Jump to content



Αναβάθμιση σε AMD ή Intel υλοποίηση


idonthave

Recommended Posts

Χαιρετώ την ομάδα..πριν καιρό είχα ανοίξει ένα θέμα για μια αναβάθμιση που ήθελα να κάνω,τώρα που έχω μαζέψει και τα λεφτά θέλω να προχωρήσω σ'αυτήν!

Το σύστημα μου έχω είναι το εξής: Cpu q6600 2,4Ghz / Mb asus p5e3 / Ram RAM Kingston Beast 2x4gb 1600mhz / Ssd Samsung 830 128gb / WD Black 1tb / Gpu HD4890 / τροφοδοτικό INTER-TECH NITROX FP-850W v 2.0. / οθόνη 23,6 philips

H χρήση του PC θα είναι για όλα. Τα χρήματα που θα διαθέσω είναι γύρω στα 600e με 700e καθαρά για την αναβάθμιση και χώρια 150e με 220e για οθόνη.

Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει τον Ιούνιο θα κυκλοφορήσουν οι καινούργιοι Intel σε s1150.Οι καινούργιες κονσόλες που θα κυκλοφορήσουν, τα παιχνίδια θα χρησιμοποιούν 8 πυρήνες αν δεν κάνω λάθος.Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι να κινηθώ σε AMD αρχιτεκτονική και να βάλω μια καλή MB ώστε αργότερα να δέχεται τους Steamroller.Θέλω την άποψη σας,να κινηθώ προς AMD αρχιτεκτονική ή να περιμένω τους καινούργιους της Intel??

AMD υλοποίηση

CPU AMD FX-8350 Box | Skroutz.gr

Μητρική Gigabyte GA-990FXA-UD3 | Skroutz.gr

Intel υλοποίηση

CPU Intel Core i5-3570K | Skroutz.gr

Μητρική Asrock Z77 Extreme4 | Skroutz.gr

*Σε κάρτα γραφικών θα κινηθώ σε 7870 ή 7950(αν με παίρνει)

7870 https://www.asus.com/Graphics_Cards/HD7870DC22GD5V2/

7870Τ https://www.asus.com/Graphics_Cards/HD7870DC2TG2GD5V2/

7950) https://www.asus.com/Graphics_Cards/HD7950DC23GD5V2/

7950) https://www.asus.com/Graphics_Cards/HD7950DC2T3GD5V2/

H γνώμη σας σε όποια σείρα και αν πάω να διαλέξω την κανονικη ή υπερχρονισμενη(top έκδοση)??

Τέλος οθόνη 23'' με 24''

Asus VX238H Asus VX238H | Skroutz.gr 23''

Asus VN247H Asus VN247H | Skroutz.gr 23,6''

IPS

LG 23EA63V LG 23EA63V | Skroutz.gr 23''

LG 24EA53VQ LG 24EA53VQ | Skroutz.gr 23,8''

Asus-MX239H Asus MX239H | Skroutz.gr 23''

Ελπίζω να μην σας κούρασα με όλα όσα έγραψα :smoke: περριμένω την βοήθεια σας,ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Ό,τι και να παρεις καλά θα είναι να υπολογίζεις +100 ευρώ για να αλλάξεις το τροφοδοτικό

σου. Η amd σύνθεση θα έχει συνολικά την ίδια κατανάλωση που έχεις τώρα, η intel μικρότερη αλλά αφού πας σε κάτι καινούριο καλό θα ήταν να απαλλαγής από το κακό

psu. Αν δεν ενδιαφέρεσαι για sli/cf στο μέλλον και με ένα 600αρι ποιοτικό θα είσαι οκ.

Στο δια ταύτα, αν πας σε intel θα πας σε haswell, όχι σε ivy. Σε 15 μέρες βγαίνουν. Οι

κονσόλες είναι κάτι τελείως διαφορετικό και δεν μπορούν να γίνουν όχι μόνο ευθείες

αλλά ούτε καν πλάγιες συγκρίσεις. Μήλα με πορτοκάλια είναι ουσιαστικά.

