Jump to content



UPS στο σαλόνι ?


Alkis27

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και στο σαλόνι μου έχω αρκετές ηλεκτρονικές συσκευές (TV LED, PS3,XBOX360,Wii,2 HTPC,ενισχυτής) καθώς επιπλέον 7-8 εξωτερικούς σκληρούς δίσκους (που συνδέονται στις συσκευές) σκέφτηκα πριν κανα 2 χρόνια να τα βάλω όλα πάνω σε ένα UPS - παρόλο που έχω πολύμπριζα ασφαλείας) ώστε σε περίπτωση που γίνει καμια στραβή με το ρεύμα να μην έχω πρόβλημα με τις συσκευές, κυρίως όμως με τους σκληρούς που έχουν πάνω. Βέβαια εννοείται οτι δεν παίζουν όλες αυτές οι συσκευές ταυτόχρονα... Ετσι λοιπόν πήρα το Turbo-X 1000 SD Line το οποίο σήμερα φαίνεται να τέλειωσε η μπαταρία του... Επειδή δεν έχω τώρα καμία όρεξη να διαθέσω € 70 που θέλει το ΠΛΑΙΣΙΟ (€ 40 για την μπαταρία και € 30 εργασία) και καθότι δεν είμαι και σίγουρος αν είχα κάνει καλά γενικώς τόσο με την απόφαση να βάλω UPS εκεί όσο και με τη συγκεκριμένη επιλογή, θέλω να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας σχετικά. Δηλαδή κατά πόσο με ένα τέτοιο setup είναι απαραίτητη η προστασία με κάποιο UPS και αν ναι τί ακριβώς θα έπρεπε να βάλω ? Επαναλαμβάνω οτι συσκευές δεν παίζουν τόσες πολλές ώρες , ούτε φυσικά ταυτόχρονα (όπως πχ ένα PC) ...

Link to comment
Share on other sites

η προστασια ειναι απαραιτητη εφοσον η συσκευη αυτη αξιζει για σενα πολυ αν δε σε νιαζει αν παθει κατι δε βαζεις.υπαρχει βεβαια και μια αλλη λυση να παρεις ενα πολυμπριζο που να προστατευη απο την υπερταση εγω πχ εχω μια πανακρηβη οθωνη EIZO και την ειχα συνδεσει σε πολυμπριζο τετοιο και μια μερα κοπηκε το ρευμα και η οθωνη αρχισε να αναβοσβινει το φωτακι της και μετα πηρα ups μονο για την οθωνη giati ειναι πανακριβη και τα υπολυπα τα συνδεσα στο πολυμπριζο.. εγω θα σου ελεγα να παρεις ενα πολυμπριζο για οτι δε σε πολυενδιαφερει και αν υπαρχει κατι που σε ενδιαφερει πολυ παρε ups .εγω τετοιο ups δε θα αγοραζα παντος θα επερνα ενα τετοιο ena tetoio εχω και οταν δε το χρησιμοποιω το εχω κλειστο http://coolbytes.gr/3004-thickbox_cbresp/apc-back-ups-be700g-gr-es-power-saving-700va-.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι απαραίτητη η προστασία των ηλεκτρονικών συσκευών καθώς με τις υπέρ/υποτάσεις φθείρονται τα κυκλώματά τους και στο τέλος μας αφήνουν χρόνους. Ασε που είναι τόσο σπαστικό να παίζεις/βλέπεις ταινία/κλπ και τσουπ να κοιτάς μια κλειστή οθόνη.

Mπορείς να πας σε ένα μαγαζί με μπαταρίες και να στην αλλάξουν επί τόπου αν δεν μπορείς ο ίδιος πολύ πιο οικονομικά. Αλλιώς κοίτα κάτι σε APC.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι απαραίτητη η προστασία των ηλεκτρονικών συσκευών καθώς με τις υπέρ/υποτάσεις φθείρονται τα κυκλώματά τους και στο τέλος μας αφήνουν χρόνους. Ασε που είναι τόσο σπαστικό να παίζεις/βλέπεις ταινία/κλπ και τσουπ να κοιτάς μια κλειστή οθόνη.

Mπορείς να πας σε ένα μαγαζί με μπαταρίες και να στην αλλάξουν επί τόπου αν δεν μπορείς ο ίδιος πολύ πιο οικονομικά. Αλλιώς κοίτα κάτι σε APC.

