Jump to content



Epson PX730WD reset programm (waste ink error)


koshal

Recommended Posts

Έχω τον αναγραφόμενο εκτυπωτή (συνδεδεμένο με ciss) και μετά από πολλές είναι η αλήθεια εκτυπώσεις, μου βγάζει το ακόλουθο σφάλμα.

'' Ένα ταμπόν μελανιού του εκτυπωτή εξάντλησε τη ζωή σέρβις του. Επικοινωνήστε με την Υποστήριξη της Epson.''

Αυτό το βγάζει γιατί γέμισε το waste ink pad που έχει στο πίσω μέρος. Παρόλο που έβγαλα τα pad (αυτά τα βαμβάκια τέλος πάντων) και σύνδεσα εξωτερικό δοχείο για να μαζεύει το

περισσευούμενο μελάνι από καθαρισμούς και εκτυπώσεις συνεχίζει το ίδιο. Ο sensor είναι στον αέρα και δεν κλείνει κύκλωμα οπότε δεν θα έπρεπε να βγάζει το μήνυμα άρα μάλλον θέλει reset.

Υπάρχει free πρόγραμμα? (εγώ δεν έχω βρει κανένα όσο έψαξα).

Αν όχι, έχει αγοράσει κανένας τέτοιο πρόγραμμα??? Πως θα βρώ αξιόπιστο πωλητή και πόσο αξίζει να δώσω. Μερικοί σε no name site λένε για 5€, άλλοι για 30€

και η oktabit θέλει γύρω στο 50€.

Σε προηγούμενο epson εκτυπωτή, έβγαλε παρόμοιο μήνυμα σε περίπου 2 χρόνια εργασίας, μετά το service όμως το ξανέβγαλε στο εξάμηνο.

ΥΓ

Άκου εκεί ταμπόν....

.

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει το πρώτο από τα 2 λινκ που μου έστειλες (από το συγκεκριμένο πωλητή).

Απλά επειδή το δεν είχα καταλάβει το πως λειτουργεί ο εκτυπωτής (δεν ήξερα οτι έχει counter), θεώρησα ότι δεν θα βγάλει το σφάλμα ποτέ αφού το μελάνι θα χύνεται απόξω άρα δεν θα γέμιζε ποτέ.

Έχει λινκ για το πρόγραμμα σύμφωνα με τις οδηγίες που είχε μέσα η συσκευασία το οποίο όμως μου το έστειλε σε μαιλ που δεν βλέπω. (μάλλον θα πήγε στα spam στο auto).

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως δεν το βρίσκεις, στείλτου και ξήγα του την κατάσταση...ακόμη καλύτερα αν έχεις παραστατικό/απόδειξη από ebay και του "θυμίσεις" την αγορά...

ένα link είναι, πιστεύω θα στο στείλει, δεν του κοστίζει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη δεν έχω (είναι μαζί με το e-mail στο κλειδωμένο από το yahoo mail μου - άλλη ιστορία για βιβλίο).

Από τα archived purchases που έχω στο ebay , βρίσκω και την ημερομηνία και όλα τα συναφή οπότε του στέλνω mail και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Το ssc service utility πρέπει να δουλεύει. Έχω μηδενίσει τα waste pads 3 φορές σε δικούς μου epson r200, r300 , r600

κι έχω κάνει την ίδια δουλειά και σε άλλους

Και φυσικά δεν το ανακάλυψα εγώ. Από άλλους το έμαθα...:zzz:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.