Jump to content


Αγόρασες laptop ή έκανες επανεγκατάσταση OS; Clonezilla the bitch! [Clonezilla Guide]


Recommended Posts

το προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα, θα μπορούσατε να μου πείτε στα γρήγορα 4-5 βήματα γα να το κάνω ή να μου δώσετε ένα Link που να εξηγεί την διαδικασία? Ευχαριστώ.

Τι πρόβλημα έβγαλε;

Link to comment
Share on other sites

πήρα νέο backup μόνο το recovery partition αυτή την φορά, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το περάσω στον SSD, καθώς μου λέει ότι το partition παρόλο που είναι 11GB πάρθηκε από 500άρη drive και κάποιο πρόβλημα δημιουργείται που προσπαθώ να το περάσω στον 128GB SSD. με expert mode προσπάθησα αλλά μάταια.

edit έκανα restore disk και restore parts, χωρίς επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χωρίς επιτυχία δεν ολοκληρώθηκε;

Για να προχωρήσεις με restoredisk σε μικρότερου μεγέθους δίσκο, μπορείς να επιλέξεις το -icds στις advanced parameters του restoredisk.

ocs-09-advanced-param-extra.png

Link to comment
Share on other sites

πήρα νέο backup μόνο το recovery partition αυτή την φορά, αλλά και πάλι δεν μπορώ να το περάσω στον SSD, καθώς μου λέει ότι το partition παρόλο που είναι 11GB πάρθηκε από 500άρη drive και κάποιο πρόβλημα δημιουργείται που προσπαθώ να το περάσω στον 128GB SSD. με expert mode προσπάθησα αλλά μάταια.

edit έκανα restore disk και restore parts, χωρίς επιτυχία.

Ό,τι σου λέει ο [MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION]

Απορία: Πώς πήρες πάλι image το recovery partition αφού σου ψόφησε ο δίσκος;;;

Τέλος, μπορείς να δοκιμάσεις στον SSD να φτιάξεις ένα ακριβώς ίδιο partition με το recovery partition του αρχικού σου δίσκου και να κάνεις restore parts σε αυτό. Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

λοιπον εγω θελω να ρωτησω εχω κανει το image ενα μικρο παρτισιον 2gb για να δω πως δουλευει το εφτιαξα και το εβαλα σε στικακι,  λεει οτι ειναι ενταξει παω να επαναφερω το παρτισιον στον δισκο απο το στικακι και μου λεει δεν βρηκε τιποτα, γιατι γινεται αυτο; μηπως επειδη το στικακι ειναι fat32 και ο δισκος ntfs; επισης θελω να ρωτησω πχ αν δεν θελω αυτο το κοματι να παει στον αρχικο δισκο και θελω σε αλλον δισκο να βγει πως γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ξεθάβω το θέμα για να αναφέρω ότι το clonezilla λειτούργησε άψογα σε cloning που έκανα (γιατί μέχρι τώρα μόνο για backup/restore image το είχα χρησιμοποιήσει) από τον παλιό μου ssd (128 GB) στον καινούριο μου 850 evo 256 GB. Η διαδικασία κύλισε απρόσκοπτα και ταχύτατα. Στον 256άρη δημιουργήθηκε ένα partition στο μέγεθος του παλιού 128άρη. Ο υπόλοιπος χώρος έμεινε unallocated και με το gparted απλά έκανα resize χρησιμοποιώντας όλο τον ωφέλιμο χώρο του δίσκου. Το λειτουργικό μπούταρε κανονικά, το alignment του δίσκου ήταν σωστό και για άλλη μια φορά το clonezilla με έβγαλε ασπροπρόσωπο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πχ να πας από 500 μηχανικό σε μικρότερο ssd δεν μπορείς. Αυτό λέω.

Εννοείς να κάνεις clone? Μπορείς με τις ρυθμίσεις στο advanced mode ή να φτιάξεις στον 500άρη σου μηχανικό ένα 2o partition, ώστε το πρώτο να είναι ίσης χωρητικότητας με τον ssd που θες να κάνεις clone.

Π.χ. έστω ότι χρησιμοποιείς τα 150gb από τα 500gb του μηχανικού και θες να κάνεις clone σε ssd 256gb. Φτιάχνεις στον μηχανικό ένα 2ο partition, 300gb και έτσι το πρώτο partition, με τα δεδομένα σου 150gb έχει χωρητικότητα 200gb, τα οποία το clonezilla θα μεταφέρει αδιαμαρτύρητα στον 256άρη ssd του παραδείγματός μας.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.