Jump to content



Αναβάθμιση σε AMD ή Intel υλοποίηση


idonthave

Recommended Posts

Δεν εννοουσα εξωτερικο hot swap αλλα εσωτερικο.

Ουσiαστικα θα δεσμευσεις μια θυρα σατα3 (ολες σατα3 ειναι στο ?87) και θα μπορεις να συνδεεις αμεσα οποιο δισκο θες χωρις την μεσολαβηση καποιου controller.(usb->sata)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

*Πάλι καλά που μου το είπες είχα σκοπό να συνδέσω και τα δύο οπτικά στον εξωτερικό controller!

*Μπορείς να μου παραθέσεις 1-2 hot swap εσωτερικό για να δω τιμές( τα συρτάρια εννοείς που μπαίνουν στις 5,25?)

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή παρένθεση εφόσον το έχω γράψει και στον τίτλο!

Για αυτήν την σύνθεση τι έχετε να πείτε?

*AMD A10-6800K 125e

*ASRock FM2A85X Extreme4 78e ASRock > FM2A85X Extreme4

*Sapphire Radeon HD 7870 XT Boost (tahiti le) ~220e

θα μου κοστίσει με τα μεταφορικά ~450e, ενώ αν πάω σε haswell γύρω στα 800e

τροφοδοτικό έχω ένα 580w xilence, μνήμες 1600 Kingstone beast 2x4gb και ssd έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καμια σχέση οι δύο συνθέσεις για να συγκρίνεις τις τιμές τους.

Σε κάθε περίπτωση αν θες να ρίξεις το κόστος πας είτε σε i5 4670K με φτηνότερη μητρική είτε για περαιτέρω μείωση σε FX 6300 με αντίστοιχη am3 μητρική. Στην πρώτη

περίπτωση θα γλυτώσεις 100+ ευρώ, στην δεύτερη περίπου 240. 'Ετσι κι αλλιώς ο i5 σου είναι υπεραρκετός (στο gaming δεν έχει διαφορές με i7) και ο 6300 είναι πολύ καλός για τα λεφτά του.

Δεν σε αφορά το FM2 σοκετ και ο επεξεργαστής που διάλεξες έχει ενσωματωμένα

γραφικά που δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις ενώ είναι και χειρότερος από τον

FX 6300 που είναι φτηνότερος.

Παντως για να ανεβοκατεβάζεις κατά 400 ευρώ το μπάτζετ σημαίνει ότι δεν έχεις καταλάβει τι θέλεις οπότε ψαξτο παραπάνω για να μην το μετανιώσεις όταν είναι

αργά.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω στον i7-4770k δεν πρόκειται να κάνω κάποια αναβάθμιση για τα επόμενα 5-6 χρόνια οπότε τον cpu τον αφήνω ως έχει(όπως έγινε με τον q6600), μόνο κάποια ανανέωση σε gpu όταν δεν θα με καλύπτει πλέον!

Ως προς την κάρτα άσχετα από τα brands της κάθε εταιρείας να μείνω με την 4890 και να περιμένω την καινούργια σειρά ? (για το φθινόπωρο δεν λένε ότι θα κυκλοφορήσουν ή πάνε για αρχές του 14 ?)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν βγάζω άκρη. 5 σελίδες συζητάμε για i7 και 7950

μετά πάμε σε apu και μετά μένουμε στη 4890. Και όλα αυτά ένα στάδιο πριν την ...παραγγελία.

Ποτε δεν έχει νόημα να περιμένεις και για τίποτα στα pc. Όταν θα βγει η νέα σειρά

θα ανακοινωθεί και η ακόμα νεώτερη... Όταν το θέλεις/χρειάζεσαι, αγοράζεις. Έτσι πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλό χειμώνα σ'όλους, καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απόψεις και για την βοήθεια σας, αν και άργησα να σας γράψω τι έκανα. Τα πράγματα τα παράγγειλα από το Mindfactory

(τα σχόλια μου σχετικά με το το συγκεκριμένο κατάστημα θα τα αναφέρω εδώ ''Γνώμες για Γερμανικά καταστήματα http://www.thelab.gr/genika-gia-tous-i-y/gnomes-gia-germanika-katastimata-127045.html ''.

Τα πράγματα ήταν

-Intel Core i7 4770K

-Asus MAXIMUS VI HERO Intel Z87

-Asus GTX760 2GB DirectCU II OC

-Alpenföhn Brocken 2 Brocken2

-Sharkoon SATA QP Intern Multi SATA QP Intern Multi | SHARKOON Technologies GmbH

Αν και είχα άγχος αν θα δουλεύουν, όταν τα παρέλαβα(μετά από 3 βδομάδες) και τα έβαλα σε λειτουργία μου έφυγε, δούλεψαν όλα μια χαρά :happy2:

Από εδώ πήρα το τροφοδοτικό - Corsair TX750M

και τη θερμοαγώγιμη πάστα - Prolimatech PK-3

Έβαλα και στο μηχάνημα τα πράγματα που είχα Kingston Beast 2x4gb 1600mhz / Ssd Samsung 830 128gb / WD Black 1tb και το μηχάνημα δουλεύει τέλεια.

Τα έχω όλα σε στοκ ρυθμίσεις και από το μηχάνημα είμαι πολύ ευχαριστημένος .

post-29341-1416077771,5636_thumb.jpg

post-29341-1416077771,6332_thumb.jpg

post-29341-1416077771,6721_thumb.jpg

post-29341-1416077771,7105_thumb.jpg

post-29341-1416077771,7521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.