Jump to content



Μετάβαση σε 925/915


Chris2004

Recommended Posts

Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό τη πλήρη μετάβαση σε 775.

Όχι ότι πιστεύω οτι θα δώ διαφορά....αλλά έτσι για καινούργιο παιχνιδάκι.

Καταρχήν είδα τις μητρικές της Asus αλλά οι 925 ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.

έχει βέβαια 915 που υποστηρίζει DDR2.

Aπο την άλλη σκέφτηκα Abit AA8 3rd eye.

Δέν ξέρω αν έχει ξεπεράσει το "κλείδωμα" για το O/C.

κατα τ'άλλα θα πάρω τίποτα DDR2 του κιλού

κάρτα γραφικών τί προτείνετε; εγώ σκεφτόμουν 6600, ακούω ότι είναι ανάλογη της 9800ΧΤ

Τέλος CPU θα πάρω έναν 3.2

Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό ή κάτι να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω στήσει καμιά 20αριά συστήματα για πελάτες όλα με τα καινούρια αυτά χαρακτηριστικά, έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει καμιά απολύτως βελτίωση της ταχύτητας και μάλιστα υπάρχει και μείωση των επιδόσεων. Αυτές οι DDR2 είναι η μεγαλύτερη απάτη στον κόσμο της πληροφορικής κοστίζουν (οι no-name) 60% ακριβότερα από τις κανονικές και δεν είδα καμιά διαφορά. Μάλιστα θα σου πρότεινα να πάρεις μια μητρική που να δέχεται και DDR όπως η Gigabyte GA-915 Duo Pro. ’σε βέβαια που οι νέες μητρικές κοστίζουν και αυτές 60% ακριβότερα από τις αντίστοιχες με τα παλαιότερα chipset. Το ίδιο ισχύει και για τις κάρτες PCI-X. Η ΜSI 5750 κοστίζει 180, αν είναι δυνατόν για κάρτα με το 5700 και 128ΜΒ!

Μέχρι λοιπόν να πέσουν οι τιμές ή να δούμε αξιόλογες επιδόσεις οι νεοφερμένες πλατφόρμες για μένα είναι ΚΟΡΟΙΔΙΑ.

Ορίστε και ένα παράδειγμα: Χθές έστησα σύστημα με τα εξής: Gigabyte GA915, P4 3.0Ghz, 1GB DDR 400, MSI PCX-5750 και 2 x WDJD80GB sata raid 0. Λοιπόν πόσο νομίζετε ότι έβγαλε το σύστημα αυτό στο 3dmark 2001 SE? Όποιος το βρεί κερδίζει ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της Intel για τα καινούρια chipset.......

Α! το μόνο καλό: Οι νέοι P4 ανεβαίνουν πανεύκολα. Αυτός στο προαναφερόμενο σύστημα ανέβηκε με default ρεύμα και ψύξη στα 3,4Ghz και ήταν και σταθερότατος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.