Σε overall χρήση που σε ενδιαφέρει και ειδικά στα games οι i5 είναι αρκετά καλύτεροι με πολύ μικρότερη κατανάλωση οπότε δεν βλέπω δίλημμα. Αν τώρα σε 2-3 χρόνια αλλάξουν τα πράγματα όποιον και να πάρεις θα θέλει αλλαγή. Δεν είναι κάποιος πιο future proof δλδ. Αναφορικά τώρα με τους steamroller, δεν έχει ξεκαθαρίσει αν θα μπαίνουν στις σημερινές μητρικές, αλλά και να μπαίνουν δεν βλέπω το λόγο να αλλάξεις

μετά από 2 χρόνια cpu. Το ίδιο ισχύει και αν πας σε intel βέβαια.

Σε 7950 απέφυγε τις υλοποιήσεις της asus γιατί ζητάνε πολλά και δίνουν λίγα γενικά.

Αν θέλεις 3 χρόνια εγγύηση κοιτα για gigabyte ενώ αν δεν σε πειράζουν τα 2 δες για sappire vapor-x. Η πρώτη είναι αισθητά φτηνότερη από την asus χωρίς να υπολείπεται

πουθενά και η δεύτερη καλύτερη στο o/c (αν ασχολείσαι) με αντίστοιχο και καλύτερο σύστημα ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σαν σκέψη και την αλλαγή του τροφοδοτικού,θέλω να δω πόσο θα βγούν τα υπόλοιπα,

σε ποια οθόνη θα καταλήξω και αν χρειαστεί να αγοράσω το τροφοδοτικό θα κόψω από την κάρτα γραφικών.

Όχι δεν ενδιαφέρομαι να κάνω sli/cf, για τροφοδοτικό σκεφτόμουν αυτό

Corsair GS Series GS700 80Plus Bronze ή το 600άρι.

Όσο για την κάρτα γραφικών με βλέπω για 7870 της Asus,να διαλέξω την κανονική ή υπερχρονισμενη(top έκδοση)?

(στην gigabyte δεν μου αρέσει σαν υλικό το ότι το σύστημα ψύξης έχει τρία fan)

Από τις οθόνες που έχω βάλει καμιά άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου γνώμη άλλαξε μόνο την οθόνη με κάποια καλύτερη/μεγαλύτερη και άφησε όλα τα άλλα όπως είναι.

Έχεις 4πύρινο σύστημα με 8gb ram και ssd.

Από την στιγμή λοιπόν που δεν έχεις εκφράσει τίποτα πολύ εξειδικευμένες ανάγκες, π.χ. κανένα καρα-απαιτητικό gaming, δεν θα δείς τις τρομερές διαφορές με ένα νέο σύστημα που να δικαιολογούν τα 600-700 ευρώ...

Άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου γνώμη άλλαξε μόνο την οθόνη με κάποια καλύτερη/μεγαλύτερη και άφησε όλα τα άλλα όπως είναι.

Έχεις 4πύρινο σύστημα με 8gb ram και ssd.

Από την στιγμή λοιπόν που δεν έχεις εκφράσει τίποτα πολύ εξειδικευμένες ανάγκες, π.χ. κανένα καρα-απαιτητικό gaming, δεν θα δείς τις τρομερές διαφορές με ένα νέο σύστημα που να δικαιολογούν τα 600-700 ευρώ...

Άποψη μου.

Οθόνη και κανέναν μεταχείρισμένο Q9550 θα έλεγα εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σαν σκέψη και την αλλαγή του τροφοδοτικού,θέλω να δω πόσο θα βγούν τα υπόλοιπα,

σε ποια οθόνη θα καταλήξω και αν χρειαστεί να αγοράσω το τροφοδοτικό θα κόψω από την κάρτα γραφικών.

Όχι δεν ενδιαφέρομαι να κάνω sli/cf, για τροφοδοτικό σκεφτόμουν αυτό

Corsair GS Series GS700 80Plus Bronze ή το 600άρι.

Όσο για την κάρτα γραφικών με βλέπω για 7870 της Asus,να διαλέξω την κανονική ή υπερχρονισμενη(top έκδοση)?

(στην gigabyte δεν μου αρέσει σαν υλικό το ότι το σύστημα ψύξης έχει τρία fan)

Από τις οθόνες που έχω βάλει καμιά άποψη?

Κόλλημα ανεξήγητο με την asus βλέπω και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Με αυτό το σκεπτικό δεν μπορώ να προτείνω

κάρτα. Αν είσαι οκ να πάρεις κάτι χειρότερο στα ίδια λεφτά που θα έπαιρνες κάτι καλύτερο, προχώρα.

