Jump to content



Drivers για windows xp σε ASUS eeePC


kosmos890

Recommended Posts

2 πολύ καλά προγράμματα που σου βρίσκουν οδηγούς είναι τα:

Driver Genius - Backup, restore and update all your drivers easily

Device driver backup, restoration, update and removal tool for Windows, drivers backup, backup drivers

έχουν και επιλογή να στους περάσουν κατευθείαν αλλά νομίζω πληρώνεις οπότε καλύτερα σημειώνεις τα ονόματα των οδηγών που θα σου βγάλει και τα κατεβάζεις μετά μόνος σου αφού τα βρεις από το google.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16620]Avatar_GR[/MENTION] ευχαριστώ για την απάντηση

Το netbook είναι το Eee PC X101CH. Στην επίσημη ιστοσελίδα της Asus δεν υπάρχουν drivers για xp.

Σε παρομοια περιπτωση είχα κατεβάσει απο το freedrivers.org

Με αυτους τους drivers δεν έμεινα ευχαριστημένος

Για το netbook υπάρχουν drivers εδώ

Tα προγράμματα που αναφέρεις κατεβάζουν drivers απο την επίσημη ιστοσελίδα ?

Διστάζω να σβήσω τα Windows 7 starter που έχει ήδη το netbook και να βάλω xp αν δεν βεβαιωθω για τους drivers

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατεβάζουν από την επίσημη σελίδα.

Ένα άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις το PCWIZARD PC-Wizard CPUID - System & hardware benchmark, monitoring, reporting

και να βλέπεις ένα ένα τα ονόματα από το hardware σου. Βλέπεις π.χ μητρική/κάρτα γραφικών/ήχου κτλ κτλ και τα σημειώνεις. Μετά ψάχνεις στο google να βρεις τους οδηγούς για XP.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16620]Avatar_GR[/MENTION]

Εχω χρησιμοποιήσει ένα παρόμοιο Utility με το PC Wizard CPUID, το Sysspec

To Syspec δεν με κάλυψε απόλυτα.

Όταν στον υπολογιστή έχουν περαστεί όλοι οι drivers τότε μόνο σου δίνει όλες τις πληροφορίες για το hardware.

Σε υπολογιστή που είχα εγκαταστήσει μόνο τα windows δεν μπορούσα να βρω για παράδειγμα ποιο ήταν το μοντελο

της webcam ή της wifi κάρτας (οι drivers atheros και realtec δεν δουλευαν).

Αυτο που κατάλαβα είναι πως πληροφορίες για το σύστημα πρεπει να συγκεντρώσεις πριν το format.

Θα δοκιμάσω και το PC Wizard.

Τα Windows 7 Starter μου φαίνονται βαριά για netbook (ακόμη και τα Starter), προτιμώ τα xp.

Με ενδιαφέρει να ακούσω απο κάποιον στο forum, αν έχει δοκιμάσει τα xp σε netbook Asus και δεν είχε κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μην τα βάλεις τα xp. Τα xp θα σταματήσουν την υποστήριξη και τα Updates από την microsoft τον Απρίλιο 2014. Οπότε μετά θα είναι τρύπια για ιούς και hacker. Εκτός αν δεν μπαίνεις ΚΑΘΟΛΟΥ ίντερνετ,μόνο τότε θα είσαι ΟΚ.

Μήπως έχεις κανένα πρόγραμμα και σου τρώει μνήμη στο netbook και για αυτό σου φαίνονται βαριά τα 7άρια;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30259]das[/MENTION]

Με τα windows δεν έχω ιδιαιτερη σχέση (χρησιμοποιω linux)

Έχεις δοκιμάσει τα windows 8 σε netbook και πράγματι ήταν πιο ελαφριά απο τα 7 ?

Με το secure boot στα 8 τι παίζει?

Ένας λόγος που η microsoft μου έγινε ακόμη πιο αντιπαθής ειναι ότι το secure boot δημιουργεί πολλά προβλήματα

στους χρηστες linux

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις 1gb ram αναβάθμισε την σε 2gb και βάλε 8ρια

θα έχεις ένα netbook αποδεκτό σε ταχύτητα

στον δίσκο σου υπάρχει το recovery partition με τα 7ρια ότι και να βάλεις από λειτουργικό μην το διαγραψεις

οπότε θα μπορείς εύκολα να ξανά γυρίσεις στην αρχική κατάσταση

Για xp άνοιξε την διαχείριση συσκευών στα 7αρια δες ποιες συσκευές έχεις και ψάξε για xp driver μπορείς και να κατεβάσεις κάποιο hw info(και το hwinfo32 μια χαρά είναι) και δες τι συσκευές έχεις

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30259]das[/MENTION]

Με τα windows δεν έχω ιδιαιτερη σχέση (χρησιμοποιω linux)

Έχεις δοκιμάσει τα windows 8 σε netbook και πράγματι ήταν πιο ελαφριά απο τα 7 ?

