Jump to content



Ερωτησεις καθαρισμου


fallen4ngel

Recommended Posts

Μιας και ειμαι σχετικα ασχετος με το αθλημα θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για τον σωστο καθαρισμο του loop και συγκεκριμενα για τον καθαρισμο των block του συστηματος, τοσο εξωτερικα οσο και εσωτερικα.

Στα 2 block που εχω απο κατω ο χαλκος εχει καποια σημαδακια (μικρη ζημια θα μου πειτε) σαν να εχει μαυρισει ο χαλκος.Αυτος ειναι και ο βασικος λογος που θελω να κανω τον καθαρισμο.

Επισης ψαχνω και για μια ευκολη λυση να κανω drain το συστημα.

Για να ακουω ιδεες :worship:

Link to comment
Share on other sites

Για την μαυρίλα, χρειάζεσαι κάτι όξινο. Πολλές οι λύσεις και περιλαμβάνουν cillit bang, ketchup, λεμόνι, ξύδι κτλπ.

Για το drain line χρησημοποιυνται συνήθως 2 λύσεις: t-line με κάποιο plug ή quick disconnects όπως αυτά της Koolance. Bλέπεις τι σε βολεύει απο όλλες τις απόψεις και διαλέγεις.

Oταν λες για σημαδάκια εννοείς στην επιφάνια που ακουμπάει το ihs? Το μπλοκ το έχεις ανοίξει? Είναι καινούρια?

Link to comment
Share on other sites

Eίναι σχετικά καθαρά, δεν νομίζω να δυσκολευτείς να τα καθαρίσεις. Πολύ καλό ξέπλυμα μετά εννοείται.

Ναι ta qdc ανεβάζουν πολύ το κόστος, είναι πρόβλημα αυτό. Τ-line με κάποιο plug όπως αυτό Sealing Plug / Fill Port Fitting for 3/8" ID Tubing : Silver |Specialtech UK Water Cooling Shop

Μερικοί χρησιμοποιούν και αυτά που είναι σαν βάνες αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι θετικό σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ξεπλυμα κανονικα με νερο βρυσης?

Απο καποιο ψαξιμο στον γουγλη που εκανα για καθαρισμο χαλκου ειδα κατι για λεμονι με αλατι αλλα αυτο χλωμο το κοβω.Ειμαι αναμεσα στο cillit με οδοντοβουρτσα ή λεμονακι με οδοντοβουρτσα.Ειμαι σε καλο δρομο?Αν ειναι αυριο να τα κανω 1-2 χερια :) επισης αν τα κανω μπανιο μεσα σε ξυδι θα ηταν το ιδιο αποτελεσματικο με λιγοτερο κοπο?

Ισως γινομαι κουραστικος αλλα δεν θελω να κανω καμια πατατα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα καθαρισα καπως με ξυδι αλλα δεν ειναι ακριβως το το αποτελεσμα που θα ηθελα, επισης ΔΕΝ βρηκα αποσταγμενο νερο οποτε τα ξεπλυνα με απιονισμενο :wall:.

Θα δοκιμασω αλλη μια φορα με λεμονι και σοδα μηπως και τα καταφερω να τα κανω τζιτζια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, μια χαρα δουλεια εκανες.

Δεν εχω μπλοκ απο χαλκο, αλλα αν ειχα θα χρησιμοποιουσα ειτε ξυδι ειτε ketchup.

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οτι τα ξέπλυνες με απιονισμένο να μην σε προβληματίζει καθόλου. Τα blocks δεν είναι ψυγεία να παγιδεύουν πράγματα που δεν βλέπουμε.

Εγώ με νερό βρύσης θα τα έπλενα και αν ήθελα να ήμουν extra παρανοϊκός θα τους έριχνα και ένα απλό τελευταίο ξέπλυμα με wfi.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οτι τα ξέπλυνες με απιονισμένο να μην σε προβληματίζει καθόλου. Τα blocks δεν είναι ψυγεία να παγιδεύουν πράγματα που δεν βλέπουμε.

Εγώ με νερό βρύσης θα τα έπλενα και αν ήθελα να ήμουν extra παρανοϊκός θα τους έριχνα και ένα απλό τελευταίο ξέπλυμα με wfi.

Απεσταγμενο ειχε ο Μπακακος, wfi που εχει? (συγκεκριμενο φαρμακειο παρακαλω)

Link to comment
Share on other sites

Εl Greco θες συγκεκριμένο φαρμακίο? Εγώ το πήρα απο της γειτονίας μου, 10 μέτρα απο το σπίτι μου. Μπορούν να το φέρουν ολα τα φαρμακεία. Οτι λεπτομέρειες θέλεις μου λες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ηθελα συγκεκριμενο φαρμακειο, καθώς τουλαχιστον σε αυτα που εγω πηγα δεν ειχαν.

