Jump to content



Ερωτησεις Για Mechanical Keyboard


Justhavocman

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα , πριν λίγο καιρό έκανα ένα Thread ζητώντας βοήθεια σχετικά με τα mechanical keyboards , από εκεί έφτασα στο συμπέρασμα να αγοράσω το CM Storm Trigger , ωραία το έβλεπα , και σε προσφορα όλα κομπλέ , το αγόρασα λοιπών και τοποθέτησα τα δάχτυλα μου για να prosarmostouuun , em έλα που δεν προσαρμόστηκαν , τα black switches μου είναι παρα πολύ άβολα λόγω της δύναμης του θέλουν , και από τις 120 περίπου λέξεις που έγγραφα το λεπτό έπεσα στις 90 , τρομερή διαφορα μπορώ να πω , τώρα είμαι πάλι στο market για mechanical keyboard , πήρε το μάτι μου από το amazon.co.uk ( δοξασμένο πάντα) το QPAD MK-80 που και blue keys έχει ( τα έχω άχτι εδώ και καιρό) και blue led ( για να ταιριάζει με το razer ) , τώρα το ερώτημα μου είναι , είναι αξύριστα τα QPAD? Από τα reviews που διάβασα φαίνεται πολύ "δυνατό" και αξιόπιστο ! Τι λέει η εμπειρία σας σχετικά με αυτό?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι. Δεν έχω γνώσεις πάνω στο τομέα, αλλά θα σου πω τη γνώμη μου καθώς ανα 2 ώρες, είμαι και σε άλλο keyboard.

Έδωσες χρόνο στο trigger και δε το συνήθισες;

Προσωπικά κατά την αλλαγή πληκτρολογίου (είμαι και πολύγραφη) θέλω 3 μέρες min και συνηθίζω αυτό του 10αρικου και αυτό των 150ευρώ (για να έρθω στο ίδιο επίπεδο με το παλιό). Το trigger το περιμένω και εγώ αύριο.

Αν περίμενες μέσα σε μερικές ώρες να γράφεις όσες λέξεις έγραφες με το παλιό σου keyboard, συγνώμη αλλά βάζω στοίχημα ότι δε θα γίνει ΟΥΤΕ με το νέο.

Και πάλι θα πω την προσωπική μου άποψη. Νομίζω έχουμε μπει σε ένα τρυπάκι σαν καταναλωτές. Καφεδιά πλήκτρα από τη μια, μαύρα από την άλλη. Ειλικρινά νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας. Μπορεί να έρθει και κανένας [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] από εδώ και να με αρχίσει στις φάπες, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα blacks γενικα δεν ειναι για χαιδεματακια οπως εχεις συνηθισει στα πληκτρ. μεμβρανης θελουν πιεση,εξαρταται το πως πληκτρολογεις και τι προτιμας,εμενα με εχουν βολεψει αφανταστα μιας και πληκτρολογω δυνατα.

Link to comment
Share on other sites

blacks και 100+wpm ΔΕΝ πανε μαζι δυστηχως ...

τα blues ειναι πραγματικα απολαυση στο γραψιμο αλλα αν προκειται να χρησιμοποιησεις το πληκτρολογιο και σε games καλυτερα να ψαξεις για κατι αλλο, ολοι λενε ( ο πετρος ο πετρας ο νικος ο πεταλουδας ο μπαμπης ο σουγιας :p ) πως τα brown βολευουν και για τις 2 περιπτωσεις.

Εμενα το κολλημα που πιανει τα μπλε, οταν εχεις το δαχτυλο πανω στο πληκτρο και δεν ξανα-ενεργοποιειται ο διακοπτης χωρις να το αφησεις πρωτα να σηκωθει μονο του μεχρι απανω μου σπαει τα νευρα, λες και κολλαει ολο το pc :S

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι. Δεν έχω γνώσεις πάνω στο τομέα, αλλά θα σου πω τη γνώμη μου καθώς ανα 2 ώρες, είμαι και σε άλλο keyboard.

Έδωσες χρόνο στο trigger και δε το συνήθισες;

Προσωπικά κατά την αλλαγή πληκτρολογίου (είμαι και πολύγραφη) θέλω 3 μέρες min και συνηθίζω αυτό του 10αρικου και αυτό των 150ευρώ (για να έρθω στο ίδιο επίπεδο με το παλιό). Το trigger το περιμένω και εγώ αύριο.

Αν περίμενες μέσα σε μερικές ώρες να γράφεις όσες λέξεις έγραφες με το παλιό σου keyboard, συγνώμη αλλά βάζω στοίχημα ότι δε θα γίνει ΟΥΤΕ με το νέο.

