Jump to content



Πρόβλημα με 6870 ?!


paparoach

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εδώ και κάνα μήνα, όταν πάω να παίξω ένα παιχνίδι ( Grid II / Just cause 2 ) , ξεκινάει όλα καλά.

Μετά από περίπου 3-5 λεπτά, σα να σβήνει η κάρτα γραφικών.

Μόνο με reset στρώνει το pc.

Μέχρι τον Ιούλιο έπαιζα ένα άλλο παιχνιδάκι (auto club revolution ) χωρίς να αντιμετοπίζω κανένα προβλημα.

Αυτό μου το έκανε με τους 13.4 επίσημουν αλλά και με τους 13.8 beta.

q6600 στα 2.4 με 550w τροφοδοτικό.

Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Τι στο καλό να φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6.5+ χρόνια δε θυμάμαι το τροφοδοτικό.

Γράφει : model : HEC 550TW-ATF

από θερμοκρασίες είμαι καλά.

η κάρτα μέχρι 65 πάει απόσο έχω δει και ο επεξεργαστής μέχρι 45.

Να φταίει κάνα καλώδιο?

Σκόνη ?

Έχω ένα χρόνο να το καθαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το τροφοδοτικό σου αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει κάποιο θέμα.

Ρίξε ένα καθάρισμα καλού-κακού αν και δεν έχεις θέμα με τις θερμοκρασίες.

Όλα στοκ είναι έτσι; Δεν έχεις κάνει πουθενά o/c;

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο σου ειναι μικρο το εχω παθει με μια arctic 600w δεν μπορουσα να παιξω ημουν παρα πολυ οριακα μου εκανε τα κλασικα μαυρη οθονη reset αναγκαστηκα να αλλαξω psu και ολα εστρωσαν :D

αν η καρτα σου ειναι κλοκαρισμενη τοτε καντην επαναφορα και δοκιμασε.

Μια μικρη λεπτομερια το φουφουρι της καρτας δουλευε στα φουλ ; οταν σου μαυριζε η οθονη ;

δοκιμασε να βαλεις ενα μεγαλυτερο psu απο κανα φιλο σου

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι καλοκαίρι όλα παίζουν μαμά συχνότητες για να μη βγάζει φλόγα το pc.

Χειμώνα το cpu το πάω στα 3.3 . Η κάρτα είναι πάντα στοκ.

Με παραξενεύει φίλε [MENTION=18257]Iraklis[/MENTION] αυτό που λες γιατί το έχω τόσα χρόνια και έχω παίξει άπειρα παιχνίδια και έχω κάνει άπειρα HD encoding.

Τα (3!) ανεμιστήρια της κάρτας δουλεύουν χαλαρά χωρίς να ακούγονται ιδιαίτερα ( κάπου στο 50-60%) .

Ακόμα και όταν το κάνω manually να δουλεύουν στο 100% οι ανεμιστήρες, σβήνει.

Θα ρίξω ένα καθαρισμό αύριο πρωΐ στο μπαλκόνι και κοίταγμα τα καλώδια.

Εναλλακτικά βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν.

Χτες το βράδυ αργά με ανοιχτό καπάκι έπαιζε χωρίς να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

σήμερα το μεσημέρι με ανοιτό καπάκι μετά από μισή ώρα έκλεινε.

Με ένα πρόγραμμα benchmark και ένα άλλο που κρατάει logs, διαπίστωσα ότι με το που πιάσει 81 βαθμούς θερμοκρασία η GPU κλείνει.

Στα 100 δεν θα έπρεπε να κλείνει ?

Link to comment
Share on other sites

αρα φιλε ειναι οι θερμοκρασιεσ η τισ καρτασ σου , η μαλλον επεξεργαστη.. με 6870 ειμαι και εγω , και πανω απο 72 βαθμουσ καλοκαιρι δεν πιανω! δεσ θερμοκρασιεσ κατα την διαρκεια που παιζεισ!!

Screenshot by Lightshot

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σάν πρώτη σκέψη θα είναι πάλι το βράδυ οπου κ χθες έπαιζες απροβλημάτιστα να δείς αν η κάρτα σου ξεπερνάει τους 81c ωστε να προσεγγίσεις αν τελικά οφείλεται σε gpu temps.

Ξεκίνα με αυτό να βγούν τα πρώτα συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τώρα που έπαιζα Just Cause 2 δεν έπιασα πάνω από 69, με 100% ταχύτητα ανεμιστήρα αλλά ανοιχτό το καπάκι του tower.

Η κάρτα γραφικών μου είναι αυτή :

3659.jpg

Με τέτοια γομαρόψυξη, κάτι άλλο παίζει.

ήδη έπαιξα τώρα κάνα 20λεπτο.

Πάνω από 69 δεν ανέβαινε και τα έχω όλα τέρμα. Ίδιες ρυθμίσεις με χτες/μεσημέρι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά παίζεις με default ρολογια/τασεις?

Εαν ναί δοκίμασε να σηκώσεις λίγο ταση/πυρήνα/μνήμες + να μήν έχεις τα φουφούρια στο 100% κ άφησε κ τον logger να γράφει, η βλέπε με msi afterburner τα temp σου την ώρα που παίζεις να δείς αν το 81c ηταν τυχαίο η οντως εχει θεμα στις υψηλες θερμοκρασίες.

