Jump to content



Ποιός LASER εγχρωμος Εκτυπωτής?


Recommended Posts

Επειδή τυπώνω ΄μεγάλες ποσότητες σε έγχρωμα (300 φύλλα την ημέρα) για καλύματα από θήκες cd και cd labels. Σκέφτομαι την αγορά ενός έγχρωμου LASER. Μέχρι τώρα τη δουλειά τη κάνω σε κάποιον έξω και μου κοστίζει περίπου 100 για κάθε τίτλο CD.

Εχω δει τους:

Minolta MC2300DL με κάρτα δικτύου 500 (χωρίς κάρτα δικτύου 400)

HP laserjet 2550 me 469.

Canon LBP-2410 846

Οι τιμές χωρίς ΦΠΑ.

1. Μου είπε ένας οτι δεν είναι όπως οι inkjet που αλλάζεις το μελάνι και τελείωσε. θέλουν σύντήρηση κλπ. Τελικά, αν αγοράσω το δικό μου θα με συμφαίρει; ή θα καταλήξω να πληρώνω περισσότερα;

2. Το DRUM τι είναι;

3. Τελικά, αν αποφασίω να αγοράσω laser ποιόν να προτιμήσω; Αρχικά σκέφτομαι το minolta λόγω κόστους τόσο του εκτυπωτή όσο και των μελανιών. Αλλά πάλι δεν έιναι τόσο διαδεδ΄μένο σα μάρκα ενώ η ΗΡ είναι πιο γνωστή (είναι όμως πιο αξιόλογη και αξιόπιστη?)

Περιμένω εναγωνίως τις συμβουλές σας. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά links

HP

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF02a/18972-236251-236268.html

Minolta

http://printer.konicaminolta.net/products/color/index.asp

reviews:

http://www.laser-printer-reviews.org/

http://www.consumersearch.com/www/computers/color_laser_printers/fullstory.html

Φαίνεται οτι δεν είναι όλοι οι έγχρωμοι laser κατάληλοι για γραφικά και φωτογραφίες και εγώ χρειάζομαι τέτοιον εκτυπωτή

Link to comment
Share on other sites

Κρίιιιιμα... :(

Για να τυπώνει γραφικά, λένε θέλει με΄γάλη μνήμη. Εκεί που τυπώνω τα εξώφυλλα είναι φωτοτυπάδικο και φυσικά έχουν φοβερά μηχανήματα. Με ένα των 600 θα έχω ανάλογα αποτελέσματα?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν ξέρω και πολλά από laser εκτυπωτές για να σε βοηθήσω.

το drum (τύμπανο) είναι ένα αναλώσιμο των laser, εκτός από το toner.

οι έγχρωμοι λογικά έχουν 4 toner, το μάυρο και για τα 3 βασικά, που όταν θα χρειαστούν

αλλαγή το κόστος θα είναι μεγάλο. αν είσαι αποφασισμένος ψάξε να πάρεις printer

που θα μπορείς να αγοράσεις γεμίσματα για το toner (στυλ ecorefill).

αν θες να δεις τα πολύ βασικά:

http://computer.howstuffworks.com/laser-printer.htm

για ποιότητα, αν δεν δεις εκτυπώσεις μην πάρεις.

δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει ένας φτηνός color laser από πλευράς ποιότητας,

βασικά λόγω ανάλυσης.

το σαιτ με τα reviews το κοίταξα, αν και δεν έλεγε πολλά.

ο konica 2300dl καλός φαίνεται.

με πόσα περάσματα τυπώνει έγχρωμα?

μου φένεται με 4.

γενικά η konica έχει βγάλει διάφορους laser σε πολύ καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Η Conica έχει και επαγγελματικά μοντέλα (μιλάμε για θυρία!!!) και έχουν καλή ποιότητα. Αραγε οι μικροί (όπως ο 2300 konica Minolta) που κοιτάω θα έχει.

Με 4 περάσματα κάνει ο μικρός. υπ'αρχουν και με 1 περασμα αλλά το κόστος είναι τεράστιο. Δηλ. Ενας conica minolta έχει 3000$ με 20σελ/λεπτο και 4χρωμία με 1 πέρασμα (απογοητευτική τιμή)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκεφτομαι και εγω για αγορα εγχρωμου εκτυπωτη για το γραφειο της μανας μου. Ειχα ακουσει καλα σχολια για τους oki 6000series. Η τιμη τους ομως ειναι απαγορευτικη για τα δεδομενα που τον χρειαζομαι (1000+ φπα), ειδα ομως το μικρο μοντελο της οκι, το 3100 του οποιυ βεβαια δεν εχω δει σχολια ακομα. Μηπως εχει παρει το ματι σας τιποτα?:blink: ?

