Jump to content



[SOLVED]DLNA και LG 42LE8500


karmen1983

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες :)

Η παραπάνω TV θέλει να με καραφλιάσει οπότε plz help.

Την σύνδεσα με ethernet και μου έγραψε κάτι για update. Λέω οκ κάνε το και το update.

Μετά το update λέω κάτσε να βρούμε την επιλογή DLNA.

Δε τη βρίσκω πουθενά όμως.

Να σημειώσω ότι την έχω μέσω powerline συνδεδεμένη.

Στο ίντερνετ είναι συνδεδεμένη κανονικά και έχει πάρει και IP

μετά απο ψάξιμο βρίσκω πολλούς που μιλάνε για το DLNA άρα έχει, πράμα που αναφέρεται και στο site του κατασκευαστή.

LG 42LE8500 | LG Electronics GR

Plz αν την έχει κάποιος ας μου πει τι παίζει καθώς δε το πολυέχω το πράμα.

Εβαλα και το Nero MediaHome 4 Essentials έκανα βήμα βήμα ότι έλεγε στο manual αλλά τίποτις :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ο server που εχεις dlna ειναι ανοιχτος?

Και εμενα μια samsung που εχω σειρα c650 δεν ελεγα να βρω πουθενα την επιλογη DLNA αλλα τελικα ανοιγει μονο του μεσω του media player οταν βρει dlna server

Link to comment
Share on other sites

virus βοήθαμε λίγο :D

Στο pc έβαλα το πρόγραμμα και αν εννοεις το pc ναι ήταν ανοικτό όπως και η TV.

Και με το windows media player αν σε βοηθάει δεν είχα την επιλογή με δεξί κλικ play to (έχω windows 8 αλλά δοκίμασα και σε pc με win 7. Επίσης δε ξέρω αν βοηθάει)

Link to comment
Share on other sites

Και με το windows media player αν σε βοηθάει δεν είχα την επιλογή με δεξί κλικ play to

δεν δουλευει ετσι το DLNA

στην σαμσουνγκ που εχω απλα εχω εγκαταστησει το Allshare και απο εκει εχω ορισει ποια αρχεια/σκληρους θα βλεπει η τηλεοραση και μπαινω μεσα στο media και τα βλεπει απο εκει

για δες αυτο DLNA

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ένα μικρό update και sorry που αργώ παίδες αλλά έχει πέσει δουλειά.

Σε αντίθεση με το τι λέει το link του [MENTION=14427]BloodMage[/MENTION] που ήταν όμοιο με αυτό του manual που έχω εγώ δεν έβρισκα πουθενά αυτή την εικόνα στη TV μου

FileDownload.do?fileId=BD_N-1338350562241

Τελικά κατά τύχη πάτησα το κόκκινο κουμπί (αυτό με τις επιλογές του teletext) και ω του Θαύματος εμφανίστηκε. (μετά είδα ότι κάτω κάτω και με μικρά γράμματα έλεγε -κόκκινο- επιλογή άλλης συσκευής)<----facepalm στη παρατηρητικότητά μου.

Τώρα ενώ μου βρίσκει το pc στο δίκτυο και ενώ έχω κάνει share ένα ολόκληρο δίσκο με ταινίες και σειρές δυστυχώς δε βρίσκω καμία από αυτές στη λίστα του DLNA.

Δε με θέλει μάλλον :fie:

Link to comment
Share on other sites

Δες καλύτερα αυτό (έχει και τα βήματα στο Nero).

Για αρχή θα έλεγα να βάλεις ένα avi sd και ένα mkv σε έναν φάκελο και να δεις τι γίνεται (όχι πολλά αρχεία δλδ).

To Allshare που αναφέρει ο BloodMage είναι ουσιαστικά το Nero για εσένα (DLNA server).

Στη δικιά μου samsung πάντως δεν είχα μείνει ευχαριστημένος από την ποιότητα του streaming. Καμία σχέση με την ποιότητα της αναπαραγωγής από usb στην tv. Για τις ασυμβατότητες και τα κολλήματα με τους υποτίτλους δεν θα μιλήσω καν, τουλάχιστον τότε (2~ χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έβγαλα το nero, τον ξαναπέρασα με Share ένα φάκελο και μόνο όπως είπες με 2 αρχεία μέσα για αρχή. Ενα mkv και τους υπότιτλους. Είπα start server άνοιξα και τη tv και το είδε αμέσως. Αυτή τη φορά εξαφανίστηκε το όνομα του PC και είχε το όνομα NERO DLNA server. Δε ξέρω γιατί πριν δε το έκανε αυτό.

Μπήκα στο φάκελο απο τη TV πάτησα play και έπαιξε και το επεισόδιο της σειράς αλλά και τους υπότιτλους. Βέβαια έφαγε ένα κόλλημα σε κάποια φάση και εμφάνισε ένα κυκλάκι και έλεγε φόρτωμα (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι ανεβάζω ταυτόχρονα κάποια πράγματα σε ένα account μου και τρώω το upload μου).

Η ποιότητα εικόνας μου φάνηκε μια χαρά πάντως αλλά θέλω να το δω αναλυτικά πιο μετά που θα σταματήσω να ανεβάζω αρχεία και να τρώω το upload μου (αν δεν παίζει ρόλο ας το αναφέρει κάποιος να μη περιμένω άδικα και να αρχίσω δοκιμές)

Οπότε μάλλον problem solved και μένει η προσαρμογή των φακέλων όπως εγώ τους θέλω πλέον.

Αρκεί βέβαια να μην έχω πάνω απο 200 αρχεία ανα φάκελο, καθώς διάβασα ότι η Tv δε θα τα δει.

Ευχαριστώ πολύ πολύ όλους καμάρια :)

Link to comment
Share on other sites

να πω σε αυτο το σημειο οτι εγω ειχα ολοκληρους δισκους των 2τερα και πηγαινε σφεντονα

η ποιοτητα εικονασ ηταν ΑΡΙΣΤΗ με κανενα απολυτοσ κολημα αλλα το ειχα σε Gigabit Switch

μαλλον γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω το Sharing φακέλων και δουλεύει κομπλέ. Και μου τη σπάει γιατί δεν έκανα κάτι διαφορετικό αυτή τη φορά. Μάλλον για κάποιο λόγο είχε μουλαρώσει.

Για να είμαι ειλικρινής πάντως ούτε εγώ βλέπω διαφορά στη ποιότητα.

Τελειώνει το upload σε λίγο οπότε θα σας πω αποτελέσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα κομπλέ πλέον καμία καθυστέρηση ή αυτό το ενοχλητικό κυκλάκι που έλεγε φόρτωμα.

Μάλλον το upload που έκανα γονάτιζε τη σύνδεση.

Ευχαριστώ όλους παιδιά να είστε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.