Jump to content



Recommended Posts

Tι είναι: Συνθετικό benchmark (cpu + gpu) που μετράει την ικανότητα του συστήματος γι αυτό: Frame doubling interpolation for 1080p x264 mkv's for superfluid 48 fps - Guru3D.com Forums

Link (πακέτο και bench): Download - SmoothVideo Project (SVP) - frame doubling interpolation

Settings:

svpmarksettings_zps09b70e13.jpg

Αποτέλεσμα:

svpmarkgpuoc_zps323e4827.jpg

Αυτό που κατά πρώτο λόγο ενδιαφέρει, όπως καταλαβαίνω, είναι το αποτέλεσμα στο 60fps-[sVP] highest

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ και με τρόμαξες... Νόμιζα ότι έχεις τον 2600Κ ακόμα και ήμουν έτοιμος

να τρέξω να δω τι φταίει... :)

Πολύ ωραίο σκορ και ακόμα καλύτερο το 4.7 -> 1.224

Μέχρι τώρα συμπεραίνω πάντως ότι το ο/c στην κάρτα βοηθάει ελάχιστα. Οι μνήμες

δεν μπορώ να καταλάβω αν παίζουν καποιο ρόλο.

Εντύπωση μου κάνει το πολύ υψηλό system -> gpu transfer σου σε σχέση με το δικό μου. Σχεδόν διπλάσιο.

Αυτό από τι εξαρτάται άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συ και με τρόμαξες... Νόμιζα ότι έχεις τον 2600Κ ακόμα και ήμουν έτοιμος

να τρέξω να δω τι φταίει... :)

Πολύ ωραίο σκορ και ακόμα καλύτερο το 4.7 -> 1.224

Μέχρι τώρα συμπεραίνω πάντως ότι το ο/c στην κάρτα βοηθάει ελάχιστα. Οι μνήμες

δεν μπορώ να καταλάβω αν παίζουν καποιο ρόλο.

Εντύπωση μου κάνει το πολύ υψηλό system -> gpu transfer σου σε σχέση με το δικό μου. Σχεδόν διπλάσιο.

Αυτό από τι εξαρτάται άραγε;

Μπα παρελθον πλεον ο 2600Κ, να δω τωρα ποσο θα μεινω με τον 3770κ :p

Οντως το OC στην καρτα, δεν βοηθα καθολου, κλοκαρεις δεν κλοκαρεις το ιδιο ειναι.

Στις μνημες αν αναφερεσαι στις RAM, δεν ξερω αν παιζουν καποιο ρολο στο συγκεκριμενο bench (αν και δεν νομιζω) αλλα θα το τεσταρω και με τις μνημες χαμηλοτερα να δουμε;)

Στο system -> gpu transfer γιατι εχουμε τοσο μεγαλη διαφορα, δεν εχω ιδεα να σου πω την αληθεια:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Στο system -> gpu transfer γιατι εχουμε τοσο μεγαλη διαφορα, δεν εχω ιδεα να σου πω την αληθεια:hmm:

Και περιπλέκεται ακόμα περισσότερο αυτό αν σκεφτείς ότι εσύ παίζεις σε pci-e 2.0 και με μικρότερο bandwidth

στην κάρτα. Άν σκάσουν περισσότερα αποτελέσματα θα βγει άκρη.

Πάντως το bench πραγματικά ζορίζει τη cpu, όχι αστεία.

Link to comment
Share on other sites

Και περιπλέκεται ακόμα περισσότερο αυτό αν σκεφτείς ότι εσύ παίζεις σε pci-e 2.0 και με μικρότερο bandwidth

στην κάρτα. Άν σκάσουν περισσότερα αποτελέσματα θα βγει άκρη.

Πάντως το bench πραγματικά ζορίζει τη cpu, όχι αστεία.

Μπα Trexx, σε pci-e 3.0 παιζω και γω, δουλευει κανονικοτατα με τον 3770κ το pci-3.0.

Το εχω τεσταρει και το εχω δεν στην πραξη, δεν αρκεστηκα μονο στην ενδειξη το gpu-z που ελεγε pci-e 3.0;)

Tωρα ναι, για το bandwidth εχεις δικαιο, δουλευω χ8 λογο του οτι εχω και την δευτερη καρτα κουμπωμενη πανω!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό, έχεις και μικρότερο memory bandwidth στην κάρτα. Αν βέβαια παίζει

κάποιο ρόλο. Θα λυθούν όλες οι απορίες λογικά με περισσότερα results.

