Jump to content



Corsair Hydro Series H60 2013 edition


obelix7

Recommended Posts

όπως καταλάβατε και απο τον τιτλο με ενδιαφέρει η αγορά της συγκεκριμένης υδρόψυξης.

Corsair Hydro Series H60 2013 edition - Ψύκτρες - plaisio.gr

εχω ενα AMD X4 955 και επειδή κανει φασαρία η ψύκτρα και δεν ειμαι απόλυτα ικαονοποιημένος και απο την ψυξη του, σκεφτομαι να μπω στην διαδικασία...

οι ερωτήσεις μου ειναι οι εξής:

αξίζει η αγορά; συγκεκριμένα σκεφτομαουν αρχικα για μια απλή ψυκτρα xigmatek gaia Xigmatek Gaia SD1283 Heatpipe Cooler 120mm (Intel 775, 1156, 1366 & AMD AM2/AM3) - Ψύκτρα CPU - plaisio.gr . να παω ή οχι σε υδρόψυξη;

μιλάμε για αθότυβη και χαμηλές θερμοκρασίες στανταρ; καλό θα ήταν να μου πει καποιος που την εχει χρησιμοποιήσει

ΥΓ. δεχομαι αλλες προτάσεις αλλα μόνο απο το συγκεκριμένο κατάστημα μιας και εχω καποιο πιστωτικό απο εκει

Link to comment
Share on other sites

To όχι πήγαινε στην corsair. Aν θέλεις ησυχία πάρε μια καλή και μεγάλη αερόψυχτρα, ρύθμισε τους ανεμιστήρες χαμηλά (<1000 rpm) και απο θερμοκρασίες οτι πιάσεις. Θα χρειαστεί να δώσεις αρκετά λεφτά περισσότερα απο οτι για την xigmatek δυστυχώς.

Οι περισσότερες λύσεις θα είναι καλύτερες απο την στοκ και σε θόρυβο και σε απόδοση. Σκέψου πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις και τις προτεραιότητες σου και αποφάσισε. Η ησυχία κοστίζει και όταν συμπορεύεται με επιδόσεις κοστίζει ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις καταρχην. απο εκει και περα οπως γραφω στο αρχικο ποστ, εχω πιστωτικο απο τοσυγκεκριμένο κατάστημα, οποτε κοι΄ταω απο εκει να καλυτερευσω το συστημα μου. γι αυτο και οπως γραφω εχω ολη την καλή διαθεση μνα ακουσω προτάσεις αλλα μονο απο εκει. γιαυτο εμεινα στην συγκριση των συγκεεκριμένων προιοντων

Link to comment
Share on other sites

Mε συγχωρείς δεν διάβασα την υποσημείωση σου. Προσπάθησα να σε αποτρέψω απο την corsair όσο πιο άμεσα γινόταν.

Πως θα σου φαινόταν αυτή Prolimatech Megahalems Rev.3 CPU Cooler - Ψύκτρες - plaisio.gr με 2 καλούς ανεμιστήρες σε push-pull?

Θα σε συμβουλέψουν και πιο ειδικοί στις ψύκτρες αλλά όταν σκέφτομαι επιδώσεις και ησυχία δεν σκέφτομαι την h60.

Link to comment
Share on other sites

ναι σε ευχαριστώ για την προταση και για την προσπάθεια να με αποτρεψεις απο κατι που προφανως εχεις τους λογους σου.

απλα επειδή, υτουλάχιστον για την ώρα δεν με ενδιαφέρει o/c και για την συγκεκριμένη τιμή την βρηκα μια χαρά και το σκεφτομαι. η λύση της αεροψυκτρας που μου προτείνεις ναι μεν μπορεί να ειναι πιο αποδοτική αλλα με μια ματια που εριξα σε review απο anandtech και αλλα sites, πιστευω οτι ειναι τιμια. Για την τιμή της ξαναλεω

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται απαραίτητα θέμα oc, μια καλή ψύχτρα θα αφαίρεσει έναν συγκεκριμένο heatload με λιγότερο θόρυβο εαν είναι καλή. Η xigmatek που έβαλες δεν κάνει πολύ θόρυβο πάντως και είναι και pwm οπότε σου δίνει και ένα περιθώριο ελέγχου. Λογικά θα είναι οκ για τις απαιτήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

προχωρα στην αγορα τοτε της Η60 και για να εχεις το μεγιστο αποτελεσμα παρε δυο αλλους ανεμιστηρες καλους και βαλτους σε διαταξη push pull..

την prolimatech την αποκλειουμε απο το πλαισιο ...γιατι σε αλλα μαγαζια παιζει 25 ευρω κατω και ειναι μεγιστη κοροιδια να τα δωσεις στο πλαισιο και μετα να τρεχεις να αγορασεις και αλλους ανεμιστηρες...

Link to comment
Share on other sites

Την Η60 έχω και εγώ με 2 fans σε intel i7 2600k στα 4,2.

Οι ανεμιστήρες έιναι quiet edition της corsair οπότε φασαρία δεν έχω.Μεγιστη θερμοκρασία είναι κοντα στους 65.

