Jump to content



Αλλαγή αμορτισέρ καρεκλας γραφείου


vkostas

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, χθές δυστυχώς τα'παιξε το αμορτισέρ της καρέκλας μου, με μια πρώτη ματιά στο διαδίκτυο βρήκα σε δύο μαγαζιά ανταλλακτικό το οποίο κοστίζει 10-20€, ωραία λέω και εγώ το γλιτώσαμε το 150άρι για αλλαγή καρέκλας....

Το θέμα είναι ότι σήμερα που προσπάθησα να βγάλω το χαλασμένο αμορτισέρ τα βρήκα μπαστούνια. Ενώ απο την βάση της καρέκλας βγήκε σχετικά εύκολα με μερικά χτυπήματα με το σφυρί, απο τον μηχανισμό της καρέκλας δεν βγαίνει με τίποτα :wall::wall::wall:

Καμιά ιδέα ή κανά κόλπο αν ξέρει κανείς θα με σώσετε :help:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, χθές δυστυχώς τα'παιξε το αμορτισέρ της καρέκλας μου, με μια πρώτη ματιά στο διαδίκτυο βρήκα σε δύο μαγαζιά ανταλλακτικό το οποίο κοστίζει 10-20€, ωραία λέω και εγώ το γλιτώσαμε το 150άρι για αλλαγή καρέκλας....

Το θέμα είναι ότι σήμερα που προσπάθησα να βγάλω το χαλασμένο αμορτισέρ τα βρήκα μπαστούνια. Ενώ απο την βάση της καρέκλας βγήκε σχετικά εύκολα με μερικά χτυπήματα με το σφυρί, απο τον μηχανισμό της καρέκλας δεν βγαίνει με τίποτα :wall::wall::wall:

Καμιά ιδέα ή κανά κόλπο αν ξέρει κανείς θα με σώσετε :help:

φανταζομαι εχεις ξεβιδωσει τη καρεκλα απο τη μεταλλικη βαση της ετσι?

με σφυρακι ντυμενο με πετσετα ή ματσολα συνεχιζεις αντιστοιχα το χτυπημα κι απο πανω

προσέχοντας τη βαλβιδα του αμορτισερ,

χτυπα ελαφρα και λιγο τα πλαινα ωστε να ξεκολλήσει

Θελει προσεχτικα χτυπηματα κ επιμονη

παρεμπιπτοντως μετρα και τι μηκος εχει

γιατι εχω 5-6 αχρησιμοποιητα τετοια απο τα standard μηκους που δεν μου χρειαζονται

οποτε εαν θες στο στελνω τσαμπα με εξοδα παραληπτη

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION]

Βεβαίως και έχω ξεβιδώσει την βάση αλλά και πάλι τίποτα το χτυπούσα κανά 20άλεπτο με το σφυρί και ένα κατσαβίδι σιγά-σιγά στο πάνω μέρος αλλά δεν κατάλαβε τίποτα το άτιμο.... θα ξαναπροσπαθήσω πάλι το πρωί.

Το εξωτερικό μήκος του αμορτισέρ είναι 20cm, απ'ότι είδα το μέγεθος για αυτές τις καρέκλες είναι standard.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον Κοπρίτη για την προσφορά του να μου στείλει ένα αμορτισέρ χωρίς χρέωση, αλλά τελικά βρήκα ανταλλακτικό και δεν έχω την υπομονή να περιμένω!!! Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 years later...

Θέλω να αλλάξω αμορτισέρ στη καρέκλα και ήδη το έβγαλα. Έψαξα αλλά δεν βλέπω να γράφουν στα μαγαζιά χαρακτηριστικά. Είναι όλα fix και μπαίνουν παντού; Ή καρέκλα είναι της σειράς. 

Link to comment
Share on other sites

Μπαινουν κανονικα το θεμα ειναι οτι υπαρχουν στην αγορα απο οτι ξερω 2 ειδων αμορτισερ και η διαφορα τους ειναι στο υψος.

π.χ. Αυτη εχει χαμηλο υψος και αυτη ειναι λιγα εκατοστα ποιο ψηλη η μπουκαλα. Αν βρηκες σε νικελ παρε εκεινη.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το άλλαξα μαζί με φτιάξιμο δερματος στην καλλιθέα στο κατάστημα http://www.flexrepairs.gr/

Ειχε σπάσει η βάση και με την αλλαγή της βάσης το δικο του ηταν κοντο και ειχε γινει σκαμπό σε υψος, οπότε το αλλάξαμε με ένα μεγαλύτερο.

Έγινε επεξεργασία από beastie
additional data
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

Αν θες πες και πόσο κόστισε και αν έμεινες ικανοποιημένος;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p55 said:

Αν θες πες και πόσο κόστισε και αν έμεινες ικανοποιημένος;

εβαλα νεο δερμα στο κάθισμα (οχι πλάτη) ,

νεο μηχανισμό και αμορτισέρ 90 ευρω (αν θυμαμαι καλα)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.