Jump to content



Nvidia Geforce GTX 770


Recommended Posts

  • Replies 362
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγω περιμενω τις custoμιές απο την κοκκινη και την μειωση τιμης στην 780 απο Ελλαδα για να διωξω αυτη που εχω

Αυτο ποτε αναμενεται; Φτιαχνω ενα pc τωρα και ψαχνομαι για καρτα. Ως πρωτη επιλογη στο κοστος των 350 ευρω περιπου, εχω την 770. Να περιμενω λες και ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δινατε σημερα εως 350 ευρω θα παιρνατε την 770; Αν ναι, αποια θα επιλεγατε;

Gigabyte Windforce 3X OC 2gb 330€

ή θα βαζατε κατι παραπανω για

Gainward Gtx770 4gb 386€ ?

Ειμαι στο τριλημμα gtx770 2gb, 4gb ή r9-280x 3gb ?

Αφού είσαι διατεθειμένος να πας κοντά στα 400, δες r9 290 έχει κάτω από 400 στο you.gr ή ακόμα καλύτερα θα περίμενα να σκάσουν μύτη με βελτιωμένες ψύκτρες και αποφασίζεις τότε.

www.you.gr/proionta/ypologistes-anavathmisi-perifereiaka/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/kartes-grafikon?order=pricedesc&zmother_chipset=31

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται σε τι ανάλυση θα παίζεις. Αν μιλάμε για 1080p δεν έχουν νόημα οι 4gb. Από εκεί και πέρα υπάρχουν τόσες 770 με πολύ λιγότερα λεφτά και τη δυνατότητα να ξεκλειδώσεις την τάση που στη gigabyte δε μπορείς. Μεταξύ 770 και 280Χ δεν υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά αν και πιστεύω ότι μια overclocked 280X υπερέχει ελαφρά.

Link to comment
Share on other sites

Το budget μου ανερχεται περιπου στα 350 και αν βρω καποια ευκαιρια θα ανεβω εως 400. Ειχα αποφασισει να αγορασω την 770 και περισσοτερο προβληματιζομουν για την 2gb ή την 4gb. Μηπως τελικα αξιζει να ανεβω στα 390 για την R9 290 (947MHz, 512bit, 4gb ram) που εχει το "you.gr"?

Η 290x φανταζομαι θα εχει αρκετα πανω απο το δικο μου budget.

Tωρα φτιαχνω το μηχανημα μου και μου μενουν οθονη και καρτα για να δωσω την παραγγελια μου. Η R9 290 δεν ειναι δυνατοτερη απο την 770?

Έγινε επεξεργασία από harmem
Link to comment
Share on other sites

770>280 Χ

Σε καμμία περίπτωση. Θα ποστάρουμε review σε λίγες μέρες μαζί με τον venom7 που θα συγκρίνει 7870 Tahiti single και cf, 7950 single και cf, 7970 single και cf και τέλος 770 σε single και sli. Εφόσον 280=7970 θα δείξουμε ότι 7970>770 σε όλες ανεξαιρέτως τις μετρήσεις και μάλιστα σε συντηρητικές συχνότητες 1200-1600 έναντι 1320-1950 της 770.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση. Θα ποστάρουμε review σε λίγες μέρες μαζί με τον venom_7 που θα συγκρίνει 7870 Tahiti single και cf, 7950 single και cf, 7970 single και cf και τέλος 770 σε single και sli. Εφόσον 280=7970 θα δείξουμε ότι 7970>770 σε όλες ανεξαιρέτως τις μετρήσεις και μάλιστα σε συντηρητικές συχνότητες 1200-1600 έναντι 1320-1950 της 770.

Επειδη οι 770 που θα μπουν στο review ειναι γνωστες μου :p

Πιστευω πως το σωστο θα ηταν να γινουν στο ιδιο συστημα ολες οι μετρησεις και οχι σε διαφορετικες πλατφορμες οπως τωρα..

Anyway αυτο ειναι αλλο θεμα και off topic.

