Jump to content



Τελικά η πειρατεία δε σκοτώνει τη μουσική


Chris2004

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Ilias83

@SLN: Δεν είοναι αντιπαράθεση...

Είναι συζήτηση...

Έχεις δίκιο, το κόστος είναι πιο μεγάλο λόγω της προώθησης.

Αλλά ακόμα και αν ένα CD πουλιόταν 10€, πείτε μου έναν που δεν θα το προτιμούσε έναντι του πειρατικού...

Δεν ξέρω πάντως εγώ αν τα CD έκαναν 10€ θα τα αγόραζα χωρίς να το πολυσκέφτομαι...

Ενώ τώρα Pink Floyd πάω να αγοράσω και πάλι το σκέφτομαι...

Αν τα cd έκαναν 10€, οι τιμές των πειρατικών θα έπεφταν και αυτές.....

Δεν είναι ακριβώς θέμα χρημάτων, η σκέψη αρκετών είναι ότι με τα 10€ του γνήσιου παίρνω 3 πειρατικά ...

Προσωπικά, μιας και δεν είμαι οπαδός του file sharing, ακόμα πληρώνω την μουσική που κατεβάζω, απλά από εκεί που την παίρνω είναι πως να το πω, σχετικά φθηνά :hehe:

πχ, www.delit.ru

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Εχω την εντυπωση (και διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι με ολο αυτο τον αγωνα που γινεται να σταματησει η ανταλλαγη mp3, οι εταιριες εχουν ξεσκιστει να βαζουν κλειδωματα στα cd (καποια bad sectors κλπ κλπ ) ωστε να μην διαβαζονατι απο υπολογιστη. Περα της συζητησης αν ειναι λογικο να αγοραζω εγω καποιο δισκο και να μην μπορω να τον ακουσω απο τον υπολογιστη μου ή απο οπου θελω, αυτη η ιστορια εχει καταληξει στο οτι καποια cd δεν διαβαζονται απο κανονικα cd plαyers ή απλα η ποιοτητα τους (και η... μακροζωια τους) εξαιτιας αυτων των κλειδωματων ειναι πολυ κακη! Ποσο σεβασμο στον πελατη δειχνει αυτο το πραγμα, και πως περιμενουν ο πελατης να τους σεβαστει μετα απο τετοιες ενεργειες?

@Ηλιας ... Αντιπαραθεση ειναι... Κανουμε κουβεντα και εχουμε διαφορετικες αποψεις (οχι εμεις οι 2) ... Δεν ειναι "βρισια" η λεξη αντιπαραθεση". Δεν ειπα οτι τρωγεστε σαν τα κοκορια! :laughing: :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Προσπάθησε απλά να το δεις κάτω από το πρίσμα που το βλέπω...

Κάθησα και έγραψα ένα κάρο πράγματα...

Γιατί δεν λες κάτι για την περίπτωση του BackUp???

Δεν έγραψα πουθενά για κόπιες που μοιράζονται δεξιά και αριστερά...

Έγραψα για ένα μοναδικό backup που για λόγους ασφαλείας έχει απομακρρυνθεί από το σπίτι μου...

Κατανοώ πως αντιμετωπίζεις εσύ την κατάσταση, αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνώ.

Για το back up σου έχω ήδη εξηγήσει.

Βασικά η ερώτηση σου είναι εάν το αντίγραφο ασφαλείας απομακρυνθεί από το σπίτι σου, αν αυτή η ενέργεια θεωρείται παραβίαση του εν λόγω δικαιώματος.

Εάν δώσεις το αντίγραφο σε ένα φίλο σου, τότε φυσικά είναι παράνομο.

Διότι εάν το επιχείρημα σου γινόταν αποδεκτό , τότε ο κάθε πειρατής της γειτονίας δεν θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει αυτή την δικαιολογία ως άμυνα ?

Αρχική απάντηση από sotiris

κοίτα, αυτό που λες δεν ίσχυε πάντα, μάλλον είναι φαινόμενο των τελευταίων χρόνων. .

Ε , ναι φυσικά είναι φαινόμενο των τελευταίων χρόνων, δεν είπα το αντίθετο. Αφού και η πειρατεία πήρε τις διαστάσεις που πήρε τα τελευταία χρόνια και το δίκαιο της πνευματικής ιδιοκτησίας αναπτύχθηκε τόσο έντονα έκτοτε.

