Jump to content



AMD R9 2x0Χ Καθ'οδόν !!


Recommended Posts

οδηγος γιατι δεν πρεπει να αγοραζει κανεις μεταχειρισμενες καρτες AMD για αρχαριους :p

http://www.thelab.gr/1063623842-post3280.html

Αυτό δεν είναι σωστό. Οι κάρτες στο Mining , αν γίνεται σωστά, δεν πιέζονται καθόλου. Οι δικές μου δουλεύουν 60-70 βαθμούς και undervolted.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι σωστό. Οι κάρτες στο Mining , αν γίνεται σωστά, δεν πιέζονται καθόλου. Οι δικές μου δουλεύουν 60-70 βαθμούς και undervolted.

+1

Πιθανότερο είναι να έχει λιώσει την κάρτα overclocker παρά miner που ξέρει τι του γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι σωστό. Οι κάρτες στο Mining , αν γίνεται σωστά, δεν πιέζονται καθόλου. Οι δικές μου δουλεύουν 60-70 βαθμούς και undervolted.

Ε, δεν είναι ακριβώς αλήθεια αυτό. Οι κάρτες δεν είναι σχεδιασμένες να δουλεύουν 24/7 100% load όλη την ώρα.

Όταν παίζεις ένα παιχνίδι, ακόμα και όταν είναι βαρύ, δεν πλησιάζει καν το επίπεδο load που έχουν όταν κάνεις mine.

1 μήνας mining είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ισοδύναμος με 8 μήνες τυπικού gaming. Τουτέστιν, στο χρόνο πάνω έχεις μία κάρτα που έχει δουλέψει τόσο όσο άμα την είχε ένας τυπικός χρήστης 8 χρόνια. Θα την εμπιστευόσουν;

Όσον αφορά το undervolt, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δε κάνεις underclock ταυτόχρονα, δεν υπάρχει consensus άμα κάνεις καλό ή κακό. Γλυτώνεις ρεύμα, σίγουρα, αλλά το να δουλεύεις τη κάρτα 24/7 100% load, out of specs πάντα υπάρχει ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν είναι ακριβώς αλήθεια αυτό. Οι κάρτες δεν είναι σχεδιασμένες να δουλεύουν 24/7 100% load όλη την ώρα.

Όταν παίζεις ένα παιχνίδι, ακόμα και όταν είναι βαρύ, δεν πλησιάζει καν το επίπεδο load που έχουν όταν κάνεις mine.

1 μήνας mining είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ισοδύναμος με 8 μήνες τυπικού gaming. Τουτέστιν, στο χρόνο πάνω έχεις μία κάρτα που έχει δουλέψει τόσο όσο άμα την είχε ένας τυπικός χρήστης 8 χρόνια. Θα την εμπιστευόσουν;

Όσον αφορά το undervolt, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δε κάνεις underclock ταυτόχρονα, δεν υπάρχει consensus άμα κάνεις καλό ή κακό. Γλυτώνεις ρεύμα, σίγουρα, αλλά το να δουλεύεις τη κάρτα 24/7 100% load, out of specs πάντα υπάρχει ρίσκο.

Όσο χαμηλότερο ρεύμα και θερμοκρασία, τόσο χαμηλότερη και η "φθορά" του τσιπ.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ όταν ο overclocker όταν θα τερματίσει τις μνήμες και τα ρολόγια είναι πιο καλά?

Και btw σε αυτό το ή κάρτα δεν είναι για να δουλεύει 24/7 δε ξέρω πως βγαίνει... αν ο κατασκευαστής θα το χαρακτήριζε επικίνδυνο ή κάτι τέτοιο για το προιών του νομίζω πως θα το έγραφε στο site/κουτί/manual ....κάπου τέλος πάντων...

Εγώ είμαι τις άποψης σχετικά με τα ηλεκτρονικά ότι είναι πιο safe να δουλεύουν συνέχεια παρά να τα ανοιγοκλείνεις... έχετε δει καμιά λάμπα να καίγεται όταν είναι ανοιχτή ? εμένα μου έχουν καεί μόνο στο ανοιξέ κλείσε του διακόπτη...

:)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ όταν ο overclocker όταν θα τερματίσει τις μνήμες και τα ρολόγια είναι πιο καλά?

Και btw σε αυτό το ή κάρτα δεν είναι για να δουλεύει 24/7 δε ξέρω πως βγαίνει... αν ο κατασκευαστής θα το χαρακτήριζε επικίνδυνο ή κάτι τέτοιο για το προιών του νομίζω πως θα το έγραφε στο site/κουτί/manual ....κάπου τέλος πάντων...