Απο support η corsair με αφησε απόλυτα ικανοποιημένο μιας και όταν έσπασε απο δική μου χαζομάρα μια βίδα στήριξης μου στείλανε δωρεαν ολοκληρο το mounting bracket σε λίγες μέρες.

Προσωπικά πιστεύω οτι θα μείνεις ικανοποιημένος.Θα έχεις πολυ χαμηλότερες θερμοκρασίες ειδικά αν δεν κάνεις oc.

Ο ανεμιστήρας ίσως κάνει λίγο θόρυβο όταν ο επεξεργαστης δουλεύει φουλ, αλλα δεν είναι και κάτι τραγικο

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22530]sobi[/MENTION] Ναι την ειδα την διαφορά τιμής και δεν ξερω αν αξίζει να σκάσεις και για ανεμιστήρες

[MENTION=5470]Peter_Line[/MENTION] ναι σκεφτομαι να το βαλω στην πισω θεση του κουτιου οποτε με τον ήδη εγκατεστημενο που εχω να εχω 2 σε διαταξη οπως λες. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε παιδιά, ο φίλος έχει έναν επεξεργαστή που κοστίζει δεν κοστίζει 60 ευρώ αν τον

πουλήσει και του προτείνετε να δώσει 100 ευρώ (h60 + 2 fans) για να τον ψύξει? Όταν

μάλιστα δεν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα και το o/c? Προς θεού δλδ.

[MENTION=13988]obelix7[/MENTION]: Μια χαρά είναι η gaia. Θορυβώδη δεν την λες και οι επιδόσεις της είναι πολύ

ικανοποιητικές για τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε παιδιά, ο φίλος έχει έναν επεξεργαστή που κοστίζει δεν κοστίζει 60 ευρώ αν τον

πουλήσει και του προτείνετε να δώσει 100 ευρώ (h60 + 2 fans) για να τον ψύξει? Όταν

μάλιστα δεν τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα και το o/c? Προς θεού δλδ.

@obelix7: Μια χαρά είναι η gaia. Θορυβώδη δεν την λες και οι επιδόσεις της είναι πολύ

ικανοποιητικές για τα λεφτά της.

η λυση ειναι η gaia αλλα αφου θελει να παι σε ετοιμο κιτ υδροψυξης δεν φερνουμε αντιρρηση μιας και δεν ειναι δικο μας το πιστωτικο τρελε!!!

το γεγονος ομως οτι αν τον πουλησει θα τον δωσει ενα 60αρι δν σημαινει οτι δεν ανεβαζει temps xaxaxaxaxaxaxaxaxax:P:P

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε Σώτο, αυτό που έχω καταλάβει με τα έτοιμα κιτ είναι οτι μόνο τα H100

και H110 αξίζουν κι αυτά με πολλά ερωτηματικά (θόρυβος, ποιότητα).

Έχει περάσει γενικά ότι η (οποιαδήποτε) υδρόψυξη είναι defacto ήσυχη και αποδοτική, πράγμα το οποίο ξέρεις καλύτερα από μένα ότι δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

ναι ...μυθος ειναι ..

για αυτο και εγω σε οποιον λεει οτι το σκεφτεται του λεω να αγορασει κατευθειαν ενα σετ καλών και ήσυχων ανεμιστήρων όπου θα κερδισει και ησυχια αλλα και το μεγιστο της ψυκτρας

εγω μονο για Η110 θα εκανα την επιστροφη σε ετοιμο κιτ... να παω σε νερο κανονικο το βρισκω δαπανηρο , οποτε μια χαρα ειμαι με την thermalright μου τωρα :) xexe

Link to comment
Share on other sites

οφείλω να ομολογήσω οτι με βάλατε σε σκέψεις.

δεν το ειδα συμφωνα με το ποσο εχει ο επεξεργαστής αλλα με το οτι εχω ενα ταδε πιστωτικό . Εφόσον δεν με καλύπτει η ήδη υπάρχουσα ψύκτρα, ελεγα να παρω κατι που ετσι κι αλλιως θα μου μείνει και δεν θα ειναι μονο για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή (αρα δεν εχει νόημα το ποσο κανει αυτος που εχω τώρα)

Δεν με ενδιαφέρει να είναι τελείως αθόρυβη όσο το να ειναι απλά πιο ησυχή απο την stock. και απο την στιγμή που εδινα 75 για τήν υδρόψυξη και υπάρχουν αυτα τα χρήματα στο πιστωτικό, ειπα να ρψτησω κι εσας μιας και ειμαι noob στον υγρό τομέα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο από το πλαίσιο? Και η ψύκτρα που θα πάρεις θα σου μείνει πάντως

όχι μόνο η υδρόψυξη. Αν θέλεις να πάρεις κάτι καλύτερο δες την aegir. Και φτηνότερη

και λιγο καλύτερη από την H60.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

επαναφέρω το θεμα, για να μην ανοιξω καινούριο.

η coolermaster evo 212 τι σας λεει? διαβασα καποια πολύ θετικα σχόλια...

πουλησα το πιστωτικό που είχα οπότε μπορω να αγοράσω οποιαδήποτε ψύκτρα, αερα ή νερου. αλλα θα προτιμήσω να μην σπρώξω πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.