Για τους hewlett δεν εχω ακουσει τα καλυτερα σχολια, αργες εκτυπωσεις και ακριβα αναλωσιμα, τα δε μελανια τους ειναι λιγο περιεργα σε διαταξη V. Αληθεια εσεις τι θα προτεινατε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λίγες μέρες πίν την αγορά. Εχω δει εκτυπώσεις από lexmark C510 (με 510ε απλός και 661ε δυκτυακός) και Konica Minolta 2350N (δυκτιακός, λίγο πιο κάτω από 600ε). Ο conica Minolta είχε πολύ καλές εκτυυπώσεις. Κάποιος (όχι σχετικός με υπολογιστές βέβαια) μου είπε οτι σαν εταιρεία δεν έχει παράδωση στους εκτυπωτές. Λέτε να παίζει ρόλο αυτό;

Σαν μάρκα τι να είναι καλύτερο; HP, Konica Minolta, Lexmark, Canon, άλλο;

(τους ΟΚΙ k Canon δεν τους είδα)

Link to comment
Share on other sites

μετα από πολύ ψάξιμο, αγοράσα πρόσφατα για τις ανάγκες της εταιρίας τον (single pass) HP 3550Ν (ο οποίος μάλιστα ανέβηκε τώρα στα ~830 + φπα από ~700 + φπα που είχε)

η αγορά έγινε μετά από πολλές συγκρίσεις με άλλες μάρκες και μοντέλα (κυρίως αναφορικά με την ποιότητα)

το μηχάνημα είναι καταπληκτικό όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, την ταχύτητα και την ποιότητα εκτύπωσης

σημείωσε ότι υπάρχει και ο μη δικτυακός 3550 αλλά και οι 3500 και 3500Ν με μόνη διαφορά την χαμηλότερη ταχύτητα εκτύπωσης (και αντίστοιχα χαμηλότερες τιμές 50 - 200 )

για ότι άλλη πληροφορία από την εμπειρία μου με το μηχάνημα (ακόμα και το δεις σε λειτουργία) μου λες....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η αγορά ενός απλού έγχρωμου εκτυπωτή και η χρήση συμβατών χύμα μελανιών θα είναι πιο οικονομική λύση?Εμένα μου κοστίζει 5 ευρώ το γέμισμα και των 6 μελανιών και αυτό επειδή δεν παίρνω μεγάλες ποσότητες.Επίσης μπορείς να έχεις και σύστημα συνεχούς τροφοδότησης σε τέτοιο εκτυπωτή ( έχω δει σε pson R200) -αν ενδιαφέρεσαι να σου πω ποιος φτιάχνει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Μήπως η αγορά ενός απλού έγχρωμου εκτυπωτή και η χρήση συμβατών χύμα μελανιών θα είναι πιο οικονομική λύση?

και η μεγαλύτερη σπατάλη χρόνου όμως ... 300 σελιδες φουλ χρώμα σε inkjet ημερισίως....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

μετα από πολύ ψάξιμο, αγοράσα πρόσφατα για τις ανάγκες της εταιρίας τον (single pass) HP 3550Ν (ο οποίος μάλιστα ανέβηκε τώρα στα ~830 + φπα από ~700 + φπα που είχε)

η αγορά έγινε μετά από πολλές συγκρίσεις με άλλες μάρκες και μοντέλα (κυρίως αναφορικά με την ποιότητα)

το μηχάνημα είναι καταπληκτικό όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, την ταχύτητα και την ποιότητα εκτύπωσης

σημείωσε ότι υπάρχει και ο μη δικτυακός 3550 αλλά και οι 3500 και 3500Ν με μόνη διαφορά την χαμηλότερη ταχύτητα εκτύπωσης (και αντίστοιχα χαμηλότερες τιμές 50 - 200 )

για ότι άλλη πληροφορία από την εμπειρία μου με το μηχάνημα (ακόμα και το δεις σε λειτουργία) μου λες....

Αχχχ κρίμα να μην είχα δει το post σου νωρίτερα εκείνη τη μέρα... Τελικά πήρα ένα Konica Minolta γιατί στα δείγματα που μου έστειλαν, είχαν σχεδόν τα ίδια χρώματα με την οθόνη. Τώρα περιμένω τον τεχνικό να έρθει, γιατί αυτός που έχω δεν έχει σχέση με τα δείγματα.

Πάντως από εξυπηρέτηση στην Alpha copy είναι άψογοι!!! Πρωτοφανές για Ελληνικά δεδομένα!!! ο πωλητής μου είπε από μόνος του οτι αν τελικά δε μου κάνει για την δουλειά μου

θα τον πάρει πίσω. Ελπίζω να μη χρειαστεί... θα δούμε σε λίγες ώρες...

ΤΟυς hp δεν τους πολυ-έψαξα γιατί δεν είχαν - ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ - τη δυνατότητα να μου δείξουν εκτύπωση - δείγμα.

Εσύ, spc από ποιούς εκτυπωτές είδες δοκιμαστικά (γιατί ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να χρειαστεί)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.