Εγώ είμαι τις άποψης σχετικά με τα ηλεκτρονικά ότι είναι πιο safe να δουλεύουν συνέχεια παρά να τα ανοιγοκλείνεις... έχετε δει καμιά λάμπα να καίγεται όταν είναι ανοιχτή ? εμένα μου έχουν καεί μόνο στο ανοιξέ κλείσε του διακόπτη...

:)

Δηλαδή εσύ τι πιστεύεις, το να ανοιγοκλείσεις το pc 1-2 φορές την ημέρα το pc είναι περισσότερο "επικίνδυνο" από το να το έχεις να δουλεύει 24/7 100% load; Άσε την ιστορία με τις λάμπες, εκάναν πείραμα και βγήκε ότι δεν έχει καμία διαφορά. Και ναι btw, έχω δει λάμπα να καίγεται όσο δουλεύει.

Για τους overclockers δεν αντιλέγω, αλλά πάλι, πόσην ώρα θα δουλεύει η κάρτα στα φορτωμένα ρολόγια; 2-3 ώρες την ημέρα στη χειρότερη;

Τέσπα, απλά θα πετάξω και αυτό το stats:

2012 AMD RADEON failure rate: 6%

2013 AMD RADEON failure rate: 10.09%

40% αύξηση - πριν βγουν οι 290 στην αγορά - δεν υπήρχαν νέες κάρτες με λίγα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Τέσπα, απλά θα πετάξω και αυτό το stats:

2012 AMD RADEON failure rate: 6%

2013 AMD RADEON failure rate: 10.09%

40% αύξηση - πριν βγουν οι 290 στην αγορά - δεν υπήρχαν νέες κάρτες με λίγα λόγια.

για το failure rate

το failure rate έχει αυξηθεί και για αυτόν το λόγο που λέω παρακάτω

όλοι τώρα πλέον όταν παίρνουν μια κάρτα γραφικών δεν την παίρνουν για να παίξουν παιχνίδια αλλά για να την κλοκάρουν !

το έχω ξαναπεί πριν κάτι χρόνια ασχολούμασταν κάνοντας O/C ΜΟΝΟ με τα cpu μας τα οποία έχουν και περισσότερες αντοχές !!! ελάχιστες φορές έχω ακούσει για o/c cpu να ψοφάει την ώρα τον δοκιμών

τώρα επειδή μάθαμε με τα cpu είπαμε να κάνουμε O/C και τις κάρτες γραφικών μόδα είναι θα περάσει !

και εδώ μέσα πολλές φορές το βλέπουμε , ρωτάει ένας τι κάρτα να πάρω και έρχεται ο άλλος και του λέει πάρε gtx 780 κλοκάρει καλύτερα πχ , τι τον νοιάζει τον άνθρωπο πως κλοκάρει , αν ήταν θα ρώταγε ποια κάρτα γραφικών κλοκάρει καλύτερα κλπ κλπ

το θέμα είναι out of the box τι κάνει η κάρτα !

γιατί να υπερβαίνουμε τα όρια στις κάρτες γραφικών που δίνει ο κατασκευαστείς για κάποιο λόγο, αλλά το μόνο λογικό θα ήταν αν παίρναμε μια κάρτα γραφικών των 200 ευρώ και την κλοκάραμε ώστε να έφτανε μία των 700 ευρώ εκεί εννοείται ψήστε την αλλάξτε τις τα φώτα ...

αυτά απο μένα άντε να βγει το gta να δω αν χρειάζομαι άλλη κάρτα :p

Link to comment
Share on other sites

για το failure rate

το failure rate έχει αυξηθεί και για αυτόν το λόγο που λέω παρακάτω

όλοι τώρα πλέον όταν παίρνουν μια κάρτα γραφικών δεν την παίρνουν για να παίξουν παιχνίδια αλλά για να την κλοκάρουν !

το έχω ξαναπεί πριν κάτι χρόνια ασχολούμασταν κάνοντας O/C ΜΟΝΟ με τα cpu μας τα οποία έχουν και περισσότερες αντοχές !!! ελάχιστες φορές έχω ακούσει για o/c cpu να ψοφάει την ώρα τον δοκιμών

τώρα επειδή μάθαμε με τα cpu είπαμε να κάνουμε O/C και τις κάρτες γραφικών μόδα είναι θα περάσει !