Τροφοδοτικό δες αυτό: XFX ProSeries 650W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr

είναι καλύτερο από αυτό που κοιτάς. Αν θες για κάποιο λόγο corsair αυτό: Corsair Enthusiast Series TX650 V2 80Plus Bronze | Skroutz.gr Παρόμοιο με το xfx και επίσης καλύτερο από το gs 700.

Link to comment
Share on other sites

dpolal, adpanos,

Λάθος μου που δεν σας διευκρίνισα για το gaming.Δεν έχω τις πολύ τρέλες απαιτήσεις ούτε ως προς τα FPS των παιχνιδιών

ούτε ως προς την ανάλυση αν χρειαστεί θα κατεβάσω την ανάλυση!Τα παιχνίδια με τα οποία περνάω την ώρα μου Dead Island,

Silent Hill(αν βγει κανένα καινούργιο), GTA, ΜΟΗ, Battlefield, F1, κλπ. Την κάρτα θέλω να την αλλάξω επειδή ο θόρυβος πλέον δεν υποφέρεται

(τις έχω κάνει ένα refresh -καθαρισμό,πάστα,thermal pad στα vram αλλαγή πριν κάνα 2μηνο αλλά άρχισε πάλι τα ίδια)!)

Trexx

:D:D Δεν έχω κανένα κόλλημα με την Αsus, παλιά είχα μια Sapphire3870 και είχε χαλάσει το fan της και την αντικατέστησα

με την asus4890 που έχω μέχρι και τώρα. Άλλωστε γι'αυτό έγραψα στο forum για να μου πείτε την γνώμη σας.

Σε άλλο πατρόν έχω δει αυτήν Sapphire Radeon HD7870 2GB XT | Skroutz.gr

που αν δεν κάνω λάθος είναι με Tahiti LE chipset, γι'αυτήν τι λέτε ή κάποια άλλη που έχετε να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε την 7870 XT αν θες καλό σύστημα ψύξης αλλιώς την POWERCOLLOR MYST 7870 η οποία έρχεται στα 220€ με TAHITI LE .

Αλλά ψάξου για επεξεργαστή ! Q9550/9650 και δώσε τον 6600.

Αν τον βρεις πάνω από 80-90€ , τότε ξαναπόσταρε να σου πω τι θα κάνεις ώστε με 70€ να έχει καινούριο cpu/ mobo με δυνατό CPU .

Link to comment
Share on other sites

AMD FX 6300 (108€)

GIGABYTE 970A-UD3 R3.0 (86€) (10-φασική τροφοδοσία) ή ASUS M5A97 R2.0 ( 4+2 φάσεις) (80€) και με όλα τα καλούδια τους επάνω (usb III, Sata III)

-----------------------------------------

και είσαι καλυμμένος και για την 7870 και για ότι άλλο θες, ενώ είσαι και αναβαθμίσιμος.

Αν θες κάτι παραπάνω κοίταξε τον 8320 κάπου τον πήρε το μάτι μου στα 145€ ... μόνο.:yes4::drool:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω φιλο που εβαλε καινουργια καρτα γραφικων πεταξε και λιγο oc στον 6600 και με προσθηκη μνημης "πεταει".

Για να κανεις μια ηχηρη αναβαθμισιακη κινηση πηγαινε για 4c/8t η για 6c/12t απο ιντελ να μεινεις μετα με γομαρι συστημα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ o 6300 σε αυτήν την τιμή. Παίρνει άνετα τα σκήπτρα του απόλυτου vfm

από τους celeron/pentium 1155. Και ο 8320 οκ σε αυτήν την τιμή αλλά όχι όπως ο 6300.

Ένα εικοσάρικο ακόμα κι ένα πενηντάρικο να πέσουν οι 83ΧΧ (125 και 145) θα είναι κι αυτοί μπόμπα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠίσης να σου πω πως αν δεν κάνεις crossfire τότε ένα XFX 550Watt τροφοδοτικό (63€) σε καλύπτει άνετα !!

Εχει 44Α στα 12V = 525Watt για CPU και κάρτα γραφικών , οπότε καλύπτει σχεδόν κάθε σύστημα με μια κάρτα γραφικών ! Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο !

Εχει και 5 χρόνια εγγύηση και φτιάχνεται από την SEASONIC !

