Jump to content



Vdroop p4c800-e


fotme

Recommended Posts

Πριν λιγο καιρο εκανα Vdroop στην μητρικη με τον τροπο του macci. Δεν βρηκα 50αρι ποτενσιομετρο αλλα 40αρι. Λεω no worries μιας και χρειαζομουνα 28κΩ. Εκανα λοιπον τις κολλησεις και μετραω τα σημεια, μοθ βγαζει λοιπον στο max του ποτενσιομετρου 27.2κΩ :dots: . Γιατι??? Αυτη ειναι η πρωτη ερωτηση. Τα σημεια αυτα εχοθν ηδη καποια αντισταση?

Τελοσπαντων τι 27.2 τι 28......:whistling . Μπαινω βιος και ρυθμιζω 1.55ν, ελα ομωςπου το voltage monitoring ελεγε 1.6. Μπαινω στα windows kai κει ειχα ταση 1.62ν. Βγαινω, παω βιος και βαζω minimum τιμη, 1.5275. bios:1.58, windows:1.6. Yποθετω οτι αυτο γινεται λογω της πιο χαμηλης αντιστασης. Αυτη ειναι η δευτερη ερωτηση.

Το pc einai tvra sto 1.5275, idle: 1.6, full load (2x prime) 1.55. Παραμενει λοιπον η πτωση αλλα σε μικροτερο βαθμο απο πριν (με 1.55 βιος, ειχα sta win idle: 1.61 kai full load 1.47!!!!). Bebaia ολα εχουν το αντιτιμο τους................ BSOF κατι που δεν ειχα πριν . Τι γινεται ρε παιδες, μαπα το καρπουζι???

Να σημειωθει οτι η μοβο ειναι rev.102 δεν εχει ολα τα μοσφετ και τα ρευματα τα βλεπω απο mbm5.

Please respond

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα οι μητρικες της ασους δινουν αρκετα παραπανω voltage στον επεξεργαστη οταν ειναι σε idle.....και λιγο παραπανω απο το ρυθμισμενο οταν ειναι σε φουλ λοαντ...εμενα με ρυθμιση 1.575v εχω 1.65-1.68 σε idle και 1.57-1.60 σε φουλ...εμενα παιζουν πολυ οι τασεις γιατι δεν εχω vdroop μοντ...εσενα παιζουν λιγοτερο...και μην εμπιστευεσαι τοσο τις ενδειξεις της ασους....συνηθως δειχνουν λαθος...για μενα ειναι απλα μετρο συγκρισης ποσο ειναι idle και φουλ...και οχι τι δειχνουν εκεινη τη στιγμη...θες να βεβαιωθεις για την ταση?

μετρα με πολυμετρο...τοσο απλα...το τροφοδοτικο σου ειναι μια χαρα...δεν νομιζω να φταει αυτο

Link to comment
Share on other sites

To τροφοδοτικο στανταρντ δεν φταει , αυτο ειναι σιγουρο. Πριν το μονταρω ειχα overvoltage se idle kai undevoltage se full load. Τωρα ειμαι over και στις δυο περιπτωσεις... Γιατι ομως τρωω αυτες τις μπλε οθονες? Επισης το γεγονος οτι τιο ποτενσιομετρο μου δειχνει 27.2 παροτι ειναι 40αρι το θεωρηται φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Τα ποτενσιόμετρα, μην τα μετράς ποτέ πάνω σε κύκλωμα...

Δηαλαδη τωρα ειμαι στο τερμα (40κΩ),? Παντως αν το κατεβασω ανεβαινουν κιαλλο τα volt. Απο οτι ειδα ta mobo αυτα θελουν 28κΩ πανω στο κυκλωμα, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να μετρήσεις το ποτενσιόμετρο όταν είναι πάνω σε κύκλωμα, διότι μετράς και αντιστάσεις των λοιπών εξαρτημάτων...

Δεν ξέρω αν όντως τερματίζει το δικό σου στα 40, αν το είχες μετρήσει και ήταν τέρμα 40, πριν το βάλεις πάνω, υποθέτω τόσο θα πρέπει να έχει τερματισμένο στην ίδια κατεύθυνση.

Δεν είμαι σίγουρος αν θέλει 28KOhm το συγκεκριμένο mod.

Link to comment
Share on other sites

γιατι μετραει τις αντιστασεις των λοιπων εξαρτηματων?

αν το συνδεσει στα ακροφυσια του ποτενσιομετρου και μετρησει την ταση και το ρευμα δεν μπορει μετα να βρει την αντισταση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

γιατι μετραει τις αντιστασεις των λοιπων εξαρτηματων?

αν το συνδεσει στα ακροφυσια του ποτενσιομετρου και μετρησει την ταση και το ρευμα δεν μπορει μετα να βρει την αντισταση?

