Jump to content



Tx650v2 και θόρυβος


poedeer7

Recommended Posts

Απο τη στιγμη που ανοιγω ενα παιχνιδι αρχιζει να ακουγεται σαν διαολεμενο το psu fan.

Μετρησα με ενα app τα db και ελεγε 60db.

κανονικα δε το ακουω οταν παιζω γιατι εχω τα ηχεια πιο δυνατα αλλα οταν το βραδυ εχει ησυχια ειναι ακρως εκνευριστικο.

σηκωνει rma το θεμα?

εχω ακουσει για το rma της corsair οτι ειναι καλο αλλα δεν εχω τροφοδοτικο να δουλεψω μεχρι να μου στειλουν αντικατασταση(αν παιρνει)

τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σηκώνει RMA. Είναι καλοκαίρι και η ψύξη των PSU ζορίζεται. Το πιο λογικό είναι ότι ανέβηκε αρκετά η θερμοκρασία μέσα στο PSU και ανέβασε full στροφές το fan. Αν δεις στα specs αλλά και σε reviews τα fans που βάζει η Corsair είναι από τα χειρότερα. Δεν ξέρω πως δίνουν και 5 ή 7 χρόνια εγγύηση στα high end μοντέλα όταν το fan ζήτημα είναι να βγάλει τα μισά χρόνια απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σηκώνει RMA. Είναι καλοκαίρι και η ψύξη των PSU ζορίζεται. Το πιο λογικό είναι ότι ανέβηκε αρκετά η θερμοκρασία μέσα στο PSU και ανέβασε full στροφές το fan. Αν δεις στα specs αλλά και σε reviews τα fans που βάζει η Corsair είναι από τα χειρότερα. Δεν ξέρω πως δίνουν και 5 ή 7 χρόνια εγγύηση στα high end μοντέλα όταν το fan ζήτημα είναι να βγάλει τα μισά χρόνια απροβλημάτιστα.

ο υπολογιστης ψυχεται απο εξωτερικη μοναδα υδροψυξης και το μονο πραγμα που ακουγεται ειναι το τροφοδοτικο!

σε μερικα threads που διαβασα το δεχονται σε rma και γινεται αντικατασταση με το νεο μοντελο που εχει καλυτερο ανεμιστηρα.Το θεμα ειναι πως θα πρεπει μαλλον να μεινω χωρις τροφοδοτικο για 20 μερες...

υπαρχει καμια εναλλακτικη?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Πέρνεις τηλέφωνο το Helpdesk της Corsair και τους ζητάς advanced replacement.

Δίνεις τον αριθμό μιας πιστωτικής κάρτας, στο χρεώνουν και σου στέλνουν το νέο. Μόλις εσύ επιστρέψεις το παλιό, σου πιστώνουν το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Πέρνεις τηλέφωνο το Helpdesk της Corsair και τους ζητάς advanced replacement.

Δίνεις τον αριθμό μιας πιστωτικής κάρτας, στο χρεώνουν και σου στέλνουν το νέο. Μόλις εσύ επιστρέψεις το παλιό, σου πιστώνουν το ποσό.

σε ευχαριστω θα ξεκινησω τη διαδικασια και θα ενημερωνω για την εξελιξη

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να διευκρινίσεις αν αυτό συμβαίνει φυσιολογικά στα πλαίσια της hybrid

λειτουργίας του fan ή αν είναι ελαττωματικό. Εγώ διαβάζοντας και το forum της

corsair, για φυσιολογικό το βρίσκω. Αυτό στο λέω για να μην ταλαιπωρηθείς

τζάμπα με rma και στο τέλος πάρεις ένα τροφοδοτικό που κάνει ακριβώς το ίδιο.

Λύση στο πρόβλημα των hybrid fans δεν υπάρχει εκτός αν αυξήσεις την idle

κατανάλωση προσθέτοντας parts... Που δεν είναι λύση βέβαια. Όπως το βλέπω

εγώ, δεν υπάρχει κάτι το ελαττωματικό απλά μιλάμε για κακή σχεδιαστική απόφαση.

Θα μπορούσε ο fan να δουλεύει μόνιμα σε χαμηλότερες στροφές αντί του

όντως εκνευριστικού ή καθόλου ή full. Αλλά, είπαμε, μαρκετινγκ είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην να πω οτι ειναι ενοχλητικο μονο σε full load.

Σε idle ακουγεται αλλα λιγοτερο.

εδω Enthusiast Series

λεει:An ultra-quiet, 140mm double ball-bearing fan delivers excellent airflow with exceptionally low noise levels by varying fan speed in response to temperature

κατι που δεν ισχυει εφοσον το τροφοδοτικο παραγει 60db θορυβο.

επισης εδω:http://www.corsair.com/en/media/cms/manual/psu-spec-table-041913.pdfσελιδα 9

λεει για τα db απο 15,8-33,1

ποσο μακρυα τα μετρησανε στα 10 μετρα?:slap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις άκρη. Ψάξε στο φορουμ της corsair και θα δεις ότι το θεωρούνε

φυσιολογικό. Και το άλλο τα ίδια θα κάνει. Έτσι είναι και το δικό μου αν και ο

θόρυβος δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

To τροφοδοτικό σου βρίσκεται στην κάτω πλευρά με τον ανεμιστήρα στο κάτω μέρος?Μήπως υπάρχει κάποιο φίλτρο που πρέπει να καθαριστεί εκεί?

υπαρχει φιλτρο που καθαριζεται καθε βδομαδα.αυτη τη στιγμη ειναι πεντακαθαρο οπως και το τροφοδοτικο μεσα απο οσο μπορω να δω

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγη ανεμιστηριου με κανενα noiseblocker etc.ειναι εφικτη η απλα να το δωσω?

Πέρα από το ότι πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός και να ξέρεις 100% τι κάνεις, χάνεις και την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει για 30 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει και ξανα μανα όταν θυμηθεί

ή για παρατεταμένα χρονικά διαστήματα?

Αν ακούγεται σαν το παραπάνω έχει πρόβλημα και δεν αντέχεται κατα τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

σε ολη τη διαρκεια.

σταματαει σιγα σιγα αφου κλεισω το παιχνιδι

Φίλε μου αν δε βαριέσαι πες λίγο χονδρικά τη σύνθεση του pc (cpu-vga και τυχόν overclock). Οθόνη full hd;

To κάνει σε όλα τα παιχνίδια ή στα πολύ απαιτητικά; Μήπως παίζεις με v-sync off και ξεσκίζεται η κάρτα να δώσει π.χ 200 fps;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.