Στο θεμα μας και εγω 280x προτεινω,για λογους φρεσκαδας,τιμης,αποδοσης κτλ ;)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμία περίπτωση. Θα ποστάρουμε review σε λίγες μέρες μαζί με τον venom_7 που θα συγκρίνει 7870 Tahiti single και cf, 7950 single και cf, 7970 single και cf και τέλος 770 σε single και sli. Εφόσον 280=7970 θα δείξουμε ότι 7970>770 σε όλες ανεξαιρέτως τις μετρήσεις και μάλιστα σε συντηρητικές συχνότητες 1200-1600 έναντι 1320-1950 της 770.

Eνδιαφέρον.

Όπως λέει ο Doc πρέπει να τις κάνετε στο ίδιο σύστημα για να έχει αξία το review (επομένως και οι ώρες που δαπανήσατε),

να τις τρέξετε και σε στοκ, και σε άλλα ρολόγια από αυτά που προανέφερες, να φορτώσετε τους τελευταίους drivers,

αν δώσετε παραπάνω ρευματάκι από το στοκ στη μία να δώσετε και στην άλλη κλπ..

Και να βάλετε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο φάσμα παιχνίδιών γίνεται, όχι μόνο αυτά που ευνοούνε τις κόκκινες, if you know what i mean ;)

Kαλό κουράγιο.

Meanwhile, i'll just leave this here:

perfrel_1920.gif

Gigabyte R9 280X OC 3 GB Review | techPowerUp

Στο θεμα μας και εγω 280x προτεινω,για λογους φρεσκαδας,τιμης,...

Ποια φρεσκάδα βρε? :p

2 χρονάκια κλέινει σε λίγο η 7970...

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον.

Όπως λέει ο Doc πρέπει να τις κάνετε στο ίδιο σύστημα για να έχει αξία το review (επομένως και οι ώρες που δαπανήσατε),

να τις τρέξετε και σε στοκ, και σε άλλα ρολόγια από αυτά που προανέφερες, να φορτώσετε τους τελευταίους drivers,

αν δώσετε παραπάνω ρευματάκι από το στοκ στη μία να δώσετε και στην άλλη κλπ..

Και να βάλετε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο φάσμα παιχνίδιών γίνεται, όχι μόνο αυτά που ευνοούνε τις κόκκινες, if you know what i mean ;)

Kαλό κουράγιο.

Meanwhile, i'll just leave this here:

perfrel_1920.gif

Gigabyte R9 280X OC 3 GB Review | techPowerUp

Ποια φρεσκάδα βρε? :p

2 χρονάκια κλέινει σε λίγο η 7970...

Οτι και να κλεινει,σαν καρτα ειναι κατι νεο στην αγορα..εσυ θα επαιρνες 7970 αντι αυτης δηλαδη;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να κλεινει,σαν καρτα ειναι κατι νεο στην αγορα..εσυ θα επαιρνες 7970 αντι αυτης δηλαδη;

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ναι Doc, το ξέρω αλλά ουσιαστικά rebrand της 7970Ghz δεν είναι?

(Που ήταν η 7970 με σηκωμένα ρολόγια/ρεύμα)?

Στα review που έχω δει, αγκαλίτσα πάνε...

Αυτό που διαφέρει στην κάρτα είναι η τιμή της, η AMD την έβγαλε στα sub-300€ και μαγκιά της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Doc, το ξέρω αλλά ουσιαστικά rebrand της 7970Ghz δεν είναι?

(Που ήταν η 7970 με σηκωμένα ρολόγια/ρεύμα)?

Στα review που έχω δει, αγκαλίτσα πάνε...

Αυτό που διαφέρει στην κάρτα είναι η τιμή της, η AMD την έβγαλε στα sub-300€ και μαγκιά της.

Αρα ειναι οτι ειπα..νεα,με καλη τιμη και επιδοσεις :p

Οκ ειναι rebrand αλλα στην αγορα ειναι νεο σαν προϊον και σιγουρα θα εχει και την αναλογη-καλυτερη υποστηριξη στο μελλον!

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι 770 που θα μπουν στο review ειναι γνωστες μου :p

Πιστευω πως το σωστο θα ηταν να γινουν στο ιδιο συστημα ολες οι μετρησεις και οχι σε διαφορετικες πλατφορμες οπως τωρα..

Anyway αυτο ειναι αλλο θεμα και off topic.

