Jump to content



Εύρεση rubber foam για RMA δίσκων.


Jerry007

Recommended Posts

Θέλω να στείλω δύο σκληρούς δίσκους Seagate για RMA και από ότι φαίνεται η Seagate κάνει ότι περνάει από το χέρι της για να με αποθαρρύνει.

http://www.seagate.com/support/service/pdf/pack.pdf

Use original packaging when possible.

-You can find packaging supplier(s) at our Packaging Information page.

-Enclose each drive in a SeaShell container or an ESD (electrostatic) bag. If packaging

more then one drive, use a separate container for each drive. -Done

-Enclose the static-protected drive(s) in 2-inch foam rubber in a corrugated box. Multiple

drives in a single box must have foam rubber between each drive. DO NOT USE foam

packing pellets, bubble wrap, or newspaper.

- Warranty is void if the Seagate cover or top cover, or any seal or label is removed or

damaged, if it improperly packaged, or if the drive experiences shock in excess of its Gs rating. ating.

Εφόσον δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω bubble wrap, packaging pellets ή εφημερίδα, πρέπει να χρησιμοποιήσω rubber foarm.

Αν κατάλαβα καλά, rubber foam είναι αυτό το υλικό:

DSC03844.jpg

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το βρω; Μοιάζει με τον αφρό που χρησιμοποιούν για μόνωση σωληνώσεων οπότε σκεφτόμουν να πάω σε κανένα χρωματοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται "αρμαφλέξ" και χρησιμοποιείται συνήθως για μόνωση από θερμοκρασίες.

Δε νομίζω ότι κάνει...

Θα το βρεις σε μαγαζιά με είδη υδραυλικών.

Παράγεται και σε φύλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι και πολλα..εχουν περασει και απειρα χρονια..

Αη γιαννης ..σε ενα βενζιναδικο BP, 50 μετρα πιο πανω (σε ανηφορικο δρομο αν θυμαμαι) ειναι ενα μαγαζι με οικοδομικα υλικα.

Aλλιως σε οποιοδηποτε αλλο ..και ζητα ricofon.

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος είναι χαλασμένος τελείως ή έχει bad sectors.

Βάλτους μωρέ σε bubble wrap. Η seagate και η wd ζητάνε τελευταία κάτι εξωπραγματικά πράγματα.

Θέλουν αν είναι ένας δίσκος να τους τον στείλεις όπως τον στέλνουν οι ίδιοι. Σε πλαστικές βάσεις κ κάτι τέτοια.

Εγώ πάντως σε ένα κουτάκι με bubble wrap στέλνω πάντα. Που να βρώ αυτά που ζητάνε. Μόνο οι εισαγωγείς έχουν τέτοια. Άσε που αν βάλεις μεταφορικά, συσκευασία κλπ αρχίζει κ αγγίζει το κόστος όσο η αγορά καινούργιου.

Πλήρωσα την άλλη φορά για μεταφορικά 10€ express. Δλδ έλεος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]

Είμαι Χανιά οπότε ο Αη Γιάννης δεν είναι επιλογή :hehe:

Τελικά το υλικό που χρειάζομαι είναι το "αρμαφλέξ" που ανέφερε ο [MENTION=3895]gkal[/MENTION] ή το ricofon;

Θα ψάξω να βρω κάποιο μαγαζί με μονωτικά υλικά εδώ κοντά να πάω να ψωνίσω.

Διάβασα ότι ο λόγος που δεν δέχονται packing pellets και bubble wrap είναι ότι λόγω του στατικού ηλεκτρισμού που μπορεί να αναπτυχθεί ίσως δημιουργηθεί βλάβη στους δίσκους. What's the point? Αφού έτσι και αλλιώς τους έχω μέσα σε ηλεκτροστατικό σακουλάκι...

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

Το σκέφτηκα να το βάλω σε bubble wrap και να το στείλω στην ευχή του θεού. Όμως οι δίσκοι είναι και οι δύο από εκείνους τους Baraccuda 7200,11 που είχε γίνει ο χαμός επειδή ψοφούσαν (είχε κάνει ένα αναλυτικό άρθρο ο [MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]). Η εγγύηση τους λήγει στις 5 Ιουνίου και εγώ άνοιξα στο τσακ το request για RMA στην Seagate. Οπότε ψηλιάζομαι ότι αν δεν τους στείλω ακριβώς όπως γράφουν μπορεί να μου τους στείλουν πίσω προκειμένου να χάσω την εγγύηση και να μην τους αντικαταστήσουν. Ο ένας δίσκος έχει πάει 0% health, ο άλλος 8% και το Seatools μόλις τον δοκίμασα μου έγραψε να τον στείλω για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το υλικό και η περιγραφή του καθώς και η φωτό, παραπέμπουν στο "αρμαφλέξ".

Armaflex είναι η μάρκα που το έβγαλε στην αγορά, οπότε μπορείς κάλλιστα να το βρεις και με άλλες ονομασίες, μιας και το γνήσιο, είναι πιο ακριβό.

Ψάχνεις για μονωτικό, τύπου "αρμαφλέξ" σε φύλλο... και προφανώς ότι πιο φτηνό αφού δε σε νιάζουν οι ιδιότητές του. (θερμομόνωση)

πχ Μονωτικά Σωληνών » Armaflex » ARMAFLEX ITS | Μονωτικά Υλικά, ΜΟΝΩΠΑΝ Α.Ε , Θερμομόνωση, Στεγανοποίηση, Ηχομόνωση

Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει δίσκους χύμα χωρίς τίποτα, μέσα σε κιτρινο φακελο με προστατευτική επενδυση .

απλα τυλιξε τους με bubble wrap και δεν εχεις να ανησυχείς για τιποτα :D

Link to comment
Share on other sites

πριν κανα μηνα+ σχεδον εστειλα ενα δισκο στην wd συστημενο με κανονικο κουτι +εκεινες τις πλαστικες βλακειες που συγκρατουν τους δισκους στο κεντρο (τα ειχα απο παλιοτερη αλλαγη) +αντιστατικο σακουλακι!

+advance replacement (πισττωτικη)

.....σε 3-4 μερες μου ηρθε ενα αθλιο κουτι ,ο δισκος τυλιγμενος σε bubble και 2 μαυρα αφρολεξ πανω-κατω.........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.