Edit

Εχεις εναλλακτική να βάλεις την κάρτα σου σε κάποιο άλλο pc?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια περιπτωση το τροφοδοτικο να εχει πεσει λογω 7ετης χρησης και σε συνδυασμο με υψηλες θερμοκρασιες εντος κουτιου να μην αποδιδει την ισχυ του,για δοκιμασε και μια με το τροφοδοτικο εκτος κουτιου και να το φυσαει κανας ανεμιστηρας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τώρα που έπαιζα Just Cause 2 δεν έπιασα πάνω από 69, με 100% ταχύτητα ανεμιστήρα αλλά ανοιχτό το καπάκι του tower.

Η κάρτα γραφικών μου είναι αυτή :

3659.jpg

Με τέτοια γομαρόψυξη, κάτι άλλο παίζει.

ήδη έπαιξα τώρα κάνα 20λεπτο.

Πάνω από 69 δεν ανέβαινε και τα έχω όλα τέρμα. Ίδιες ρυθμίσεις με χτες/μεσημέρι κλπ.

σε τι χρονισμουσ τρεχεισ την καρτα σου??

ποσο καιρο την εχεισ?

εγω εχω την sapphire 6870 κι εχει 1 ανεμηστηρα για την ψυξη..

σιγουρα το δικο σου συστημα ψυξησ πιστευω οτι θα ειναι πολυ πιο αποδοτικο απο αυτο που εχω εγω..

μηπωσ χρειαζετε ενα καλο καθαρισμα + αλλαγη παστασ η καρτα??

παντοσ δεν μου φαινεται φυσιολογικο, οι θερμοκρασιεσ που εχεισ.. εκτοσ και αν εχεισ παει τα ρολογια στο θεο.. :jump1::jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=18257]Iraklis[/MENTION]

Λοιπόν το κουτί που έχω είναι ένα VERO της Octabit.

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=36974&d=1353948904&thumb=1

Μπροστά εκεί που είναι οι θήκες 5.25" έχουν βγει τα καπάκια και έχω βάλει δίχτυ (φίλτρο) και 12άρη να φυσάει προς τις μνήμες και τον επεξεργαστή.

[MENTION=14176]paris_rx8[/MENTION] πάντα με στοκ ρολόγια την έχω την κάρτα. δεν την έχω πειράξει ποτέ. Δεν έχω και κάνα τεράστιο τροφοδοτικό για να έχω περιθόριο.

Ειδικά σε αυτή τη φάση προτιμώ να μην την πειράξω καθόλου. Έκανα και ticket στο service της GigaByte και βλέπω και προς τα εκεί.

[MENTION=1278]aqua[/MENTION]

Τώρα θυμήθηκα ότι πριν μερικούς μήνες είχα μετρήσει την κατανάλωση του pc με ένα Watt0meter. Μέχρι 350w τραβάει σε παιχνίδι. Δεν έγραφε παραπάνω.

Οπότε τροφοδοτικό δεν το βλέπω να είναι!

[MENTION=28502]darkiller[/MENTION]

Την έχω πάρει στις 21/2/2011. 2.5 χρόνια δηλαδή.. αλλά παιχνίδια πολλά δεν παίζω.

Από καθάρισμα σίγουρα δεν χρειάζεται. την κοίταξα το μεσημέρι. είχε ελάχιστη σκόνη.

Τώρα για την πάστα, είναι πιθανόν. Αλλά όσο είναι εγγύηση δεν την ακουμπάω.

Όπως είπα και πιο πριν , τα ρολόγια δεν έχουν πειραχτεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

μια που εχουμε ιδιο μοντελο καρτασ , ετρεξα το furmark , εκανα 2 τεστ

1)900/1050, ανεμηστηρασ στο auto

2)900/1050 ανεμηστηρασ στο 100%

με αυτεσ τισ ρυθμισεισ

Screenshot by Lightshot

1)τεστ auto Screenshot by Lightshot

2)test Screenshot by Lightshot

το κουτι παλιο, με την βαση του τροφοδοτικου πανω οχι κατω, 2 ανεμηστηρεσ 80mm ενασ μπροστα, και ενασ πισω..

Link to comment
Share on other sites

μια που εχουμε ιδιο μοντελο καρτασ , ετρεξα το furmark , εκανα 2 τεστ

1)900/1050, ανεμηστηρασ στο auto

2)900/1050 ανεμηστηρασ στο 100%

με αυτεσ τισ ρυθμισεισ

Screenshot by Lightshot

1)τεστ auto Screenshot by Lightshot

2)test Screenshot by Lightshot

το κουτι παλιο, με την βαση του τροφοδοτικου πανω οχι κατω, 2 ανεμηστηρεσ 80mm ενασ μπροστα, και ενασ πισω..

Αν μπορείς φίλε μου κάνε ένα τεστ αύριο το μεσημέρι χωρίς A/C στο δωμάτιο, για να δούμε τι κάνει εσένα η κάρτα όταν περνάει τους 80c

εμένα τώρα το furmark έπιασε 74 με ανοιχτό κουτί και 100% fan speed

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.