Μέχρι τώρα συμπεραίνω ότι

-Το o/c στον cpu βοηθάει αρκετά

-Το ο/c στην κάρτα σχεδόν καθόλου

-Η nvidia είναι μπροστά παρόλο που μιλάμε για opencl

Aναμένω FX 83ΧΧ για να δούμε πως πάνε τα threads με τα cores και i5 sandy και ivy για να δούμε τι ψάρια πιάνει το h/t.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό, έχεις και μικρότερο memory bandwidth στην κάρτα. Αν βέβαια παίζει

κάποιο ρόλο. Θα λυθούν όλες οι απορίες λογικά με περισσότερα results.

A δεν καταλαβα οτι αναφεροσουν στο memory bandwidth της καρτας, νομιζα οτι αναφεροσουν στο bandwidth της pci-e θυρας επειδη δουλευω χ8.

Τωρα στο system -> gpu transfer αν παιζει ρολο το memory bandwidth της καρτας δεν το ξερω ουτε γω.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα συμπεραίνω ότι

-Η nvidia είναι μπροστά παρόλο που μιλάμε για opencl

Χωρίς να είναι 100% αυτό που λέω, η nvidia φαίνεται να υπερτερεί στην ταχύτητα μεταφοράς των video frames (cpu->gpu και gpu->cpu), αλλά υστερεί πολύ στα calculations σε σχέση με AMD αντίστοιχου κόστους. Αυτό στην πράξη (στην αναπαραγωγή ταινιών δηλαδή και όχι στο bench) δίνει τεράστιο πλεονέκτημα στις AMD κάρτες.

Πχ η GTX680 έχει τη μισή ταχύτητα επεξεργασίας από μια 7970. Ιδού και πώς μεταφράζεται αυτό οπτικά!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ρε συ το παράθυρο να φαίνονται όλα τα αποτελέσματα! :)

To σκορ σου είναι το ίδιο με phenom x4 στα 3.4, πολύ καλά δλδ.

Μετράει την ικανότητα cpu + gpu για doubling frame interpolation. Έχω στο αρχικό

ποστ λινκ για το τι είναι αυτό.

This method interpolates extra frames between the 24 fps to achieve 48 fps enabling supersmooth fluid motion like this example:

comparison_img01.jpgIt does not simply double the existing frames, it actually interpolates a new image to fit in between. It's hard on your cpu!

It is great for scenes where the camera pans over the scenery at a constant speed. Fast action scenes tend to be more clear as well.

The whole movie gets a very realistic feel to it. It's just awesome. Actually IMAX HD is at 48 fps as well. Beware though, it is not easy to get this working.

But once you got it, you never want to go back to 24!

Link to comment
Share on other sites

και τι μπορουμε να κανουμε για να ανεβει το σκορ? εχω και ενα bios profile στα 3800 με μνημες στα 570 αλλα βαριέμαι να το κανω load τωρα :hehe: και δεν νομιζω να κανει και μεγαλη διαφορα .

να δω ποτε θα βγει στην συνταξη ο γερος ο cpu μου:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις, μόνο να ανεβάσεις λίγο ακόμα -αν πάει- τον cpu.

Αν σε ενδιαφέρει πρακτικά, δλδ να δεις ταινίες με αυτόν τον τρόπο (->highest), δεν γίνεται. Θες κλοκαρισμένο i7.

Πόσταρε κι ένα ολοκληρωμένο όπως το έχω στο πρώτο ποστ ώστε να φαίνονται όλες οι μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει τα 48fps ο Celeron βλέπω!

Πάμε και στα δικά μου.

Bench 1 (Όλα στοκ):

Synthetic CPU: 665

Synthetic GPU: 1214

Real-life: 1011

attachment.php?attachmentid=56950&stc=1&d=1372010771

Bench 2 (unlocked cores και light O/C σε CPU και VGA):

Synthetic CPU:995

Synthetic GPU: 1814

Real-life: 1495

attachment.php?attachmentid=56951&stc=1&d=1372010779

Ντάξει, όχι άσχημα για cpu των 60 ευρώ το 2010 :p

Απορώ πάντως τι μηχάνημα θέλει για 120fps interpolation που πήρε το μάτι μου ότι κάνουν κάτι παλαβοί σε ξένα forums!!

post-29381-1416077481,5099_thumb.jpg

post-29381-1416077481,5719_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.