Jump to content



Chrome: Νεα Eγκατάσταση σε άλλο δίσκο και πρόβλημα με blank pages


sstav

Recommended Posts

Χρειάζομαι την βοήθειά σας αν τυχόν έχετε αντιμετωπίσει και επιλύσει το πρόβλημα με τον chrome όπου σε μερικές ιστοσελίδες, ενώ δείχνει να έχει φορτώσει παρουσιάζει ένα λευκό φόντο. Κάνοντας reload στιγμιαία εμφανίζει την σελίδα και ξανά άσπρο (τουλάχιστον δεν δείχνει το "μαύρο" εμπριμέ της ΕΡΤ)

Το πρόβλημα ξεκίνησε εντελώς ξαφνικά σε σελίδες όπως https τραπεζών (nbg), σε pop up chrome του taxisnet για να εκτυπώσω κάποια δήλωση, σε Cisco -configuration κτλ που τρέχουν java, και αλλού

Τι μπορεί να φταίει και κυρίως πως να επιλυθεί;

Ένα δεύτερο επιμέρους ερώτημά μου έχει να κάνει με το πως μπορώ να εγκαταστήσω τον chrome όχι στον ssd του λειτουργικού αλλά σε έναν ξεχωριστό hdd (για να αποφεύγουμε τα ανούσια writes) ...

Eυχαριστώ εκτων προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο ερώτημα δες Google Chrome Portable | PortableApps.com - Portable software for USB, portable and cloud drives && Update: Moving the Default Chrome Cache Directory

το πρώτο link δεν ξέρω αν σου χρειάζεται, δηλαδή αν το εγκαταστήσεις στο system disk και μεταφέρεις το cachαρισμα σε άλλο δίσκο είσαι ΟΚ ! By the way σίγουρα σου χρειάζεται να μεταφέρεις τα writes στο μηχανικό ? Οι ssd ττων τελευταίων 3 ετών δεν έχουν θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο δεν βρήκα απάντησησ ούτε στο google....για το 2ο που λες Μάνθο το βρήκα το site χθες κατά το googling....δεν δοκίμασα με την εντολή mklink αλλά κάτι άλλα που είδα περί --user-data-dir και --disk-cache κτλ extensions στο .exe....δεν μου δουλεύει όμως. Τωρα στο target του chrome.exe γράφει : "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" --user-data-dir="D:\Internet.Temp\Chrome.Temp\" (με τα "όπως φαίνοντα)...Γράφω κάτι λάθος;

Θέλω όλα προφίλ (και default και μετά από login στο google να είναι σε άλλον δίσκο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.