Jump to content



pentium e5700 η AMD Athlon II X2 220


vlahoskwn

Recommended Posts

ποιος απο τους δυο ειναι δυνατοτερος;

και επιπλεον για τον athlon θα μπει σε μητρικη που ξεκλειδωνει τους πυρηνες τι πιθανοτητες εχω και τι δυναμη θα κερδισω παραπανω;

pentium e5700 η AMD Athlon II X2 220

Link to comment
Share on other sites

ποσο θα ειναι αυτο το προβαδισμα;

και αμα ξεκλειδωσει χανω κατι η μονο κερδιζω;

αμα ξεκλειδωσει γινεται να δω θερμοκρασιες; γιατι καπου διαβασα οτι δεν μπορω

Link to comment
Share on other sites

Αρκετό θα είναι. Για το αν χάνεις, ανάλογα με το ξεκλείδωμα. Μπορεί να ξεκλειδώνει

ας πούμε αλλά να μην είναι σταθερος, όποτε δώρο-άδωρο. Μετά το ξεκλείδωμα

απ όσο ξέρω δεν μπορείς να δεις θερμοκρασίες στους πυρήνες. Πάντως η μητρική

δεν είναι το μοναδικό θέμα στο ξεκλείδωμα, ούτε καν το βασικό. Πρέπει ο ίδιος ο

επεξεργαστής να μπορεί να ξεκλειδώσει αρχικά, αλλά να είναι και σταθερός μετά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορείς. Θα έχεις βέβαια μια ένδειξη από την θερμοκρασία στο καπάκι που

θα συνεχίσει να φαίνεται αλλά και πάλι θα απέχει από την "πραγματική" και πρακτικά

αξιοποιήσιμη που είναι η θερμοκρασία των πυρήνων.

Προσωπικά ποιόν από τους δυο θα διάλεγα; Με βάση την μητρική του καθενός θα επέλεγα, όποια έχει περισσότερες δυνατότητες ή είναι πιο σύγχρονη κτλ κτλ.

Τους έχεις ήδη αυτούς τους δύο; Γιατί αν δεν τους έχεις το πιο σοφό είναι να δεις έναν καινούριο celeron g1610 με σκάρτα 40 ευρώ που είναι αρκετά καλύτερος

και από τους δύο και θα μπορείς να τον συνδυάσεις και με σύγχρονη μητρική. Αυτόν θα τον επέλεγα και σε σχέση με τον ξεκλείδωτο athlon x2.

Link to comment
Share on other sites

οι μητρικες θα ειναι asus p5q se/r και ASRock N68C-S UCCη πρωτη θα εχει dual channel 4 gb ddr2 και η αλλη 4Gb ddr3

ποια συνθεση να κρατησω;

δεν με εδιαφερουν οι δυνατοτητες αλλα ποιο θα ειναι ποιο γρηγορο

Link to comment
Share on other sites

Στον intel θα πήγαινα με αυτά τα δεδομένα για τους εξής λόγους:

Η μητρική του amd συνδυάζει nvidia chipset και έχει συνδυασμό ddr2 και ddr3 που γενικά αυτές οι μητρικές είχανε πάντα τα θεματάκια τους αναφορικά με την αξιοπιστία. Επίσης με το nvidia chipset δεν ξέρω τι πιθανότητες θα έχεις με κλοκάρισμα/ξεκλείδωμα.

Μάλλον δύσκολα τα πράγματα. Η asus 775 από την άλλη μου φαίνεται καλύτερη

επιλογή, πιο σίγουρη. ddr2 vs ddr3 τώρα διαφορά δεν πρόκειται να δεις, οπότε pentium.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου δώσω νούμερα, δεν τον είχα ποτέ. Αυτό που μπορώ να σου πω

πάντως είναι ότι όσο τραβάει ο επεξεργαστής, η μητρική θα στο δώσει. Δεν θα σε κόψει

αυτή δλδ. Αν φας τοίχο θα είναι είτε από το ίδιο το cpu είτε από ψύξη.

Τι χρήση κάνεις με το μηχάνημα;

Link to comment
Share on other sites

η χρηση που κανω ειναι ιντερνετ(αλλα αρκετες καρτελες στο mozilla) παιχνιδια(κυριως πολεμικα call of duty κλπ)επεξεργασια μουσικης ταινιες παιζω μουσικη φτιαχνω κανεναν υπολογιστη κινητο και αλλλα πολλα

τι προβλημα εβγαζε το τσιπακι;

Link to comment
Share on other sites

ΑΜ2 είναι αλλά μικρή σημασία έχει. Ο περιορισμός που έχεις στην πράξη είναι να μην

βάλεις επεξεργαστή >95w tdp.

Aν ξεκλειδώσει ο athlon, τότε θα είσαι σίγουρα καλύτερα. Αν όχι, πήγαινε στον pentium για τους λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Το κακό είναι ότι μόνο με δοκιμές και κάποια χρήση θα μπορείς να είσαι κάπως σίγουρος για το ξεκλείδωμα και την σταθερότητα.

Δυστυχώς δεν μπορείς να σιγουρευτείς εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Απορια...!!

σε τοσο μικρο μηχανημα, γιατι συζηταμε για ξεκλειδωματα και O/C? εχει καμια ουσια?

αφου δεν θα εχει την ιδια αποδοση με εναν ι3, για παραδειγμα..!!

καλο ειναι να πει ο TS τι μπατζετ εχει, μπας και βολευτει με APU..!

ΑΑ επισης, μην το ξεχασω. οι Athlon X2 ΔΕΝ ξεκλειδωνουν!! απο Χ3 και πανω ειναι chip Phenom..!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν με ενδιαφερει ακομη τουλαχιστον να αλλαξω υπολογιστη μονο και μονο επειδη δεν εχω λεφτα τωρα

και σε αυτο το λινκ λεει και x2 και εκτος απο αυτο εχω τυχει και καποια βιντεακια

ASRock UCC [unlock CPU Core]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.