Jump to content



Recommended Posts

Τι χρειάζεται για να γίνεις κάποιος dj; Υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό, κάποιο πτυχίο που πρέπει να πάρουμε ή να πάμε σε σχετική σχολή για εκπαίδευση;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όχι.

Αν θέλεις απλά να παίζεις μουσική σε κάποιο club, θέλει γούστο, να παρακολουθείς τη μουσική και καλές γνωριμίες.

Αν τώρα θέλεις να γίνεις κορυφαίος και περιζήτητος, χρειάζεσαι και γνώσεις μουσικής που μπορείς να μάθεις σε ένα απλό ωδείο τον 1ο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε club χωρίς προϋπηρεσία δε θα σε έπαιρνα ούτε γιός μου να ήσουν...

Προσωπικά ξεκίνησα με πάρτυ γνωστών, μετά επί πληρωμή, στη συνέχεια μου πρότειναν από εκεί που αγόραζα δίσκους να πάω σε κάποιο μικρό bar και μετά ήρθαν τα υπόλοιπα. Φυσικά μου ζήτησαν να παίξω σε πάρτυ αφού πειραματιζόμουν μόνος μου με αλλαγές για αρκετό καιρό και μοίραζα κασέτες με πρόγραμμα σε φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε club χωρίς προϋπηρεσία δε θα σε έπαιρνα ούτε γιός μου να ήσουν...

Μα γι'αυτό ανέφερα ότι δεν έχω προϋπηρεσία. Υπονόησα αυτό που είπες κι εσύ, αν και σίγουρα κάποιοι με τις κατάλληλες γνωριμίες θα έχουν μπει στο χώρο, ακόμη και αν ήταν πρωτάρηδες. Κοίτα, στα μεγάλα μαγαζιά δεν μπορείς να κάνεις πειραματισμούς, αλλά σε ένα μικρό οι έχοντες τα κονέ όλο και κάτι μπορούν να κάνουν. Χρειάζεται κάποιο μηχάνημα ή πρόγραμμα για Η/Υ; Οι δίσκοι βινυλίου δε χρησιμοποιούνται τώρα πια; Έχω δει στο yt βιντεάκια ξένου dj με δικές του συνθέσεις, στα οποία έκει ως εικόνα τη φωτογραφία ενός ψηφιακού μηχανήματος μίξης με 2 δίσκους αφής - ή έτσι μού φάνηκαν - για προσομοίωση της χρήσης δίσκων βινυλίου. Ένας αρχάριος και μπατήρης με μόνο φορητό υπολογιστή τι μπορεί να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί παίζουν ακόμα με δίσκους και SL-1200MKII. Αρκετοί με CDs και CDJ500. Ο φθηνότερος και ευκολότερος τρόπος όμως είναι με ένα laptop, iphone/ipad και κάτι τέτοιο. Βρίσκεις μεταχειρισμένο από 30€, αλλά θα σου πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω και να επιλέξεις κάποιο που έχει αυτό τις εξόδους ήχου για ηχεία και ακουστικά. Ο βασικός λόγος είναι πως το βλέπει σα κάρτα ήχου, εκτός από controller, και αν βγαίνει ο ήχος για τα ηχεία από το laptop (και την κακής ποιότητας onboard κάρτα), ενώ τα ακουστικά από τον controller, υπάρχει καθυστέρηση και θα έχεις διαφορά φάσης στα beats.

Για software θα βάλεις αυτό που δίνουν οι κάρτες, είναι το ίδιο σχεδόν σε όλες (δε θυμάμαι όνομα τώρα). Ακόμα και για αγορά, δεν είναι ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε ενα virtual dj να αρχισεις να πειραματιζεσαι για αρχη και να στη συνεχεια αν δεις κ το εχεις και θες να ξεκινησεις να παιζεις σε κανα παρτακι η μαγαζι παιρνεις μια καρτουλα ηχου θα σου προτεινα το serato Scratch Live | Serato.com το οποιο σου δινει κ το scratch live μαζι και με ενα λαπτοπακι εισαι ετοιμος...ανεβασε και κανα Mix στο soundcloud να σε ακουσουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε και κανα Mix στο soundcloud να σε ακουσουμε!!!!!

Ουου, να παραληρήσουν τα πλήθη του TheLab! Μπορούμε να κάνουμε μίξη ηχογραφημένου σε στούντιο τραγουδιού με άλλο ή το ίδιο σε ζωντανή εκτέλεση; Έχω βρει πολλά στο yt με φοβερή ενορχήστρωση σε live, αλλά η μετατροπή βίντεο σε mp3 στο yt είναι κακής ποιότητας. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί παίζουν ακόμα με δίσκους και SL-1200MKII. Αρκετοί με CDs και CDJ500. Ο φθηνότερος και ευκολότερος τρόπος όμως είναι με ένα laptop, iphone/ipad και κάτι τέτοιο. Βρίσκεις μεταχειρισμένο από 30€, αλλά θα σου πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω και να επιλέξεις κάποιο που έχει αυτό τις εξόδους ήχου για ηχεία και ακουστικά. Ο βασικός λόγος είναι πως το βλέπει σα κάρτα ήχου, εκτός από controller, και αν βγαίνει ο ήχος για τα ηχεία από το laptop (και την κακής ποιότητας onboard κάρτα), ενώ τα ακουστικά από τον controller, υπάρχει καθυστέρηση και θα έχεις διαφορά φάσης στα beats.