Αρχική απάντηση από sotiris

Τον καλλιτέχνη δεν τον αναδεικνύουν οι μουσικές βιομηχανίες, αναδεικνύεται μόνος του.

Οι μουσικές βιομηχανίες συνήθως εκμεταλλεύονται με πολύ δυσχερείς όρους τους

νέους καλλιτέχνες.

Βρε Σωτήρη ούτε εδώ έγραψα κάτι διαφορετικό, ούτε διαφωνώ για τα περί εκμετάλλευσης.

’λλο λέω. Ότι δηλαδή ένα πραγματικό ταλέντο ,πολλές φορές δεν έχει την οικονομική δυνατότητα, το κεφάλαιο να προωθήσει την καριέρα του και αναγκάζεται να χρησιμοποιήσει τις βιομηχανίες για να προωθηθεί ,αλλιώς θα παραμείνει άγνωστος. Συνεπώς ανάμεσα στα πολλά κακά που φέρνει η βιομηχανική εκμετάλλευση της μουσικής ,υπάρχει και ένα θετικό που δεν πρέπει να παραγνωρίζεται.

Αρχική απάντηση από sotiris

είναι ένας αυτοσχεδιασμός του Keith Jarett, μόνο πιάνο.

Πώς το προστατεύεις αυτό? Από τη συχνότητα του πιάνου?

Φυσικά προστατεύεται σαν δημιούργημα και υπάρχουν πολλοί τρόποι σε μια δικαστική διαδικασία να αποδειχτεί αυτό( με την μαρτυρία κάποιων ειδικών πραγματογνωμόνων για παράδειγμα.)

Αρχική απάντηση από sotiris

Προφανώς υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, οπότε σίγουρα η πρώτη εκδίκαση δεν ήταν για τα P2P.

Αλίμονο, να μην υπήρχαν. Αν δεν υπήρχαν δεν θα υπήρχε ούτε το δίκαιο της πνευματικής ιδιοκτησίας. Έγραψα για την πρώτη καταδίκη μέσω P2P , όχι γενικά, επειδή έγινε αναφορά πως δεν είναι παράνομο να μοιράζεις μέσω P2P την μουσική.

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 12:41]

..οι εταιριες εχουν ξεσκιστει να βαζουν κλειδωματα στα cd (καποια bad sectors κλπ κλπ ) ωστε να μην διαβαζονατι απο υπολογιστη. Περα της συζητησης αν ειναι λογικο να αγοραζω εγω καποιο δισκο και να μην μπορω να τον ακουσω απο τον υπολογιστη μου ή απο οπου θελω, αυτη η ιστορια εχει καταληξει στο οτι καποια cd δεν διαβαζονται απο κανονικα cd plαyers ή απλα η ποιοτητα τους (και η... μακροζωια τους) εξαιτιας αυτων των κλειδωματων ειναι πολυ κακη! Ποσο σεβασμο στον πελατη δειχνει αυτο το πραγμα, και πως περιμενουν ο πελατης να τους σεβαστει μετα απο τετοιες ενεργειες?

:

Πολύ σωστη παρατήρηση.Οι εταιρίες με την συγκεκριμένη πολιτική που έχουν πέραν του ότι παραβιάζουν το δικαιώμα του καθενός να έχει ένα αντίγραφο ασφαλείας , συνάμα δημιουργούν και πολλά προβλήματα στον ίδιο το σκοπό τους, αφού αντί να μειώνεται το φαινόμενο δημιουργεί περισσότερα προβλήματα στους ίδιους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Giorgos

Κατανοώ πως αντιμετωπίζεις εσύ την κατάσταση, αλλά δεν σημαίνει πως πρέπει να συμφωνώ.

Αυτό εμένα μου αρκέι...

Και εγώ κατανοώ πλήρως αυτά που λες και μάλιστα δεν μπορώ να πω οτι διαφωνώ...

Απλά προσπαθώ να τα δω κάτω απο διαφορετικό πρίσμα, λόγω του οτι είμαι αντίθετος με αυτήν την εμπορευματοποίηη της μουσικής...

