Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ASUS ΜΗΤΡΙΚΕΣ?


SALAMINOMACHOS

Recommended Posts

Καλησπερα σ'ολους σας

Σε δυο HTPC , που εχουν Asus μητρικες ( P5B-VM mATX και P5QC-P45 ) , και οι δυο, μου παρουσιαζουν το ιδιο προβλημα.

Μολις εκκινω τους υπολογιστες , και μολις μου εμφανισουν τους σκληρους δισκους, σταματανε , και μου βγαζουν ενα μηνυμα κατω αριστερα

Secondary Master Drive - ATAPI Incompatible.

Press F1 to Resume

Και μολις πατω F1 , προχωρα κανονικα και μπαινουν στα Win7.

Μετα οση ωρα και να δουλεψουν, δεν δημιουργειται κανενα προβλημα, μεχρι την επομενη φορα που μου κανουν τα ιδια.

Τι φταιει και τι πρεπει να κοιταξω?

Μηπως θελουν BIOS Update και τα δυο?

Ευχαριστω ....................

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ματιά σε google με το μήνυμα λάθους που γράφεις αναφέρει τα εξής ως λύση:

- ελαττωματικό καλώδιο

- αν έχεις μόνο SATA συσκεύες απενεργοποίηση των IDE υποδοχών

- αν υπάρχουν IDE συσκευές έλεγχος στο jumper αν είναι ορισμένες σαν master ή slave

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ματιά σε google με το μήνυμα λάθους που γράφεις αναφέρει τα εξής ως λύση:

- ελαττωματικό καλώδιο

- αν έχεις μόνο SATA συσκεύες απενεργοποίηση των IDE υποδοχών

- αν υπάρχουν IDE συσκευές έλεγχος στο jumper αν είναι ορισμένες σαν master ή slave

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση , αλλα δυστυχως δεν ειμαι ειδικος γιαυτο θα σε ρωτησω μερικα πραγματα γι'αυτα που με ρωτας.

1. Που να ειναι το ελατωματικο καλωδιο?

2. Εχω μονο σκληρους δισκους SATA. Kαι ποιες ειναι οι IDE συσκευες , και πως τις απενεργοποιω?

3. Ποιο ειναι το jumper?

EDIT

Σε ενα αλλο forum που ρωτησα, μου ειπαν το εξης:

εχεις καποια atapi συσκευη συνδεδεμενη?

εαν οχι κανε disable μεσα απο το bios τις συσκευες atapi.

Ευχαριστω και παλι ..........................

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.