Και πάλι θα πω την προσωπική μου άποψη. Νομίζω έχουμε μπει σε ένα τρυπάκι σαν καταναλωτές. Καφεδιά πλήκτρα από τη μια, μαύρα από την άλλη. Ειλικρινά νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας. Μπορεί να έρθει και κανένας [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] από εδώ και να με αρχίσει στις φάπες, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. :)

Δεκτό μεν , αλλα μπορώ να πω ότι ήταν δικό μου λάθος που αγόρασα το συγκεκριμένο keyboard , μην με παρεξηγήσετε , είναι πολύ καλής ποιότητας και η προσφορα το κάνει ακόμα καλύτερο , απλά εγώ δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει black switches και πραγματικά λέω ότι δεν μπορώ να τα συνηθίσω :D

blacks και 100+wpm ΔΕΝ πανε μαζι δυστηχως ...

τα blues ειναι πραγματικα απολαυση στο γραψιμο αλλα αν προκειται να χρησιμοποιησεις το πληκτρολογιο και σε games καλυτερα να ψαξεις για κατι αλλο, ολοι λενε ( ο πετρος ο πετρας ο νικος ο πεταλουδας ο μπαμπης ο σουγιας :p ) πως τα brown βολευουν και για τις 2 περιπτωσεις.

Εμενα το κολλημα που πιανει τα μπλε, οταν εχεις το δαχτυλο πανω στο πληκτρο και δεν ξανα-ενεργοποιειται ο διακοπτης χωρις να το αφησεις πρωτα να σηκωθει μονο του μεχρι απανω μου σπαει τα νευρα, λες και κολλαει ολο το pc :S

Επειδή είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω blue από ένα φιλικό πρόσωπο μπορώ να πω ότι με βολεύουν πιο πολύ και σε gaming και στο γράψιμο , δεν παίζω καθόλου FPS όπου έχω διαβάσει για το double tapping οποτε πιστεύω θα είμαι μια χαρά :) Πέρα από αυτό να υποθέσω ότι όλοι συμφωνούνε ότι το QPAD MK-80 είναι καλής ποιότητας και να προχωρήσω στην αγορά?

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν το εχω πιασει στα χερια μου δεν μπορω να πω τιποτα για την ποιοτητα, νομιζω ο πιo καταλληλος για να σου απαντησει ειναι ο [MENTION=119]Samael[/MENTION] γιατι εχει και cm storm rapidfire (Costar OEM ) και qpad (iOne)

Προσωπικα οταν δοκιμασα quickfire pro και λιγο καιρο αργοτερα rapidfire στου [MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] δεν καταλαβα και πολλα πραγματα, ο ιδιος ομως υποστηριζει οτι εχουν αρκετη διαφορα στην ποιοτητα.

Οπως και να'χει, χειροτερο απο το blackwidow που χρησιμοποιω καθε μερα δεν παιζει να ειναι :p

Link to comment
Share on other sites

Στο πα και στο ΠΜ, το μπλέ μου στο ΜΚ-50 είναι για office use και δε τα αλλάζω με τπτ!

Typing+Blue=LFE :p

To ακουμπιστίρι για τις παλάμες είναι επίσης Must have για typing imo, οτι και να πάρεις φρόντισε να το έχει ή παρε ενα έξτρα.

Προσοχή στο layout γιατί το amazon.uk τα έχει με UK συνήθως.

Το ΜΚ-80 είναι ολίγον τι ακριβό στα 130€, 50€ πάνω για τα ledακια δλδ? :shifty:

Σε αυτά τα λεφτά μάλλον υπάρχουν και ποιο "έξυπνες" λύσεις με δυνατότητα ρύθμισης έντασης ήχου με roll key, δυνατότητα ανάματος κάποιων led και όχι όλων κτλ.

Ολα τα Qpad πάντως είναι λιτά και ποιοτικά κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Στο πα και στο ΠΜ, το μπλέ μου στο ΜΚ-50 είναι για office use και δε τα αλλάζω με τπτ!

Typing+Blue=LFE :p

Kαι καλά κάνεις :p Αν υπήρχε στην ευρωπαική αγορά mx blue cm storm trigger προς τα που θα πήγενες?

Όλο το παιχνίδι για εμένα ξεκινάει απο τα διαθέσιμα μοντέλα στην αγορά. Σκέψου να είχαμε π.χ εδώ ελλάδα ducky mx blue/brown, leopold mx blue/brown, filco mx blue/brown, rosewill mx blue/brown, cm (qfr,stealth,trigger,tk,Ultimate,xt) brown/ blue [tk έχουμε σε brown] δεν θα συζητάγαμε για το qpad. Λόγω όμως του περιορισμού μόνο προς τα εκεί μπορείς να κινηθείς.

π.χ https://mechanicalkeyboards.com/shop/index.php?l=product_detail&p=18 vs https://mechanicalkeyboards.com/shop/index.php?l=product_detail&p=221

ευκολα για 30$ παραπάνω πας στο ducky? you got my point ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα μπλε δεν θελουν παραπανω
60g εχουν οι black και 50g actuation force εχουν οι μπλε.