και εδώ μέσα πολλές φορές το βλέπουμε , ρωτάει ένας τι κάρτα να πάρω και έρχεται ο άλλος και του λέει πάρε gtx 780 κλοκάρει καλύτερα πχ , τι τον νοιάζει τον άνθρωπο πως κλοκάρει , αν ήταν θα ρώταγε ποια κάρτα γραφικών κλοκάρει καλύτερα κλπ κλπ

το θέμα είναι out of the box τι κάνει η κάρτα !

γιατί να υπερβαίνουμε τα όρια στις κάρτες γραφικών που δίνει ο κατασκευαστείς για κάποιο λόγο, αλλά το μόνο λογικό θα ήταν αν παίρναμε μια κάρτα γραφικών των 200 ευρώ και την κλοκάραμε ώστε να έφτανε μία των 700 ευρώ εκεί εννοείται ψήστε την αλλάξτε τις τα φώτα ...

αυτά απο μένα άντε να βγει το gta να δω αν χρειάζομαι άλλη κάρτα :p

Νομίζω ότι δεν τα θυμάσαι και πολύ καλά

Το overclocking των καρτών γραφικών είναι εξίσου παλιό άθλημα με αυτό των CPU

πχ http://www.thelab.gr/metriseis-and-apotelesmata-yperxronismon/the-lab-gr-team-kai-3dmark2001se-benchmark-371.html

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν τα θυμάσαι και πολύ καλά

Το overclocking των καρτών γραφικών είναι εξίσου παλιό άθλημα με αυτό των CPU

πχ http://www.thelab.gr/metriseis-and-apotelesmata-yperxronismon/the-lab-gr-team-kai-3dmark2001se-benchmark-371.html

μάλλον δεν θυμάσαι εσύ καλά !

πριν την διέλευση του internet ούτε σαν ονομασία overclocking δεν ξέραμε τι είναι εκτός από τους επαγγελματίες μηχανικούς που είχαν κάποια σχέση με τα κυκλώματα .... και εγώ ο ίδιος δεν ήξερα , μετά από αρκετή τριβή με το άθλημα έμαθα , που θέλω να καταλήξω ότι συγκρίνεις το 2003 όπου γενικά σε όλο τον κόσμο η έννοια PC ήταν αρκετά πίσω από ότι είναι σήμερα η αλλιώς όχι τόσο διαδεδομένο ! το μπραφ έγινε όταν βγήκε το ps3 όσοι είχαν ps2 και xbox δεν ήθελαν να δώσουν 700 κατοστάρικα σε μια κονσόλα οπότε σιγά σιγά μεταφέρθηκε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού στα PC !!!

παράλληλα αναπτύχθηκε σαν ζωντανός οργανισμός (ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ- Διαδίκτυο) η απόλυτη γνώση !!! και πάρα μα πάρα πολλά φόρουμ με ότι σχετικό ήθελες να εμβαθύνεις !!!

έχεις μπει ποτέ σε φόρουμ με αμάξια, λέει ο ένας σήμερα έβγαλα τον κινητήρα και καθάρισα χ,ω,φ,ε,γ,η,ε λες και είναι υπόθεση 5 λεπτών ...

τι θέλω να πω μέχρι και ένα 6χρονο ξέρει τι είναι pc μόλις πάει 12 θα κάνει o/c ότι βρίσκει μπροστά του δεν ξέρω αν καταλάβατε :nerd:

οπότε μεγαλώνει η αγορά ( 2003 τόσα κομμάτια για δες 2013 πόσες κάρτες παράχθηκαν πωλήθηκαν !)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν θυμάσαι εσύ καλά !

πριν την διέλευση του internet ούτε σαν ονομασία overclocking δεν ξέραμε τι είναι εκτός από τους επαγγελματίες μηχανικούς που είχαν κάποια σχέση με τα κυκλώματα .... και εγώ ο ίδιος δεν ήξερα , μετά από αρκετή τριβή με το άθλημα έμαθα , που θέλω να καταλήξω ότι συγκρίνεις το 2003 όπου γενικά σε όλο τον κόσμο η έννοια PC ήταν αρκετά πίσω από ότι είναι σήμερα η αλλιώς όχι τόσο διαδεδομένο ! το μπραφ έγινε όταν βγήκε το ps3 όσοι είχαν ps2 και xbox δεν ήθελαν να δώσουν 700 κατοστάρικα σε μια κονσόλα οπότε σιγά σιγά μεταφέρθηκε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού στα PC !!!