Με το secure boot στα 8 τι παίζει?

Ένας λόγος που η microsoft μου έγινε ακόμη πιο αντιπαθής ειναι ότι το secure boot δημιουργεί πολλά προβλήματα

στους χρηστες linux

Γιατί δεν βάζεις μια ελαφριά διανομή linux αφού έχεις ήδη εμπειρία και θες να παιδεύεσε με τα χρ ;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

[MENTION=4432]petkate[/MENTION]

Σε περιπτωση που επαναφέρω τα windows 7 μήπως μου ζητήσει τα συνοδευτικά cd του netbook?

Δεν έχω τίποτα απο αυτά στα χέρια μου. Δυστηχώς το netbook δεν είναι δικό μου και δεν μπορώ να πειραματιστώ.

[MENTION=416]dpolal[/MENTION]

Μακάρι να μπορούσα να έβαζα linux!

Όπως είπα και προηγουμένως το netbook δεν είναι δικό μου.

Οι περισσότεροι έχουν συνηθίσει με τα windows και δεν θέλουν να δουν κάτι διαφορετικό.

Αγαπημένη μου διανομη το Crunchbang και για αρχαριους το Bodhi.

Τι να πω, σε περιοδο κρίσης ο κόσμος (αναφερομαι κυρίως σε απλούς χρήστες) συνεχιζει να δίνει χρήματα για

εφαρμογές και gadgets .....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα το Lubuntu που φέρνει πολύ στα win και μπερδεύει κιόλας... :wassat:

Φαντάζομαι ότι το νετμπουκ είναι μόνο για συγκεκριμένα πράγματα, το εξής ένα. Ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Διστάζω να σβήσω τα Windows 7 starter που έχει ήδη το netbook και να βάλω xp αν δεν βεβαιωθω για τους drivers

Κάνε ένα clone το δίσκο με το clonezilla σε εξωτερικό μέσο, ώστε να μπορείς να βάλεις xp άφοβα. Αν τελικά δεν βρεις κατάλληλους drivers και δεν παίξει το hardware, τότε επαναφέρεις το netbook στην κατάσταση που το παρέλαβες. Πάντως μια ελαφριά linux διανομή θα παίξει πολύ καλύτερα και με μεγαλύτερη ασφάλεια από τα xp (το hw θα αναγνωριστεί αυτόματα και θα υπάρχουν updates για το λογισμικό)

Δε νομίζω να σου ζητήσει cd γιατί πολυ απλά δε νομίζω να υπήρχε,αν εχει recovery partition.

Ασε που τα νετμπουκ γενικώς και τα λαπτοπ πλέον δεν έχουν cd αν δεν κανω λάθος.

Έχω την εντύπωση ότι το recovery partition στα 7 λειτουργεί σε συνδυασμό με recovery dvd που πρέπει να έχεις φτιάξει μόνος σου. Από μόνο του το recovery partition δε θα επαναφέρει το netbook στην εργοστασιακή κατάσταση.

@ topic starter Για δες αν υπάρχει recovery partition και πόσα GB καταλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Tα περισσότερα netbooks ΔΕΝ διαθέτουν εσωτερικό optical player αν θυμάμαι καλά, άρα η πιθανότητα να έχει δώσει ο κατασκευαστής cd/dvd ανάκτησης δεν παίζει αφού ο χρήστης δεν έχει τί να το κάνει...

Οι περισσότεροι δουλεύουν με κρυφό partition εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει πρόσφατα Lubuntu σε ένα eeePC(παλιότερο μοντέλο) για έναν γνωστό. Το μόνο που δεν έπαιζε απ ευθείας ήταν το wireless που πέρναγες ένα πακέτο και έστρωνε.

Ψιλο άσχετος αυτός, του έβαλα 3 εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας chrome,writer,calc που τα ονόμασα ίντερνετ, word, excel και έμεινε και κατευχαρηστημένος.

Αν οι απαιτήσεις είναι οι κλασσικές τότε πιθανώς να αξίζει τον κόπο να το συζητήσεις. και ελαφρύ ήταν το λειτουργικό και περάστηκε πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.