Jump to content



κολαει ο υπολογιστης οτανε ειναι σε ηρεμη κατασταση


panos 12

Recommended Posts

παιδια καλημερα, εχω ενα προβλημμα με τον υπολογιστη μου, εαν το αφησω για πολυ ωρα ανοιχτο κολαει τελειως, βγαζει μια μπλε οθονη που λεει "unexpected kernel mode" 0x000000124 stop

οι θερμοκρασιες μου ειναι καλες, 39 για επεξεργαστη, 40 για καρτα γραφικων, τι μπωρει να ειναι αυτo:

εκανα τεστ την μνημη, με το μεμτεστ δεν βρηκε σφαλματα, εκανα τεστ και τον δισκο με το hd sendinel το περασε το τεστ, μετρησα τασεις τροφοδοτικου ειναι καλες

το μυαλο μου παει σε επεξεργαστη ή σε μητρικη πιο απο τα 2 μπωρει να ειναι::help1:

Link to comment
Share on other sites

Παίξε λίγο με το C state του επεξεργάστη ή κατι πιο απλο για αρχη , απενεργοποιησε κάποιες λειτουργίες στο τρέχον προφίλ ενέργειας στον πίνακα ελέγχου . Π.χ αν έχει ενεργοποιημένο μετά από λίγα λεπτά να απενεργοποιει τους σκληρούς , βάλτο στο ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τους δισκους πια επιλογη ακριβως ειναι με το c state οπως λες επεξα τα εβαλα 3 επιλογες που ειχε ολα στο enabled και ο ηχος απο την μητρικη ακουγεται ακομα πιο δυνατα, να πω γι αυτο τον ηχο οτι τον ακουω κοντα στον επεξεργαστη, επισης τον εχω 4 μηνες κανει κατι σαν συχνοτητα, (coil whine) ενα πραγμμα

Link to comment
Share on other sites

εάν έχεις να κάνει αυτόματα overclock έχει πρόβλημα με τα ρεύματα. δώσε σταθερά vcore και vtt, απενεργοποίησε και την βλακεία να υποχρονίζει όταν πέφτει σε sleep. εάν δεν είναι αυτό άλλαξε θέση τις ram πρώτα για δοκιμή. αλλά 99% παίζει να είναι η βλακεία που ανεβοκατεβάζει τις ταχύτητες του επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι αντι για 1333 που ειναι η συχνοτητα του επεξεργαστη, παει 1339 με 1341 δεν ξερω γιατι το κανει αυτο, ειναι προβλημμα της μητρικης αυτο; overcloc δεν πειραξα τιποτα ετσι δουλευει 2 χρονια που εχω την μητρικη της gigabyte ο επεξεργαστης ειναι ενας 775 intel core 2 quad 2,66 1333 Q9400

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

λοιπον παιδια γεια σας παλι, το προβλημμα απο τοτε που ειχα δεν λυθηκε, εβαλα αλλη πλακετα, αυτη την φορα μια foxconn g41-md αλλα και παλι τα ειδια κανει, εκανα και φορματ στα 7 τιποτα, να πω οτι αυτη την φορα χειροτερεψε, δηλαδη κολαει οταν ακουω μουσικη, ξεκολαει για λιγο, και οταν παω να ανοιξω μια εφαρμογη, πριν με βγαλει εκεινο την ταμπελα για τον δειχηριστη γινεται μαυρη η οθονη, και οταν μετα παω να παιξω καποιο παιχνιδι, η οθονη μου λεει no signal, νομιζω ειναι καρτα γραφικων, αλλα, οταν κανω επανεκινηση επανερχεται, το αφησα να δω τι θα κανει, και με εβγαλε την αναλυση στο τερμα δηλαδη 1920χ1080 απο 1600χ1050 που την εχω, εκτος αυτου οταν πηγα να τρεξω φουρμαρκ μου λεει ενα μυνημα "could not load texture fur benchmark startup failed

Link to comment
Share on other sites

Αντι να αλλάξεις μητρική ,μάλλον θα έπρεπε να αλλάξεις μητρική + cpu .:dirol:

Οπότε ή είναι PSU ή είναι CPU ή είναι RAM

Επειδεί λές οτι χειροτέρεψε θα σου έλεγα για αρχή να δανειστείς ένα τροφοδοτικό απο ένα φίλο σου και να το δοκιμάσεις κανα 2 μέρες . ΑΝ δεις οτι δεν είναι αυτό , παίζεις με RAM . Η CPU θέλω να πιστεύω οτι δεν είναι .

Link to comment
Share on other sites

οχι cpu δεν πιστευω και εγω να ειναι γιατι πλεον περασε ολα τα τεστ που εκανα οπως occt, prime 95, linX, και επισης για το τροφοδοτικο ετρεξα το occt για καμια ωρα και δεν εκανε καποια επανεκινηση, τις μνημες τις αφησα εκαναν 5 φορες pass οποτε εμενα το μυαλο μου παει σε καρτα γραφικων γιατι οταν κολησε μια φορα, εκανε μπιπ κανονικα το ηχειο της μητρικης αλλα η εικονα ητανε μαυρη δεν ξερω, παντος για την καρτα γραφικων εβαλα τους οδηγους 314,22 αν δεν κανω λαθος, 2 σειρες πιο κατω, μηπως ητανε και θεμμα οδηγων της καρτας, θα περιμενω να δω αν θα το ξανακανει:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια ανακαλυψα τωρα, οτι αν βαλω 2 φουρμαρκ μαζει, και φτασει η καρτα μεχρι 85 βαθμους, και εγω πατησω το ρεσταρτ δεν εχει εικονα τιποτα, ακουω ομως που μπαινει κανονικα στα windows, εαν ξανακανω ρεσταρτ παλι το ειδιο, οσες φορες και να κανω εικονα δεν εχει, παρολα αυτα κανει μπιπ κανονικα και μπαινει και στα windows, για να δω εικονα πρεπει να κλεισω τον υπολογιστη, εαν τον κλεισω και τον ξανα ανοιξω τοτε εχει κανονικα εικονα, μηπως ολα αυτα τα προβλημματα ειναι απο την καρτα γραφικων; αλλα πως θα το πω στον υπαληλο οτι εχει τετοιο προβλημμα, θα με πει οτι λειτουργει μια χαρα, θα με πει γιατι κανεις ρεσταρτ οταν ανεβαζει 85 βαθμους γι αυτο θα με πει δεν εχεις εικονα μετα

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω να τρέξεις ένα Prime και να κάνεις έλεγχο με τις θερμοκρασίες να δούμε που αρχίζει να στρεσάρει;

Αν μπορείς δανείσου μια άλλη κάρτα γραφικών και δες μήπως στο κάνει ακόμα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

εκανα prime 95 η καρτα γραφικων παει 86 βαθμους, ο επεξεργαστης παει 69 με 72 το αφησα 1 ωρα στην καρτελα psu test και δεν εκανε τιποτα ουτε καποια επανεκινηση, οποτε τι αλλο μπωρει να ειναι; η καρτα δοκιμαστηκε σε αλλο υπολογιστη και λειτουργει, παρολα αυτα νομιζω ειναι το τροφοδοτικο, και ας ειναι σωστες οι τασεις, αυτο το μυνημα που βγαζει στο παραθυρο των συμβαντων στα 7 που λεει kernel-power μου θυμιζει πολυ τροφοδοτικο, και το βγαζει συνεχεια και ας μην κανει επανεκινηση, αλλα δεν εχω αλλο τροφοδοτικο ειναι το προβλημμα, και ειναι και καινουριο αυτο που εχω (τχ 650w v2 corsair)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.