Jump to content



Αργή φόρτιση σε Galaxy S3


suboy

Recommended Posts

Σε ένα gs3 ενός χρόνου υπάρχει το παρακάτω πρόβλημα. Από κάποια στιγμή και μετά άρχισε να φορτίζει πάρα πολύ αργά. Για παράδειγμα 2 ώρες για να πάρει ένα 10% ή από το 30% στο 100% περίπου 11 ώρες. Το κινητό είναι "μαμά" με την 4.1.2

έχω κάνει τα παρακάτω χωρίς αποτέλεσμα.

Άλλος φορτιστής, τον μαμα, έναν δεύτερο samsung και έναν από nokia. (όλοι οι φορτιστές φορτίζουν χωρίς πρόβλημα iphone, nokia lumia)

Άλλο καλώδιο

restart, cold restart βγάζοντας την μπαταρία.

Το battery doctor έδειξε complete στο 100% ενώ το τηλέφωνο έδειχνε μπαταρία 99%

Χαζοεφαρμογές τύπου antivirus κτλ δεν υπάρχουν. Ολες είναι official πχ facebook, viber, skype, κτλ

Το battery drain δείχνει νορμαλ με την χρήση, αρκετή χρήση με viber, fb, και cellular data on.

Κάποιες φορές σταματάει κατά την διάρκεια της φόρτισης μένοντας στο ίδιο ποσοστό η μπαταρία και χωρίς να ανάβει το κόκκινο led μπροστά.

Για πείτε καμιά ιδέα τι φταίει :rant:

thanx

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές σταματάει κατά την διάρκεια της φόρτισης μένοντας στο ίδιο ποσοστό η μπαταρία και χωρίς να ανάβει το κόκκινο led μπροστά.

Εδώ θα μείνω εγώ, έτσι που το λες είναι σα να μην κάνει επαφή το βύσμα και μία δίνει ρεύμα μια όχι.

Καθάρισε καλά τις επαφές με ένα βουρτσάκι και οδοντογλυφίδα και λίγο καθαρό οινόπνευμα ή καθαριστικό επαφών χωρίς λάδι και ξαναδοκίμασε.

Επίσης δες μήπως "παίζει" το βύσμα στο τηλέφωνο, μήπως δλδ έχει ξηλωθεί εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

καθαρισμός οκ. θα δείξει σε επόμενες φορτίσεις.

Βλέπω ότι λένε για φορτιστές 5V 2A. Είναι απαραίτητα τα 2000ma ή και με 1000ma είναι οκ;

Διαβάζοντας στο xda αναφέρουν ότι το s3 ρίχνει την ταχύτητα φόρτισης στα 100ma αν κάτι δεν του κάτσει καλά με φορτιστή καλώδιο γιαυτό και καθυστερεί να φορτίσει.

Ελπίζω με τον καθαρισμό να φτιάξει γιατι δεν μπορεί να μην του αρέσει και ο μαμα φορτιστής.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, ο stock kernel or something κρατάει την φόρτιση στα 950ma από πρίζα και στα 500ma από pc USB. Οπότε και 5A να του δίνεις...

Είχα κι εγώ προβλήματα στην αρχή, έκανε σχεδόν μια μέρα να φορτίσει, αλλά ήταν ο φορτιστής ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Άσε την μπαταρία να αποφορτίσει μέχρι το 1% και φόρτισέ το μετά για 8-10 ώρες. Υπάρχει περίπτωση να θέλει calibrate η μπαταρία.

Δηλαδή το πρόβλημα να μην είναι στην μπαταρία, αλλά στο κομμάτι του κινητού που διαβάζει πόση φόρτιση απομένει.

Εναλλακτικά, δοκίμασε και με άλλη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έκανε και στο κινητό της αδερφής μου s3.

Αν το ψάξεις το έχουν πολλοί. Πρώτον φταίει ο φορτιστής. Η Samsung και πολλές άλλες δίνουν 1Α φορτιστή. Βρες λίγο μεγαλύτερο. Της sis με 1.2 κάνει δουλειά.

Επίσης calibrate η μπαταρία. Άδειασμα να κλείσει τελείως και μετά φόρτιση κάνα 8ωρο

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

calibration ήταν επόμενο βήμα.

[MENTION=129]Chosen[/MENTION] [MENTION=10170]swatoner[/MENTION]

από τελείως ξεφόρτιστο και κλειστό το κινητό το βάζω για φόρτιση. αφού φορτίσει πλήρως το βγάζω και χωρίς να το ανοίξω το ξαβάζω και το αφήνω ξανά μέχρι να φορτίσει / σβήσει το led μπροστά. Ισχύει το τελευταίο για την έχτρα φόρτιση; από ένα οδηγό στο xda το είδα αν θυμάμαι καλά.

Μου κάνει εντυπωση ότι με εναν samsung φορτιστή 5V 0.7A φορτιζε καποιες φορές χωρίς πρόβλημα.

προς το παρόν δοκιμές με ένα nokia (AC-50E) 5V 1.3A και το nokia καλώδιο δείχνουν να έχουν αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.