Jump to content



Καθαρισμός οθόνης TFT


augi

Recommended Posts

Πώς βγάζετε τις δαχτυλιές, πιτσιλιές και λοιπούς λεκέδες από την TFT του laptop?

Χρησιμοποίησα το πανάκι των γυαλιών μου, αφού το έβρεξα ελάχιστα και το στράγγιξα εντελώς.. Έκανε καλή δουλειά, αλλά αφήνει ένα ίχνος πάνω στην οθόνη, το οποίο όμως δεν φαίνεται παρά μόνο αν είναι κλειστή και την βάλω κάτω από πολύ δυνατό φως (δηλαδή δεν φαίνεται καθόλου όταν δουλεύει). Υπάρχει κανένας ποιο... επιστημονικός τρόπος? Μου είπαν ότι υπάρχουν ειδικά Kit καθαρισμού για TFT, αλλά αν και αυτά αφήνουν αυτό το ίχνος στην οθόνη τότε δεν έχει νόημα να πάρω κάτι τέτοιο... Στην χειρότερη περίπτωση, θα βάλω AZAX :jump: και θα δω τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Σε καμμιά περίπτωση μην χρησιμοποιήσεις azax η άλλο καθαριστικό με βάση την αμμωνία σε tft/lcd οθόνες.Με μιά ελαφρώς υγρή χαρτοπετσέτα προσπάθησε να αφαιρέσεις σκόνη και δακτυλιές χωρίς να πιέζεις την επιφάνεια.Στέγνωσε απαλά με ένα πανί που δεν αφήνει χνούδι.

Link to comment
Share on other sites

Το νεράκι είναι η καλύτερη λύση. όπως είπε και ο φίλος παραπάνω με ένα βρεγμένο και καλά στιμένο πανί την καθαρίζεις και μετά την στεγνωνεις (μην ρίξεις και πολύ νερό και τρέχεις μετά!!)

Link to comment
Share on other sites

Όσο βρώμικο και αν ακούγεται , μέχρι στιγμής ο καλύτερος τρόπος που έχω βρει για να βγάζεις τις δαχτυλιές είναι ένα χαρτομάντηλο , το ακουμπάς λίγο στην γλώσσα σου και βγάζει τα πάντα , δοκίμασέ το αν θέλεις

ΥΣ ¨Λειτουργεί καλύτερα από σκέτο νερό

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στα υφασματα που αφηνουν γρατσουνιες. Το καλυτερο απ'ολα ειναι να πας σε ενα μαγαζι με οπτικα και να παρεις το μεγαλυτερο πανακι που θα βρεις για γυαλια ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει ένα κιτάκι της ednet από τα Carrefour, με ειδικά πανάκια και ένα περίεργο gel. Αρκετά καλό. Αφήνει όμως και αυτό το ίδιο ίχνος όταν είναι σβηστή. Δεν ξέρω δηλαδή αν αξίζει να το πληρώσει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

παρόμοιο thread εχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές..

Υπάρχουν διάφορα καλούδια στο εμπόριο για TFT

Εγω εχω της ΕΜΤΕC (το κουτί εχει 10υγρα μαντηλάκια και 10 στεγνα) το περνας ενα χερι μαι το υγρο και μετα με το στεγνο,,,,

και ειναι μια χαρά ,,,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

παρόμοιο thread εχει ξανασυζητηθεί πολλές φορές..

Υπάρχουν διάφορα καλούδια στο εμπόριο για TFT

Εγω εχω της ΕΜΤΕC (το κουτί εχει 10υγρα μαντηλάκια και 10 στεγνα) το περνας ενα χερι μαι το υγρο και μετα με το στεγνο,,,,

και ειναι μια χαρά ,,,

:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.