Jump to content



Προβλημα με Galaxy S4


leonidastra86

Recommended Posts

Καλημερες,

πηρα πριν 2 μηνες το κινητο αυτο και πριν κανα 2 βδομαδες, οταν πηγα να κανω restart, μου εβγαλε μηνυμα οτι προσπαθω να εγκαταστησω λογισμικο που δεν ειναι επισημο και ισως ειναι επικυνδινο. Αν θελω να συνεχισω να πατησω vol up, αν οχι vol down. Και σταματαει εκει. Δε προχωραει με τιποτα.

Δοκιμασα σε safe mode και δουλευει κανονικα αλλα χωρις τις εφαρμογες (προφανως γιαυτο). Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων απο κει αλλα στο ρισταρτ βγαζει παλι το ιδιο ακριβως. Το vol down δε δουλευει οπως παρατηρησα καθολου. Αλλα το up δουλευει.

Μιλησα με τη samsung και μου ειπε να το στειλω στον τεχνικο τους. Το εστειλα και μετα απο 4 μερες μου το στελνουν πισω με τη δικαιολογια οτι μπηκε καποια στιγμη νερο στο κινητο και εχει αλοιωθει το χρωμα των εξαρτηματων του κινητου. Εβαλαν και 3 φωτογραφιες που θα παραθεσω παρακατω.

Μου ειπαν οτι δεν εχω λυση,οτι το κινητο χαλαει σιγα σιγα λογω του νερου που ειχε παρει και τελος.

Εδω λοιπον χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Εχω την επιλογη να το δουλευω σε safe mode αλλα ειναι αμαρτια απο τον Θεο 600 ευρω κινητο. Υπαρχει αραγε λυση?

30mogus.jpg

2ryr6mc.jpg

ok4xso.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δοκίμασε να το φλασάρεις από την αρχή με το stock rom. Δεν ξέρω λεπτομέριες πως θα το κάνεις, μιας και δεν είχα ποτέ samsung, όμως μπορούν να σε βοηθήσουν τα παιδιά που ήδη έχουν.

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια δε ξερω. Σιγουρα το εχω χρησιμοποιησει στη βροχη αλλα ειχα την θηκη αυτη και δε ξερω αν μπηκε μεσα καμια σταγονα. Δεν επεσε τωρα προσφατα παντως νερο,δηλαδη τις μερες που προεκυψε το προβλημα.

[ame=http://www.amazon.de/gp/product/B00BTCPHEM/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=ce-de]Samsung Original EF-CI950BWEGWW Flip Cover in wei[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Περνα με odin μια στοκ ρομ καταρχας και αν δεν παιξει μετα απο wipe τοτε μαλλον εχεις προβλημα. Οταν λες στη βροχη τι εγινε; Επεσε πολυ νερο η απλα καμμια σταγονα;

Link to comment
Share on other sites

Περνα με odin μια στοκ ρομ καταρχας και αν δεν παιξει μετα απο wipe τοτε μαλλον εχεις προβλημα. Οταν λες στη βροχη τι εγινε; Επεσε πολυ νερο η απλα καμμια σταγονα;

Εβρεχε και μιλουσα. Δε ξερω αν μπηκε νερο μεσα ή απο πανω απλα ή υγρασια. Το κανω παντα αυτο,δεν ειχα ποτε προβλημα με το κινητο.

Πως κανω αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

το κινητο εχει παρει υγρασια ,, και συνηθως δεν υπαρχει επιστροφη.

Βαλτο σε ενα μπολ με ρυζι μπας και τραβηξει την υγρασια(αν και εχει περασει αρκετος καιρος) ,αστο για 5 μερες και μετα δοκιμασε να το δουλεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια δε ξερω. Σιγουρα το εχω χρησιμοποιησει στη βροχη αλλα ειχα την θηκη αυτη και δε ξερω αν μπηκε μεσα καμια σταγονα. Δεν επεσε τωρα προσφατα παντως νερο,δηλαδη τις μερες που προεκυψε το προβλημα.

Samsung Original EF-CI950BWEGWW Flip Cover in wei

Άμα το χρησιμοποίησες στην βροχή, λογικό να έχει βραχεί.

Sent from my Migato GT-N7100 using Tapatalk4

Link to comment
Share on other sites

Μπορει δηλαδη η υγρασια:

α)Να χαλασει το volume down

β)Να εμφανιζει προβλημα λογισμικου μετα απο καιρο (γιατι στη βροχη το χρησιμοποιησα πριν 1 μηνα) και σε safe mode να λειτουργει κανονικα?

Δεν εχω ιδεα,γιαυτο ρωταω.

Το ιδιο προβλημα με εμενα το εχουν αρκετοι παντως λιγο που κοιταξα στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

Το vol down ναι μπορεί να το χαλάσει, και μάλιστα είναι εύκολο καθότι είναι κουμπί, άρα υπάρχει δίοδος να μπει νερό. Από εκεί και πέρα, δοκίμασε να φλασάρεις από την αρχή το κινητό (wipe) με την stock rom της samsung. Μόνο έτσι μπορεί να λυθεί το software πρόβλημα. Αν δεν το δοκιμάσεις αυτό μιλάμε στο αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι πιθανον να εχει κολησει το volume button. Πως το βλεπω ομως αυτο?

Επισης,πως φλασαρω οπως λετε στην αρχικη ρομ? Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αν εχει καποια σημασια...

Link to comment
Share on other sites

Αμα δσν δουλεύει το vol down, σε download mode δεν θα μπει ποτε, εκτος και αν εχεις ενα micro usb jtag...

Αν εισαι κοντα γλυφαδα, και εχεις λαπτοπ μπορουμε να βρεθούμε ενα βραδάκι να το κάνουμε (το φλασαρισμα εννοω...)

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Link to comment
Share on other sites

καλα αν ειναι κατι να χαλαει τοσο ευκολα εγω κατι ηξερα που εδωσα 50ε και πηρα ενα φτηνο κινιτο και τη δουλεια μου μια χαρα τη κανω... 600ε και να χαλαει μεσα σε 2 μηνες... και μονο οτι εδωσες 600ε επρεπε να σε στο φτιαξουν πανακριβο και σερβις για να τραβας τα μαλλια σου..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.