Μια ερώτηση ακόμα: Εντάξει όλα αυτά, εσύ τελικά τι άποψη έχεις πάνω στο θέμα... Εννοώ οτι πιστεύεις οτι τα πράγματα πρέπει να μείνουν έτσι όπως έχουν???

Με τις δισκογραφικές να βιάζουν τη μουσική και με την πειρατεία να τη σκοτώνει???

Και αν πιστεύεις οτι όντως οι δισκογραφικές έχουν δίκιο στον πόλεμο κατά της πειρατείας, εσύ αγοράζεις μόνο αυθεντικά CD???

Να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι υπερ της πειρατείας, αλλά προς θεού διαφωνώ και με την πολιτική των δισκογραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 16:20]

Μια ερώτηση ακόμα: Εντάξει όλα αυτά, εσύ τελικά τι άποψη έχεις πάνω στο θέμα... Εννοώ οτι πιστεύεις οτι τα πράγματα πρέπει να μείνουν έτσι όπως έχουν???

Με τις δισκογραφικές να βιάζουν τη μουσική και με την πειρατεία να τη σκοτώνει???

Και αν πιστεύεις οτι όντως οι δισκογραφικές έχουν δίκιο στον πόλεμο κατά της πειρατείας, εσύ αγοράζεις μόνο αυθεντικά CD???..

Ηλία , η προσωπική μου άποψη δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασια.

Ο μόνος λόγος που ποσταρα σ 'αυτο το θέμα είναι επείδη μπορούσε να περάσει ένα λανθασμένο μήνυμα σε κάποιους διαβάζοντας τα διάφορα κείμενα.

Ότι δηλαδή η πειρατεία και/ή το file sharing δεν είναι παράνομα.

Εγώ αν αγοράζω ή κατεβάζω πειρατικά cds ,τουλάχιστο γνωρίζω πως αυτό που κάνω δεν είναι νόμιμο και είμαι υπεύθυνος των πράξεων μου.

Ούτε φυσικά είμαι υπέρ των δισκογραφικών εταιριών και τα πράγματα σίγουρα δεν πρέπει να μείνουν ως έχουν.

Φυσικά αυτό είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα..

Για την υφιστάμενη κατάσταση δεν ευθύνονται μόνο οι πειρατές ,ούτε μόνο οι βιομηχανίες.

Ούτε μόνο η τιμή των cds θα λύσει το πρόβλημα, όπως πολύ εύστοχα ανάφερε ο RootX ,αλλά ούτε και η υπέρβολική προστασία για την οποία έκανε λόγο ο SLN , βοήθα την κατάσταση.

Πέραν αυτων , ακόμα και οι διάφορες νομοθετικές ρυθμίσεις για αντιμετώπιση του προβλήματος είναι πολλές φορές ή πρακτικά ανεφάρμοστες ή νομικά ατελείς.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ άρχισα εγώ το Thread τονίζω και εγώ ότι ΕΙΝΑΙ παρανομα και τα 2 και τα πλοκάμια της RIAA κάποτε θα φτάσουν και στην Ελλάδα όσο και αργά να γίνει αυτό.

Συμφωνούμε πως οι καλλιτέχνες πρέπει να προστατεύονται και να μπορούν να βγάλουν χρήματα. Απλά ήθελα να αναφέρω τη στυγνή εκμετάλλευση των πάντων απο την μουσική βιομηχανία και το Star system και κατα κύριο λόγο για μένα αυτοί είναι υπεύθυνοι για όλη τη κατάσταση. Όχι μόνο τη πειρατεία αλλά το επίπεδο της μουσικής που ακούμε. Προωθείται ο κάθε Πρόδρομος που θέλει να πασάρει η κάθε εταιρία, και αξιόλογη μουσική κάθεται στα ράφια και επειδή είναι ακριβή αλλά επειδή το Star System τους "καταπίνει" όλους.

Όσο για τη τιμή. Αυτή τη στιγμή παράδειγμα θα το σκεφτώ πάρα πολύ να αγοράσω original με τις υπάρχουσες τιμές, ακόμα και απο καλλιτέχνες που εκτιμώ. Σίγουρα αν ήταν πιο φτηνά θα αγόραζα τα CD που μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.