Για software θα βάλεις αυτό που δίνουν οι κάρτες, είναι το ίδιο σχεδόν σε όλες (δε θυμάμαι όνομα τώρα). Ακόμα και για αγορά, δεν είναι ακριβό.

Όντως αυτό το κάτι "τέτοιο" που μού έδειξες είδα κι εγώ στο yt.

O φορητός πρέπει να είναι της Μηλιάς ή οποιοσδήποτε; Δεν έχω και πολύ καινούριο μηχάνημα. Και της Acer δεν είναι και πρώτο πράγμα τώρα πια.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαράΠέντε
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Virtual DJ Home σε δωρεάν έκδοση, αλλά πέραν τον ψιλοκαθυστερήσεων που εμφανίζει πού και πού, είναι εξαιρετικά δύσκολο να ελέγχω ταυτόχρονα τους διακόπτες και των δύο κομματιών. Αυτό προϋποθέτει οθόνη αφής ικανή να επιτελεί ταυτόχρονα 2 ή και περισσότερες εντολές, κοινώς να επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση και των δύο χεριών.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το Virtual DJ Home σε δωρεάν έκδοση, αλλά πέραν τον ψιλοκαθυστερήσεων που εμφανίζει πού και πού, είναι εξαιρετικά δύσκολο να ελέγχω ταυτόχρονα τους διακόπτες και των δύο κομματιών. Αυτό προϋποθέτει οθόνη αφής ικανή να επιτελεί ταυτόχρονα 2 ή και περισσότερες εντολές, κοινώς να επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση και των δύο χεριών.

H μια μεταχειρισμένη κονσόλα των 30€...

Link to comment
Share on other sites

H μια μεταχειρισμένη κονσόλα των 30€...

Τα 30 πώς προκύπτουν; Δεν έχει τιμή η ιστοσελίδα. Μήπως είναι μεταχειρισμένα τα προϊόντα που πουλάει; Στον τύπο καταστήματος τι να βάλω; Μήπως υπάρχει κανένα ηλεκτρονικό κατάστημα για dj με μεταχειρισμένες κονσόλες;

Link to comment
Share on other sites

Μα, 30 ευρώ δεν είναι πολύ λίγα για μια τόσο ακριβή κονσόλα; Ήταν σε καλή κατάσταση; Και δε μού λες, όποιος θέλει να εργαστεί ως μπάρμαν χωρίς προϋπηρεσία, έχει τέτοια δυνατότητα ή τώρα παίρνουν μόνο επαγγελματίες; Και πόσο πάνε οι απολαβές τη βραδιά; Αν οι σερβιτόρες παίρνουν 30, οι μπάρμαν μάλλον θα παίρνουν γύρω στα 50.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαράΠέντε
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα μεγάλα/ακριβά club έχουν ήδη κονσόλες εκεί και οτι εξοπλισμό χρειάζεσαι εσυ μόνο το laptop φέρνεις,cd η οτι χρειαζεσαι.

Πρέπει να ξέρεις να χειρίζεσαι τις κονσόλες(σοβαρο djing με laptop μόνο δεν παίζει) και να είσαι κάλος,γιαυτό θες έναν γνωστό για να μάθεις να τα δουλεύεις.

Πάντως είναι δουλειά η οποια εχει πολλά φράγκα και δεν θέλει καμιά ιδιαίτερη γνώση.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Οι κονσόλες της Numark είναι μόνο για τα προϊόντα της εταιρείας των πρωτόπλαστων; Με φορητό άλλης εταιρείας, πχ DELL ή Acer, δε λειτουργούν; Οι dj σίγουρα παίρνουν τουλάχιστον 500 ευρώ τη βραδιά. Γνωστός μας εργαζόταν ως dj στον ελεύθερο χρόνο του σε διάφορα πάρτι και έπαιρνε 1000 τη φορά. Μιλάμε για τουλάχιστον 2-3 χήνες το μήνα μόνο από εκεί, αλλά χρησιμοποιεί επαγγελματικό εξοπλισμό αξίας αρκετών ευρωχήνων. Μιλάμε ότι ο τύπος έχει κάνει λίστες αναπαραγωγής για οποιοδήποτε είδος μουσικής και περίσταση. Στο skroutz έψαξα για κονσόλες dj, αλλά είναι από 100 και πάνω. Και στο google που έψαξα για μεταχειρισμένες, με παραπέμπει σε ηλεκτρονικά καταστήμα με προϊόντα σε υποτιθέμενες χαμηλές τιμές, αλλά δεν έχουν κάτι σε μεταχειρισμένες.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαράΠέντε
Link to comment
Share on other sites

Μού θύμισε την Ubunto-γιαγιά. Πάντως είναι παράτερα τα κομμάτια που συνδύασε. Ένας καλός dj πρέπει σώνει και καλά να συνδυάζει κομμάτια ή μπορεί να τη βγάζει καθαρή με ένα καλό πρόγραμμα τραγουδιών που παίζουν ασταμάτητα χωρίς διακοπή, σβησίματα ήχου κτλ; Ο συνδυασμός τραγουδιών προϋποθέτει καλόπάντρεμα και τραγούδια που ταιριάζουν. Δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαράΠέντε
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.