παράλληλα αναπτύχθηκε σαν ζωντανός οργανισμός (ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ- Διαδίκτυο) η απόλυτη γνώση !!! και πάρα μα πάρα πολλά φόρουμ με ότι σχετικό ήθελες να εμβαθύνεις !!!

έχεις μπει ποτέ σε φόρουμ με αμάξια, λέει ο ένας σήμερα έβγαλα τον κινητήρα και καθάρισα χ,ω,φ,ε,γ,η,ε λες και είναι υπόθεση 5 λεπτών ...

τι θέλω να πω μέχρι και ένα 6χρονο ξέρει τι είναι pc μόλις πάει 12 θα κάνει o/c ότι βρίσκει μπροστά του δεν ξέρω αν καταλάβατε :nerd:

οπότε μεγαλώνει η αγορά ( 2003 τόσα κομμάτια για δες 2013 πόσες κάρτες παράχθηκαν πωλήθηκαν !)

wat?

Link to comment
Share on other sites

wat?

είδες τι παθαίνεις όταν έχεις κάνει τον εγκέφαλό σου φραπέ από το διάβασμα και έρχεσαι να γράψεις στο thelab ...

ΚοΜΜ τι δεν κατάλαβες ?

με τρεις φράσεις

η αγορά έχει μεγαλώσει

περισσότερος κόσμος παίρνει pc άρα και περισσότερη εξοικείωση

και περισσότερα κομμάτια !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιτσιρικάς που είμουν και έβλεπα γεμάτος χαρά τα post του Hipro... δεν είδα να πειράζει ποτέ ιδιαίτερα τις κάρτες γραφικών... σε κάτι κακόμοιρα INTEL έπινε το αίμα ....

Τα gpu benchmarks ήταν πολύ πίσω σε σχέση με τι υπήρχε για cpu's ... μόνο ένα 3dmark είχαμε και κάναμε χάζι τα γραφικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου θύμισες εποχές intel 440bx, overclocking με jumpers και τους 300 αρηδες Celeron που πήγαιναν στα 450MHz.Εποχές που το custom watercooling περιλάμβανε ψυγείο από αυτοκίνητο και χειροποίητα blocks και reservoirs.Εποχές που η καλύτερη ψύκτρα....ξέχασα,δεν υπήρχαν καλές ψύκτρες :p

Σίγουρα η επανάσταση του internet έχει βοηθήσει πολλούς αρχάριους να δοκιμάσουν το overclocking(υπάρχουν 47 guides για κάθε part online και καμμιά εκατοστή unboxings), αλλά και η μόδα που θέλει τις εταιρείες να βγάζουν OC friendly προιόντα με μουράτα ακρωνύμια (FTW,xtreme,Fatality,NKOTB κλπ κλπ) που προσελκύουν με το αζημείωτο τους wannabe overclockers(που κλοκάρουν από UEFI bios με ποντίκι!!!)

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με το case modding, που από τέχνη για πολύ μερακλήδες έχει εξελιχθεί σε αγορά supermarket κι ο καθένας μπορεί να στήσει ένα εντυπωσιακό case.

Για να τελειώνουμε με τα off topic, σήμερα είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις oc αφού ακόμα και οι κατασκευαστές το έχουν αποδεχτεί και υπάρχει άφθονη πληροφορία online για αυτούς που ενδιαφέρονται

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα υπηρχε το oc και πριν το νετ, απλα το διαβαζες σε μια ντουζινα περιοδικα που αγοραζες το μηνα.

τωρα για μπραφ και μπρουφ και ps3 δεν ξερω πως σου ερχονται αυτα, υπηρχε μια δεκαετια ιντερνετ στην Ελλαδα τοτε τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Ρε που εμαθε η γρια στο μελι...Ρε που ολα μας μεσα κι ο κ...λος μας απ'εξω...Ρε που εγινε θέμα το αν θα παιξουμε BF4 με 120fps ή με 124, λες και κανενας θα καταλάβει τίποτα...

Μάλλον ο πιο off topic ειμαι εγω αλλά τοση βαβούρα πια?...

Link to comment
Share on other sites

δεν πάτε σε ένα νέο θέμα λέω εγώ... που μπαίνουμε να διαβάσουμε ένα νέο για τις καρτούλες της κόκκινης κ φτάσαμε στα ποσοστά θνησιμότητας και στο πόσο επηρέασε το mining και το o/c;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.