Jump to content



12ρηδες ανεμιστήρες για intake-hdd cage


akis_z80

Recommended Posts

Το κουτί μου είναι το γνωστό Armor της TT. Έχω επάνω 4 μηχανικούς δίσκους και έναν ssd. Όλες τις εποχές πλην του καλοκαιριού οι case fans είναι κλειστοί και οι θερμοκρασίες είναι μια χαρά. Από θόρυβο, τάφος. Λογικό θα μου πείτε, αφού δεν έχω ανεμιστήρες :upside:. Λίγο μόνο το ανεμιστηράκι της 6850 ακούγεται όταν παίζω games. CPU fan και τροφοδοτικού δεν ακούγονται ποτές!

To καλοκαίρι όμως, με θερμοκρασία δωματίου τους 30°C, οι δίσκοι βαράνε 45 °C, οπότε ενεργοποιώ τους intake fans των 2 hdd cages του κουτιού και η θερμοκρασία τους πέφτει κατευθείαν στους 32°C.

T925-2110-main.jpg

Όμως ρε παιδί μου κάνουν πολύ θόρυβο, και το δωμάτιο του pc είναι πάρα πολύ ήσυχο.

Long story short, θέλω όσο το δυνατόν πιο ήσυχο intake fan που να μπορεί να κρατάει τους δίσκους κάτω από τους 40°C το καλοκαίρι. Τιμή αδιάφορη, όπως και χρώμα-design.

Μελέτησα τα υπόλοιπα τόπικς και κατέληξα στους:

Be Quiet! Shadow Wings SW2 (mid ή low speed; )

Noctua NF-S12A FLX

Noiseblocker M12 - B12 ;;

Είμαι σε σωστό δρόμο; Ακούω προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Τους πρώτους 2 τους έχω δοκιμάσει μιας και βρίσκονται σε pc ή htpc. Ο BeQuiet είναι λίγο πιο οικονομικός, πιο καλός εμφανισιακά και έχει ωραίο design. Τώρα αν θες την απόλυτη ησυχία με fan θα πας στον Noctua που πόσταρες. Είναι ο μοναδικός fan μέχρι τώρα που πραγματικά τον θεωρώ αθόρυβο. Δεν έχει τρελή ροή αέρα αλλά συμπεριφέρεται καλύτερα από τους ήσυχους fan με ρυθμιστή στροφών.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, οι δίσκοι δε παθαίνουν τίποτε με τέτοιες θερμοκρασίες. H seagate δίνει σαν specs 0-60C.

Άμα θες απλά και μόνο για τους δίσκους, εάν το υπόλοιπο συστηματάκι σου είναι μια χαρά, πάρε 2 αργούς slipstream με κάνα 5ληρο/κομμάτι και καθάρισες. Τώρα να δώσεις 27-30€ για 2 ανεμιστήρες μόνο και μόνο για να ρίξεις 5 βαθμούς κάτω τους δίσκους δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το υπόλοιπο σύστημα είναι πολύ οκ. Άσε που και με τους ανεμιστήρες των cages ανοιχτούς, δεν υπάρχει καμιά διαφορά στη θερμοκρασία cpu/mb/vga. Μόνο τους δίσκους επηρεάζει. Κάνα λινκ από αυτούς τους slipstream;

Oι noctua εντωμεταξύ κάνα 40+ βγαίνουν από eworld. Για τις θερμοκρασίες έχεις δίκιο.. Νομίζω εδώ είχε ποστάρει κάποιος (εσύ;; ) μία στατιστική της google που έδειχνε ότι δεν υπαρχει συσχέτιση failure rates με θερμοκρασίες σκληρών.. Τουλάχιστον κάτω από 50 βαθμούς αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το υπόλοιπο σύστημα είναι πολύ οκ. Άσε που και με τους ανεμιστήρες των cages ανοιχτούς, δεν υπάρχει καμιά διαφορά στη θερμοκρασία cpu/mb/vga. Μόνο τους δίσκους επηρεάζει. Κάνα λινκ από αυτούς τους slipstream;

Τσίμπα τιμές.

Και τσίμπα review.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά το θέμα με την θερμοκρασία μην σε απασχολεί. Εγώ χρησιμοποιούσα διπλό fan βιδωμένο κάτω από την πλακέτα του κάθε σκληρού. Είχα διαβάσει όμως προ 5ετίας ότι σε μια έρευνα που έκανε το google για τους μηχανικούς δίσκους του στατιστικά το χαμηλότερο ποσοστό αστοχίας ήταν αυτό που δούλευε σε θερμοκρασίες κοντά στους 42-45 οC και ήταν χαμηλότερο και από το ποσοστό αυτών που δούλευαν κοντά στους 30-35 οC.

