Jump to content



’ντε να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε και εμείς...


Ilias83

Recommended Posts

Όταν άλλαξα (σχετικά πρόσφατα) επεξεργαστή, επέλεξα αυτή τη φορά AMD...

Όμως τον πήρα σε εξεταστική περιόδο, μετά πλάκωσε το καλοκαίρι και τώρα πάλι εξεταστική...

Τώρα όμως η εξεταστική τελειώνει...

Καιρός να αρχίσουμε να ανεβαίνουμε...

Όμως AMD δεν είχα ποτέ στο παρελθόν...

Προς το παρόν είμαι υπερ του δέοντος ευχαριστημένος γιατί με πολύ λίγα λεφτά έχω έναν πολύ πολύ καλό επεξεργαστή...

Τουλάχιστον για τα δεδομένα που επεξεργάζομαι...

Έχω διαβάσει γενικά τους οδηγούς για o/c μέσα απο το forum, αλλά και ξενόγλωσσους οδηγούς...

Έχω όμως την εξής απορία...

Τι εννούμε όταν λέμε οτι οι AMD είναι κλειδωμένοι και πρέπει να τους ξεκλειδώσεις???

Προφανώς μιλάμε για τον πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή... Κοινώς CPU Ratio...

Το ζήτημα είναι οτι τον πήρα πρόσφατα και κάπου διάβασα οτι οι καινούριοι δεν ξεκλειδώνουν...

Τέλος πάντωςν για να μη γράφω και μπερδεύω τα πράγματα...

Μιλάμε για έναν Athlon XP 2500+ που αγοράστηκε τον Ιούνιο...

Απλά μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι ακριβώς παίζει με το CPU Ratio???

Μη μου πετάξετε απλά ένα link με οδηγό για o/c... Αυτά τα έχω διαβάσει...

Ουσιαστικά ξέρω τι να κάνω για να τον ανεβάσω...

Απλά ρωτάω για να λύσω τις απορίες μου...

Ααα και κάτι άλλο για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Ρε παίδες οι οδηγοί υπάρχουν σε κανα .pdf να τους κατεβάσουμε να τους διαβάζουμε και offline... Μου τι δίνει ο explorer και το word... (γούστα)

Link to comment
Share on other sites

για να δεις αν ειναι ξεκλειδωτος μπες στο bios και αλλαξε το cpu ratio απο 11 σε κατι αλλο πχ 10.προς τα κατω επειδη προς τα πανω θα ανεβασεις μηζ που μπορει να μην τα σηκωνει η cpu σου.βαλε το multi 10 και αμα πεσουν τα μηζ η cpu σου ειναι ξεκλειδωτη.πρεπει να παει 10x166=1660 mhz:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.