγα στο Πλαισιο , τον βαλανε επανω και ο δισκος δεν εκανε γρι. Μονο ξεκιναγε. Φυσικα και μου τον αλλαξανε επι τοπου, αλλα δεδομενα.....καπουτ. Σας ευχαριστω ολους.

Link to comment
Share on other sites

Τεραστιο λαθος να προσπαθεις να κάνεις extra ελεγχο σε χαλασμενο δίσκο ενω δεν θα ειχες κανενα όφελος απο αυτο...

Επρεπε να παρεις απο τη πρωτη στιγμη μπακαπ οτι προλάβαινες.:)

Επασχες απο redundancy με λιγα λογια https://en.wikipedia.org/wiki/Redundancy_%28engineering%29

Link to comment
Share on other sites

In engineering, redundancy is the duplication of critical components or functions of a system with the intention of increasing reliability of the system, usually in the case of a backup or fail-safe.

Με λιγα λογια αν ειχες τα δεδομενα σου σε 2 ή παραπανω δισκους, δε θα ειχες κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.