Πώς είχα κολλήσει αλλιώς. . Μακριά από τα μαύρα τότε :)

Ευχαριστώ παιδιά

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η cherry μετράει το actuation force με cN (centinewton) (1g= 0,981cN)

mx black: Actuation force 60 cN Cherry MX Black - Deskthority wiki

mx blue: Actuation force 50 cN Cherry MX Blue - Deskthority wiki

Μετρημένα με nicel coins όμως απο τον ripster στα black δίνει 60g και στα blue 55/60g

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ των μαυρων και των μπλε θα σου ελεγα υπαρχουν και αλλα χρωματα = άλλοι διακόπτες.

Τα μπλε, κλικ κλακ κλοκ , ειναι NOISY SWITCHES , γι αυτο καλό θα ηταν να δανειστεις μια δυο μερες all day long το keyboard του φιλου σου και να δοκιμασεις τις ακουστικο-τυπογραφικες αντοχές σου.

θα σου έλεγα να πας σε κόκκινα η σε μεταχειρισμενα καφε (θα φερνουν σε κοκκινα με βαρια χρηση) και ισως αν μπορουσες να βρεις τα σπανια chery-berry ( pink ) απο κινα.

Καλες αγορες, παντως αν σε προβληματιζει διαθεσιμοτητα δες και αρμυγκρουπ.ταιβαν -κλικ me > AG -ειχa περασει απο εκει σε ενα επαγγελματικο ταξιδι , τα παιδια ειναι τεφαρικια και ζητας αν θες πριν το checkout να σου επαναπροσδιορισουν τα μεταφορικα.

ολα τα διαθεσιμα μηχανικα προς αποστοληhttp://www.armygroup.com.tw/shop/search.php?encode=YToyOntzOjg6ImtleXdvcmRzIjtzOjk6Iuapn%2baisOW8jyI7czoxODoic2VhcmNoX2VuY29kZV90aW1lIjtpOjEzNzI4NTMyNDg7fQ==

Βαλε chrome μεταφραση και καλες αγορες.

Προσοχη δεν εχω καμια σχεση με το μαγαζι ουτε ωφέλη , μονο σαν καταναλωτης και αγοραστης.

Φιλικα, Ιvris.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ των μαυρων και των μπλε θα σου ελεγα υπαρχουν και αλλα χρωματα = άλλοι διακόπτες.

Τα μπλε, κλικ κλακ κλοκ , ειναι NOISY SWITCHES , γι αυτο καλό θα ηταν να δανειστεις μια δυο μερες all day long το keyboard του φιλου σου και να δοκιμασεις τις ακουστικο-τυπογραφικες αντοχές σου.

θα σου έλεγα να πας σε κόκκινα η σε μεταχειρισμενα καφε (θα φερνουν σε κοκκινα με βαρια χρηση) και ισως αν μπορουσες να βρεις τα σπανια chery-berry ( pink ) απο κινα.

Καλες αγορες, παντως αν σε προβληματιζει διαθεσιμοτητα δες και αρμυγκρουπ.ταιβαν -κλικ me > AG -ειχa περασει απο εκει σε ενα επαγγελματικο ταξιδι , τα παιδια ειναι τεφαρικια και ζητας αν θες πριν το checkout να σου επαναπροσδιορισουν τα μεταφορικα.

ολα τα διαθεσιμα μηχανικα προς αποστοληεεζε°_AGγOn-Line StoreγζΉθ£θ»εη·δΈθ³Όη©ηΆ²

Βαλε chrome μεταφραση και καλες αγορες.

Προσοχη δεν εχω καμια σχεση με το μαγαζι ουτε ωφέλη , μονο σαν καταναλωτης και αγοραστης.

Φιλικα, Ιvris.

Σωστή παρατήρηση , έχω στείλει ήδη μήνυμα και συμφώνησε να μου το δανείσει για μια ημερα ,

όσο για το link σου το μονο που με προβληματίζει είναι το τελωνείο , έχω διαβάσει ιστορίες τρόμου και ιστορίες τρόμου για τα τελωνεία και είμαι λίγο επιφυλακτικός για αγορές εκτος ευρώπης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου περναει εκτελωνισμό μιαw και ερχεται με EMS se 7-10 μέρες με δωρακι καθαρισμου του keyboard στην καταπληκτικη τιμη των 2.65 ευρώ έκαστο πληκτρολογιο...

Μην φοβασαι :p γιατι δεν εισαι στην τυχη :) , επιλογες υπάρχουν , όχι ελλαδα και σιγουρα οχι τοσο καλες ευρωπη απο αποψη Euro...

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου περναει εκτελωνισμό μιαw και ερχεται με EMS se 7-10 μέρες με δωρακι καθαρισμου του keyboard στην καταπληκτικη τιμη των 2.65 ευρώ έκαστο πληκτρολογιο...

Μην φοβασαι :p γιατι δεν εισαι στην τυχη :) , επιλογες υπάρχουν , όχι ελλαδα και σιγουρα οχι τοσο καλες ευρωπη απο αποψη Euro...

2.65 ο "εκτελονιασμος"? Is this real life? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.