Την αντίσταση ενός υλικού, το οποίο είναι συνδεδεμένο πάνω σε κύκλωμα, δεν μπορείς να την μετρήσεις με τον τρόπο που την μετράει ο φίλος μας....

Αν δλδ έχεις ένα pot με αντίσταση από 0-50KOhm, και το συνδέσεις πάνω σε κύκλωμα και πας να το μετρήσεις, δεν θα σου δείξει την πραγματική αντίσταση εκεί που είναι ρυθμισμένο.. πλέον, μετράς την αντίσταση του κυκλώματος και όχι του υλικού...

Ρεύμα πως θα μετρήσεις σε κύκλωμα χωρίς να παρεμβάλεις το πολύμετρο(πρέπει να είναι σε σειρά το πολύμετρο και όχι παράλληλα, όπως όταν μετράς τάση)???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 09:58]

Την αντίσταση ενός υλικού, το οποίο είναι συνδεδεμένο πάνω σε κύκλωμα, δεν μπορείς να την μετρήσεις με τον τρόπο που την μετράει ο φίλος μας....

Αν δλδ έχεις ένα pot με αντίσταση από 0-50KOhm, και το συνδέσεις πάνω σε κύκλωμα και πας να το μετρήσεις, δεν θα σου δείξει την πραγματική αντίσταση εκεί που είναι ρυθμισμένο.. πλέον, μετράς την αντίσταση του κυκλώματος και όχι του υλικού...

Να συμπληρώσω ότι μετράς και τα δυο προστιθέμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

ΡοοτΧ με κλειστό διακόπτη τροφοδοτικού και το πολύμετρο στα άκρα του ποτ γιατί να μετράς και άλλα στοιχεία? δεν καταλαβαίνω

Το πολύμετρο, πως νομίζεις ότι μετρά αντίσταση ? Τάση δίνει στους ακροδέκτες του.... άμα είναι σε κύκλωμα, η τάση αυτή του πολυμέτρου θα τροφοδοτήσει και τα υπόλοιπα εξαρτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Δεν ξέρω αν όντως τερματίζει το δικό σου στα 40, αν το είχες μετρήσει και ήταν τέρμα 40, πριν το βάλεις πάνω, υποθέτω τόσο θα πρέπει να έχει τερματισμένο στην ίδια κατεύθυνση.

Δεν είμαι σίγουρος αν θέλει 28KOhm το συγκεκριμένο mod.

Πριν το βαλω ηταν 40 στο τερμα, πανω στο κυκλωμα (παλι στο τερμα)ειναι 27.2. Απο οσα guides ειχα διαβασει η αντισταση επρεπε να ηταν 28 στο κυκλωμα. Καποιος ποθ εχει κανει το mod ας μας πει.

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

η συμπεριφορα μετα το mod ειναι λογικη παντως

Οι μπλε οθονες ειναι φυσιολογικες? Τα volt δεν θα επρεπε να ειναι τα ιδια με αυτα που εθετα στο βιος?

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Ποσα μοσφετ λειπουν? (περαν των 3ων απο πίσω...) Λογικά θα έχεις το πρωτο ver. το 2.1

Αν θυμαμαι καλα λειπουν 3. To version ειναι το 1.02

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το ίδιο m/b rev 2.00 και ήθελα και εγώ να κάνω το mod.

Λείπουν 2 mosfet αριστερά απο τον επεξεργαστή (πίσω απο τη παράλληλη) και ένα απο τα δεξιά του επεξεργαστή, θα έχω και εγώ προβληματα άμα κάνω το mod ??

Μπορώ να προσθέσω τα mosfet μόνος μου (και αν ναι τι mosfet πρεπει να πάρω) ??

Τα πολύμετρα όντως όταν μετράνε αντίσταση δίνουν ρεύμα, άρα αμα είσαι σε κύκλωμα δείχνουν μικρότερη αντίσταση απο τη πραγματική, αλλα η διαφορά δε πρεπει να είναι μεγάλη γιατί το ρεύμα που δείνει είναι πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

οι μπλε οθονες ειναι σιγουρο οτι ειναι απο την μητρικη???μηπως ειναι τιποτα αλλο??καna cpu που δεν αντεχει πχ...

τελικα κανεις δεν ξερει που να μετρησω την ΤΙμημενη την ασουσ μου???

Link to comment
Share on other sites

Nosdio βρηκα αυτη τη φωτο μετραει πανω σε mosfet vcore.jpg το αλλο σημειο που θα ειναι η γειωση??

οι μπλε οθονες ειναι σιγουρο οτι ειναι απο την μητρικη???μηπως ειναι τιποτα αλλο??

Αυτο πως μπορω να το διαχωρισω αν ειναι μητρικη η cpu. Παντως πριν δεν μου το εκανε.

Εσυ τι αντισταση εχεις στο mod? Δεν καταλαβαινω τα 28κΩ τα ηθελε πριν το συνδεσουμε η οταν ειναι συνδεδεμενο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.