Δεν θα κερδίσεις τίποτα. Τώρα αν βαράνε 50άρες σε θερμοκρασία τότε εκεί ίσως υπάρχει ένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, διαβαζοντας το θεμα θελω να ρωτησω κατι και 1.000 sorry που πεταγομαι αλλα για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, πεστε μου παρακαλω. Μου λειπει ενας ανεμιστηρας απο επανω (top), στο κουτι μου. Τον εβγαλα διοτι δεν χωραγε λογω ψυκτρας. Κουτι, ψυκτρα κλπ, φαινονται στην υπογραφη μου. Εχω συνολικα 3 τωρα στο κουτι: front, side, rear. Θα ηθελα να βαλω και εναν επανω.

Αξιζει? Και αν ναι, τι λετε για τον SCYTHE SY1212SL12SL SLIP STREAM SLIM 120MM CASE FAN ?

Τα χαρακτηριστικα του:

19.53 dBA / 19.40 CFM = 32 m³/h / DC12 V / 0.08 A (800 rpm Version)

Αξιζει λετε αυτος για να βγαζει αερα απο το κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα οι τιμες, αλλα βαση προδιαγραφων θεωρω οτι οι ARCTIC F12 με 1350rpm και 74 CFM / 125.7 m3/h ροης αερα και περιπου 21db στα 5 ευρω ειναι παρα πολυ καλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες συμβουλές και υποδείξεις!

Τελικώς παρήγγειλα 1 slipstream των 500 στροφών (μη μπλέκω με fan controllers) για το hdd cage και έκανα και τρύπες στο κουτί για αξιοπρεπές cable management. Επίσης οι δίσκοι ανέβηκαν τέρμα πάνω ώστε να απελευθερωθεί ο χώρος χαμηλά (στο ύψος της vga και της cpu). Θα ακολουθήσουν φώτος.

Πάντως έτσι όπως το έκανα τώρα, δηλαδή με cable management και μεταφορά δίσκων πάνω (εκεί που τελειώνει η mobo), είδα διαφορές στη θερμοκρασία της vga. -2°C σε idle και -6°C σε full load (furmark). Στη cpu σε idle τα ίδια και -2°C σε OCCT.

Ανάλογα με το πόσο θα ακούγεται ο 500ρης, ίσως προσθέσω έναν ακόμα για εισαγωγή χαμηλά, στο ύψος της vga.

Link to comment
Share on other sites

O 500αρης slipstream δεν θα ακούγεται, είχα και εγώ έναν και ξέρω. Είναι φοβερά τίμιοι ανεμιστήρες για την τιμή τους.

Το θέμα είναι οτι για hdd είναι μια χαρά, αλλά για intake ενδέχεται να ζορίσει, έχουν μικρό airflow.

Link to comment
Share on other sites

O 500αρης slipstream δεν θα ακούγεται, είχα και εγώ έναν και ξέρω. Είναι φοβερά τίμιοι ανεμιστήρες για την τιμή τους.

Το θέμα είναι οτι για hdd είναι μια χαρά, αλλά για intake ενδέχεται να ζορίσει, έχουν μικρό airflow.

Έχεις δίκιο, απλά σκέφτομαι ότι ίσως έχω κάποια μικρή διαφορά σε σχέση με τώρα που δεν έχω τίποτα για intake. Θα μου πεις τι να το κάνεις; Και θα έχεις και δίκιο! Έλεγα μήπως βοηθήσει να πέσουν οι θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών λίγους βαθμούς ακόμα...

Πάμε στις φώτος του κουτιού. Δυστυχώς έχω μόνο "after" και όχι "before".

Μετά το τρύπημα για τα καλώδια, την αφαίρεση του ενός cage και το ανέβασμα του άλλου ψηλά:

attachment.php?attachmentid=57160&stc=1&d=1372869032

Τις τρύπες τις κάλυψα με μονωτική ταινία, πού να τρέχω τώρα για u-channels και άλλα εξωτικά :jester:

Το υπάρχον cage πιάνει 3 θέσεις (τoν ssd τον κρέμασα από πίσω, οπότε μου αρκεί 1 cage για τους 3 hdd).

Από το ύψος της τρύπας 1 μέχρι την τρύπα 3, είναι εντελώς ελεύθερα τα 5,25 οπότε χωράει άνετα ένας ανεμιστήρας ακόμα (δύο αν βγάλω το συρτάρι που βρίσκεται στην κάτω κάτω θέση).

Και μία μπροστινή έτσι για τη φάση (λείπει το card reader).

attachment.php?attachmentid=57159&stc=1&d=1372868939

Αυτά... Οπότε προς το παρόν μένω με τον 1 ανεμιστήρα και βλέπουμε..

post-29381-1416077523,3486_thumb.jpg

post-29381-1416077523,5021_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχεις εναν ανεμιστηρα μεσα και αυτος ειναι του τροφοδοτικου και αυτος δεν σε ζοριζει με τον θορυβο,γιατι να μην βαλεις και αλλους silent?

Σωστό και αυτό. Τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού τον άλλαξα πριν κάνα χρόνο που χάλασε με έναν κάπως πιο ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.