Θα προτιμουσα καποιο στα Β. Προαστεια αν ξερετε.

Επισης, μηπως υπαρχει καποιο λινκ ή φωτο με την ετικετα της συσκευασιας του wfi?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Αν ζητήσεις να σου φέρουν λογικά μπορούν.

*GNex*

3 στα 4 δεν εδειξαν ιδιατερη προθυμια να φερουν πριν εναν χρονο, ενω το αλλο μου εφερε ενα ελαφρως κιτρινιζον wfi, που τελικα δεν πηρα κ κατεληξα στο μπακακο για απεσταγμενο.

Θα ξαναπηγαινα μπακακο, αλλα

α. δεν ξερω αν ακομα εχει

β. το παρκαρισμα ειναι κολαση

γ. η αποσταση αρκετα μεγαλη

δ. η συσκευασια ειναι σχετικα λιτη, με το καπακι του καθε μπουκαλιου να ΜΗΝ ειναι ουτε στοιχειωδως σφραγισμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ηθελα συγκεκριμενο φαρμακειο, καθώς τουλαχιστον σε αυτα που εγω πηγα δεν ειχαν.

Θα προτιμουσα καποιο στα Β. Προαστεια αν ξερετε.

Επισης, μηπως υπαρχει καποιο λινκ ή φωτο με την ετικετα της συσκευασιας του wfi?

Ευχαριστω...

Λοιπόν έλα για να μην παιδεύεσαι με τέτοια πράγματα.

1) Το φαρμακείο που σου λέω είναι ΒΠ κοντά στο παλιό village αν θυμάσαι, σύνορα Μαρούσι-Χαλάνδρι. Πρέπει να το παραγγείλεις και στο φέρνουν σε μερικές ώρες. Για να μην τραβιέσαι θα σου στείλω πμ αύριο το τηλ και την διεύθυνση αν τελικά πας, να πας μια φορά μόνο.

Parking άνετο.

2) Πιο κάτω είναι η φωτογραφία του νερού με οτι πληροφορία χρειάζεσαι. Επιμένω οτι μπορείς να το βρεις παντού.

2uqerh5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά την Κυριακή θα δώσω αποτελέσματα με ketchup απο το block μου εγώ. Ελπίζω να βρώ χρόνο μόνο.

Δοκιμασε λεμονι με σοδα με αυτο καταφερα να κανω δουλεια εγω παντως.

Μιας και ειμαι λιγο παρανοϊκος ομως Δευτερα θα παω να παρω απεσταγμενο που τελικα μαλλον βρηκα που εχει, οποτε θα τα κανω ενα χερι ακομη απο μεσα και ξεπλυμα με απεσταγμενο.

WFI οπου ρωτησα @@ εχουν την μλκ με την μπλε ετικετα και ουτε λογος να φερουν το αλλο.

Α ρε Ελλαδα...... εφαγα σχεδον μια μερα να βρω απεσταγμενο νερο μιας και ολοι θεωρουν το απιονισμενο το ιδιο, εφαγα και μιση μερα για WFI .

Τωρα εχω αλλο θεμα...... παιζει να μην εχω πλαστικα washers για τις βιδες του block μιας και ως δια μαγειας χαθηκαν :whistle2: ε κανα 2 μερες ακομη να μην ψαχνω?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε λεμονι με σοδα με αυτο καταφερα να κανω δουλεια εγω παντως.

Μιας και ειμαι λιγο παρανοϊκος ομως Δευτερα θα παω να παρω απεσταγμενο που τελικα μαλλον βρηκα που εχει, οποτε θα τα κανω ενα χερι ακομη απο μεσα και ξεπλυμα με απεσταγμενο.

WFI οπου ρωτησα @@ εχουν την μλκ με την μπλε ετικετα και ουτε λογος να φερουν το αλλο.

Α ρε Ελλαδα...... εφαγα σχεδον μια μερα να βρω απεσταγμενο νερο μιας και ολοι θεωρουν το απιονισμενο το ιδιο, εφαγα και μιση μερα για WFI .

Τωρα εχω αλλο θεμα...... παιζει να μην εχω πλαστικα washers για τις βιδες του block μιας και ως δια μαγειας χαθηκαν :whistle2: ε κανα 2 μερες ακομη να μην ψαχνω?

Χα... the story of my life!

Washers μου εστειλε τελικα η swiftech (αν κ εει το ebay), ενω wfi red label, μολς εχτες μου εστειλε πμ ο [MENTION=21050]ppkstat[/MENTION] σχετικα με το που θα βρω.

Απεσταγμενο εχει ο μπακακος (σε ΜΗ καλα σφραγισμενα μπουκαλια). Εσυ που βρηκες κ ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.