Οτι χρήματα περισσέψουν κράτησέ τα για διακοπές ...:magic:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας adpanos, Trexx, jiohkor3. :laughing:

adpanos -Ως προς την μητρική θέλω να βάλω κάτι κάλο αφού όλα σ'αυτήν κουμπώνουν και τα 6e διαφορά

με την asus πιστεύω τ'αξίζει η gigabyte,έχει και καλύτερη διαχείριση στο OC έτσι δεν είναι (8+2 με 4+2 φάσεις)?

Έχω και κάθονται κάτι kingston blue 1333 4x2GB αυτές θα βάλω στην αδελφή μου (οι beast σ'εμένα :sarcastic: )

jiohkor3 -Τον έχω ήδη OC στα 3,0Ghz,όντως έχει δώσει κάτι! :jump1:

Trexx -Θα περιμένω μέχρι να βγούν οι Haswell μπας και πέσουν οι τιμές στους 83xx

Στην GPU να κινηθώ σε 7870 και σαν πατρόν σε sapphire 7870xt ? (σε nvidia να ρίξω κανένα βλέφαρο 660 ή 660ti :eek: ) ή κάποια άλλη?

* gigabyte 990XA UD3 REV3 κάτι γιαυτήν??

* https://www.asus.com/Motherboards/SABERTOOTH_990FXGEN3_R20/#overview με PCI-E 3.0, ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Ασε το PCI-E V3.0 με PLX και άλλα τέτοια ! Δεν παίζει καμιά διαφορά μεταξύ V2 και V3 !

Είναι ένας έμμεσος τρόπος να βγάλει PCI-E V3 αλλά ποιος νοιάζεται.

Ναι η GIGA 970 UD3 τα αξίζει τα 6€ παραπάνω !

Την 990XA μπορείς να την κοιτάξεις , δεν είναι και πολύ ακριβότερη ! Στην ουσία σου δίνει χρηστικό crossfire και λίγο υψηλότερη ταχύτητα στο Hypertransport (μηδενικές διαφορές) και τίποτε άλλο !

Από εκεί και πέρα θα σου έλεγα να μην κοιτάξεις πανάκριβες μητρικές οι GIGABYTE UD3 είναι μια χαρά μητρικές, είτε με 970 είτε με 990Χ είτε με 990FX .. !

Το 990FX ξεφεύγει σε τιμή και δεν είναι απαραίτητο για την περίπτωσή σου. Το 990X τρώγεται !

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνεις το 750αρι?

Αν το βλέπεις στο στυλ "πιθανή αναβάθμιση", λάθος το σκέφτεσαι. Όλο και λιγότερο καίνε τα parts.

Με ένα ποιοτικό 550αρι είσαι απόλυτα καλυμμένος για intel και μ ένα 650αρι για amd.

Αν το βλέπεις από τη σκοπιά του modular, μη δινεις σημασία. Απάτη μεγάλη τα modular. Στα λεφτά που ζητάνε ανεβαίνεις επίπεδο σε non modular.

Στο λέω ως κάτοχος και modular και non.

Αναφορικά με το cable management?

Το πρώτο είναι σαν τον γκούργκουλα (=λαιμό) της κότας που λεν και στο χωριό μου

και το δεύτερο δεν συμαζεύεται. Αν πας να βάλεις δεματικά θα φύγουν τα καλώδια.

"professional series" my ass...

non-modular:

IMG_1330_zpsa1628999.jpg

modular:

IMG_1728_zpsb22e4cac.jpg

τη σαβούρα τέρμα κάτω κοίτα.

υγ. θα μου πεις τωρα -και λογικά- εσύ τι το θες το 1000αρι. Σωστό, αλλά εγώ δεν το πλήρωσα.

Άνετα έκανα τράμπα με μικρότερο καλύτερης ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

ok σε 650w αυτό XFX ProSeries 650W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr ?

Στο δικό μου τα καλώδια ήταν σαν το λαιμό της γαλοπούλας

post-29341-1416077391,8994_thumb.jpg

αλλά μετά κάπως μαζεύτηκαν

post-29341-1416077392,1739_thumb.jpg

υγ. θα μου πεις τωρα -και λογικά- εσύ τι το θες το 1000αρι. Σωστό, αλλά εγώ δεν το πλήρωσα.

Άνετα έκανα τράμπα με μικρότερο καλύτερης ποιότητας.

1050w oooo :woot: πλάκα κάνω!

όχι δεν θα ρωτήσω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.