Jump to content



pentium e5700 η AMD Athlon II X2 220


vlahoskwn

Recommended Posts

Αν θυμαμαι σωστα, υπηρχαν 2 σειρες Athlon ΙΙ X2 που κυκλοφορησαν. η μια σειρα ηταν καθαρα διπυρηνοι επεξεργαστες. η αλλη σειρα προερχοταν απο κλειδωμενους 4πυρηνους που ειχαν προβληματικους πυρηνες. αυτο δεν σημαινει οτι εισαι σιγουρος που θα πεσεις!!

στο HTPC της υπογραφης μου, πριν παρω τον Athlon II X3 425, ειχα τον ATHLON II X2 250. προσπαθησα να τον ξεκλειδωσω, αλλα δεν ξεκλειδωνε γιατι ηταν καθαρος 2πυρηνος!!

απλα στο λεω, μην πας και αγορασεις επεξεργαστη, με το σκεπτικο οτι θα τον ξεκλειδωσεις. ειναι λαθος...!!

αγορασε τον για αυτο που ειναι. κι ΑΝ ξεκλειδωσει, τοτε ειναι κερδος για σενα..!!

αλλα σκεψου και την εναλλακτικη των APU..!!

Link to comment
Share on other sites

Τω καιρώ εκείνω είχα πάρει και εγώ έναν Athlon II x3 425 CACYC γιατί ήξερα από το net ότι αυτή η παρτίδα (CACYC) ξεκλείδωνε σίγουρα και χωρίς πρόβλημα σε phenom ii x4. Φαντάζομαι cabdik και εσύ τέτοιον έχεις ε;

Υπάρχει πιθανότητα να δώσω τη mobo μου σε γνωστό και εγώ να πάρω κάποια καινούρια. Έχω όμως μια απορία γύρω από το ξεκλείδωμα των athlon με μητρικές 9ΧΧ.

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή έχει αφαιρεθεί;;; Το λέω αυτό γιατί κοίταγα τo manual της ASUS M5A97 evo R2.0(μητρική με αξιοπρεπή χαρακτηριστικά) και δεν έλεγε πουθενά για unlock cores. Οπότε γεννάται το ερώτημα: Ποια μοντέλα με καινούρια chipset υποστηρίζουν το ξεκλείδωμα;

Link to comment
Share on other sites

ναι τον ιδιο 425, αλλα εμενα ενω ξεκλειδωνει 4o πυρηνα, δεν ξεκλειδωνει την L3 cache..!!

η 990ΧΑ-UD3 που εχω, ξεκλειδωνει τον 720ΒΕ αλλα ειναι ασταθης. ενω παλιοτερα με μια ASROCK AOD790GX που ειχα, ηταν σταθεροτατα ξεκλειδωμενος και ετρεχε μεχρι 3.4ghz και με τους 4 πυρηνες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι σωστα, υπηρχαν 2 σειρες Athlon ΙΙ X2 που κυκλοφορησαν. η μια σειρα ηταν καθαρα διπυρηνοι επεξεργαστες. η αλλη σειρα προερχοταν απο κλειδωμενους 4πυρηνους που ειχαν προβληματικους πυρηνες. αυτο δεν σημαινει οτι εισαι σιγουρος που θα πεσεις!!

στο HTPC της υπογραφης μου, πριν παρω τον Athlon II X3 425, ειχα τον ATHLON II X2 250. προσπαθησα να τον ξεκλειδωσω, αλλα δεν ξεκλειδωνε γιατι ηταν καθαρος 2πυρηνος!!

απλα στο λεω, μην πας και αγορασεις επεξεργαστη, με το σκεπτικο οτι θα τον ξεκλειδωσεις. ειναι λαθος...!!

αγορασε τον για αυτο που ειναι. κι ΑΝ ξεκλειδωσει, τοτε ειναι κερδος για σενα..!!

αλλα σκεψου και την εναλλακτικη των APU..!!

εννοειτε οτι δεν αγοραζω τον επεξεργαστη αυτο με την προοπτικη να ξεκλειδωσει

αλλα ειναι ηδη στημενο και κοιταω μηπως ειναι ποιο δυνατο ωστε να παρω αυτο καταλαβες;

η ιδεα με των apu δεν κακη αλλα ποσο να πουλησω την μητρικη επεξεργατση και μνημες ωστε να παρω apu χωρις να προσθεσω λεφτα;

Link to comment
Share on other sites

κατσε.....μισο! γιατι εχω μπερδευτει?

ρωτας στο θεμα σου, ποιος ειναι πιο δυνατος απο τους 2, και τωρα λες ειναι ηδη στημενος?

ποιον εχεις στησει?

τον 5700 που βλεπω στην υπογραφη σου?

τοτε τι ρωτας για τον ATHLON, απο τη στιγμη που ηδη εχεις τον 5700?

Link to comment
Share on other sites

τον πηρα τωρα μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει νακανω ωστε να δω αν ξεκλειδωνει;

και κατι ακομη ποια μητρικη ειναι καλυτερη; η asus p5q se/r η αυτην GIGABYTE - Motherboard - Socket 775 - GA-G31M-ES2L (rev. 2.3)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.