Στο θεμα μας και εγω 280x προτεινω,για λογους φρεσκαδας,τιμης,αποδοσης κτλ ;)

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Οι πλατφόρμες δεν έχουν απολύτως καμμία επίδραση στα σκορ. Όλες οι μετρήσεις είναι ακριβώς ίδιες είτε οι κάρτες παίξουν με 2700Κ, με 3820 ή με 3770Κ. Έχουμε τεστάρει ακόμα και σε διαφορετικές συχνότητες cpu π.χ 3820 στα 4,5 και στα 5, και το αποτέλεσμα πάντα ίδιο. Άρα αυτό δεν είναι επιχείρημα. Δυστυχώς, οι μετρήσεις με τις ΑΤΙ έγιναν με παλιούς οδηγούς για σωστή σύγκριση με τις παλιότερες κάρτες (7870ΧΤ), ενώ οι 13.11 δίνουν περίπου 10% πάνω στα περισσότερα τεστς.

Οι συχνότητες που επιλέχθηκαν είναι απλά αντιπροσωπευτικές για τις κάρτες. Είναι συχνότητες που όλοι ανεξαιρέτως θα φτάσουν με την εκάστοτε κάρτα. Δεν έγινε τυχαία επιλογή. Στην τελική οι δικές μου κάρτες πηγαίνουν 1300 πυρήνα, πράγμα που θα έκανε τις διαφορές δυσθεώρητες με τις 770, σε συνδυασμό μάλιστα με τους καινούριους οδηγούς.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Οι πλατφόρμες δεν έχουν απολύτως καμμία επίδραση στα σκορ. Όλες οι μετρήσεις είναι ακριβώς ίδιες είτε οι κάρτες παίξουν με 2700Κ, με 3820 ή με 3770Κ. Έχουμε τεστάρει ακόμα και σε διαφορετικές συχνότητες cpu π.χ 3820 στα 4,5 και στα 5, και το αποτέλεσμα πάντα ίδιο. Άρα αυτό δεν είναι επιχείρημα. Δυστυχώς, οι μετρήσεις με τις ΑΤΙ έγιναν με παλιούς οδηγούς για σωστή σύγκριση με τις παλιότερες κάρτες (7870ΧΤ), ενώ οι 13.11 δίνουν περίπου 10% πάνω στα περισσότερα τεστς.

Οι συχνότητες που επιλέχθηκαν είναι απλά αντιπροσωπευτικές για τις κάρτες. Είναι συχνότητες που όλοι ανεξαιρέτως θα φτάσουν με την εκάστοτε κάρτα. Δεν έγινε τυχαία επιλογή. Στην τελική οι δικές μου κάρτες πηγαίνουν 1300 πυρήνα, πράγμα που θα έκανε τις διαφορές δυσθεώρητες με τις 770, σε συνδυασμό μάλιστα με τους καινούριους οδηγούς.

Κάνε μια βόλτα από το unigine valley thread να δεις ότι ο [MENTION=1278]aqua[/MENTION] με z87-4770k κάνει run στα 1346-1975 και παίρνει 109.7 frames.

Εγώ είμαι με z68 ακόμα και 3570k,στα ίδια ρολόγια ακριβώς είμαι γύρω στο 4-5% κάτω..όλα αυτά με τον επεξεργαστή στα 4.5Ghz..

Θα δοκιμάσω και στα 5Ghz να δω αν θα αλλάξει κάτι,πάντως πολλά άτομα στο ocn λένε ότι σε cf-sli με το ανέβασμα του επεξεργαστή πήραν αρκετά frames :)

Και πάλι πιστεύω πως το ιδανικό είναι να γίνουν όλα τα test στο ίδιο board..

Anyway επανέρχομαι με score στα 5Ghz να δούμε διαφορά μεταξύ των 4.5Ghz στα 1346-1975!

EDIT: Από τα 4.5 στα 4.8 ανέβηκα 1.3 frames λογικά λόγο board-επεξεργαστή δεν πήρα πολύ,θα μπορείς να πάρεις περισσότερο gain λογικά με καλύτερο setup..τρέχει και x8 το sli μου με αυτή την μητρική.

Πάντως διαφορά υπάρχει ότι και να λέμε,μιλάω πάντα για mGPU setup και όχι single :)

Έγινε επεξεργασία από Doc1355
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.