Jump to content



Επιλογή SSD για RAID 1


Avatar_GR

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω 2 σκληρούς 64GB. Θέλω να τους βάλω σε Raid 1 σε μητρική Z77 που υποστηρίζει TRIM.

Να αγοράσω intel SSD (π.χ Intel 520) μιας και η intel το ξεκίνησε το trim στις μητρικές η να πάω σε κάτι πιο φτηνό; :computer:

Θα έχει μεγάλη διαφορά ένας καλός SSD ίντελ με έναν Samsung 840 π.χ; Trim θα κάνουν και οι 2 σε RAID 1 λογικά ε;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον θέλω για γραφείο και αν γίνει καμία στραβή και χαλάσει ο σκληρός θα κλαίω με μαύρο δάκρυ!

Και επειδή τα αρχεία που θέλω να παίρνω backup παρόλο που είναι μικρά σε μέγεθος (2-3GB σύνολο) λόγο του ότι πρέπει να γίνονται μέσω εξιδικευμένου προγράμματος θέλουν 2 ώρες να μου τα "φτιαξεί" για backup.

Οπότε με 2 SSD σε RAID 1 γλιτώνω το backup, με κόστος σε ταχύτητα εγγραφής.

Να χαλάσουν και οι 2 σκληροί μαζί, λίγο δύσκολο το βλέπω.

Θα παίρνω πάλι Backup απλά όχι κάθε 1-2 μέρες όπως κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Και raid1111111 ( :p ) αντί για raid1 να στήσεις, το backup δεν το γλυτώνεις. Πές ότι παίρνει φωτιά το γραφείο, ότι μπαίνουν και το κλέβουν, ότι σκάει το τροφοδοτικό και παίρνει μαζί του τα έσω του pc. Χίλιοι δυο λόγοι.

off-line backup (σε άλλο δίσκο, usb stick, dvd etc) και φύλαγμα σε άλλο χώρο (πχ σπίτι) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Τώρα αν θες raid1 για να είσαι ακόμα πιο ήσυχος (πέρα από το παραπάνω backup) πάρε όποιον samsung/intel/corsair ssd θες. Έχουν αποδειχτεί (ειδικά εδώ μέσα από τους χρήστες) οι λιγότερο προβληματικοί, όχι βέβαια ότι δεν υπάρχουν και άλλοι καλοί (crucial, ocz).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον θέλω για γραφείο και αν γίνει καμία στραβή και χαλάσει ο σκληρός θα κλαίω με μαύρο δάκρυ!

Και επειδή τα αρχεία που θέλω να παίρνω backup παρόλο που είναι μικρά σε μέγεθος (2-3GB σύνολο) λόγο του ότι πρέπει να γίνονται μέσω εξιδικευμένου προγράμματος θέλουν 2 ώρες να μου τα "φτιαξεί" για backup.

Οπότε με 2 SSD σε RAID 1 γλιτώνω το backup, με κόστος σε ταχύτητα εγγραφής.

Να χαλάσουν και οι 2 σκληροί μαζί, λίγο δύσκολο το βλέπω.

Θα παίρνω πάλι Backup απλά όχι κάθε 1-2 μέρες όπως κάνω τώρα.

Πάρε τους Samsung. Δε χρειάζεται να είναι Intel. Το trim είναι της μητρικής/driver και όχι του δίσκου.

Πριν τους βάλεις στο RAID, βεβαιώσου ότι έχουν τα τελευταία firmware και εσύ τους τελευταίους drivers.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! :yes4:

Μάγος είσαι; Που το κατάλαβες;;;;

τα ιδια τραβαγε ο γαμπρος μου μεχρι που τον εστρωσα.

στο γαμπρο μου επειδη οντως το backup σε αυτο πραγμα ειναι εντελως ηληθιο εκανα το εξης, σε μηχανημα με q6600 + 8GB ram, σηκωσα σε vmware ενα windowsxp στο οποιο τρεχει το λογιστικο προγραμμα και ειναι πανω σε ενα 32αρι ssd.

πηγαινει σφαιρα, (σε full screen δε καταλαβαινεις οτι εισαι σε guest λειτουργικο) και καθε βραδι παιρνει ενα snapshot σε 3 λεπτα.

ετσι οτι και να γινει εχει σε 2 λεπτα φουλ πληρως λειργουργικο συστημα και βαση της προηγουμενης μερας, και το μηχανημα να χαλασει το φορτωνει σε 1 λεπτο σε αλλο και συνεχιζει να δουλευει.

επισης το καλο ειναι οτι περναει το snapshot στο λαπτοπ και εχει το γραφειο σπιτι του ή στους πελατες του οταν παει εκει.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια τραβαγε ο γαμπρος μου μεχρι που τον εστρωσα.

στο γαμπρο μου επειδη οντως το backup σε αυτο πραγμα ειναι εντελως ηληθιο εκανα το εξης, σε μηχανημα με q6600 + 8GB ram, σηκωσα σε vmware ενα windowsxp στο οποιο τρεχει το λογιστικο προγραμμα και ειναι πανω σε ενα 32αρι ssd.

πηγαινει σφαιρα, (σε full screen δε καταλαβαινεις οτι εισαι σε guest λειτουργικο) και καθε βραδι παιρνει ενα snapshot σε 3 λεπτα. /////

Πολύ χρήσιμο/έξυπνο αυτό που το έκανες. Δεν νομίζω να το κάνω όμως. Προτιμώ τους 2 SSD σε RAID 1.

Πάντως μου έδωσες ιδέα!!! Μπορώ να κάνω backup με το acronis bootable. Ειδικά με SSD ούτε 5 λεπτά δεν θα κάνει

Και raid000000 ( :p ) αντί για raid0 να στήσεις το backup δεν το γλυτώνεις. Πές ότι παίρνει φωτιά το γραφείο, ότι μπαίνουν και το κλέβουν, ότι σκάει το τροφοδοτικό και παίρνει μαζί του τα έσω του pc. Χίλιοι δυο λόγοι.

Μην με τρομάζεις αδερφέ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.