μα αυτο το ups δεν ειναι πολυ ακριβο κανει 70ε η αν εισαι τυχερος μπωρει να το βρεις και παρακατω αν βρεις αυτο που λεει 550vat δε σε συμφαιρει να αλλαξεις μπαταρια γιατι δε ξερεις τι μπαταρια θα σου βαλουν.επισης το ups δε μπωρει να κρατησει 100 συσκευες ταυτοχρονα εκτος και αν ειναι ακριβο.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις κριτικές που έχει στο Πλαίσιο και τα 600W ως ονομαστική δυναμική μπορεί να κρατήσει άνετα όλες τις συσκευές που έχει ο φίλος μας πάνω εκτός αν δίνει γκάζια ο ενισχυτής εκείνη την ώρα. Μπαταρία μπορείς να βάλει και μεγαλύτερης χωρητικότητας και πάλι να σου έρθει πιο οικονομικά από το να πάρεις ένα νέο!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι απαραίτητη η προστασία των ηλεκτρονικών συσκευών καθώς με τις υπέρ/υποτάσεις φθείρονται τα κυκλώματά τους και στο τέλος μας αφήνουν χρόνους. Ασε που είναι τόσο σπαστικό να παίζεις/βλέπεις ταινία/κλπ και τσουπ να κοιτάς μια κλειστή οθόνη.

Mπορείς να πας σε ένα μαγαζί με μπαταρίες και να στην αλλάξουν επί τόπου αν δεν μπορείς ο ίδιος πολύ πιο οικονομικά. Αλλιώς κοίτα κάτι σε APC.

Εχω διαβάσει οτι η αλλαγή της μπαταρίας στο συγκεκριμένο UPS είναι πολύ μπελαλίδικη γιατί πρέπει να λυθεί σχεδόν ολόκληρο. Οπότε εγώ δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία.. οταν λες μαγαζί με μπαταρίες πού εννοείς ? Αν είναι να γίνει η δουλειά φτηνότερα να το επιχειρήσω..

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξεις τις μπαταρίες μονος σου. Ειναι πανεύκολο!

Εχω το ίδιο αλλα το 1500 στο σαλόνι και τις αλλαξα πριν κανα 2μηνο.

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Με πρόλαβες. Είναι εύκολη διαδικασία ? Υπάρχει κάποιος οδηγός να ακολουθήσω ? Μπαταρία από που να βρω ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ναι. Εγω τις αγοραζω απο εδω...

CSB UPS Lead acid 12V 7,2Ah x 2

Υποψιν οτι ειναι αρκετα βαρια δεματα και τα μεταφορικα ειναι μπολικα (απο 10-15€) αναλογα το μαγαζι !

ναι αλλα αν ειναι να δωσει 40ε συν 15 =55 αγοραζει και καινουριο.. με 10ε παραπανω
Link to comment
Share on other sites

Ξεβιδώνεις, βγαζεις 4 καλωδια, βγάζεις τις παλιές μπαταρίες

Βάζεις καινούργιες, συνδέεις καλωδια και βιδωνεις παλι καπακια.

Αν εισαι κοντα γλυφαδα, βρισκόμαστε καπου κ σου δειχνω...

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

Link to comment
Share on other sites

Αντε και δίνω τα € 40 και τις παίρνω μόνος μου από το μαγαζί να μη χρεωθώ τα μεταφορικά. Το θέμα είναι πώς τις εγκαθιστώ...

Αν τις πάρεις από το batteries.gr, πας εκεί το ups και στις αλλάζει ο ίδιος. Εκτός αυτού, η διαδικασία είναι πανεύκολη όπως είπε και ο Γιάννης.

Υπόψη, μετά την αλλαγή, πρέπει να μείνει 8-10 ώρες ΧΩΡΙΣ φορτίο για την πρώτη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Κατάλαβα. Κάτι τελευταίο. Αυτή τη στιγμή το UPS δείχνει το σηματάκι της μπαταρίας να γεμίζει συνέχεια. Κάποιες φορές σταματάει, αλλά μετά συνεχίζει. Εκλεισα τον γενικό να δω αν κρατάει η μπαταρία και βλέπω οτι κρατάει.. βέβαια όταν πατήσω την ένδειξη να δω από τα 5 κουτάκια δείχνει οτι έχει 2. Μήπως πρέπει να το αφήσω το UPS σε μια πρίζα μόνο του για καμια μέρα να τελειώσει η φόρτιση του και να σταθεροποιηθεί ο δείκτης ? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δείχνει να φορτίζει ξαφνικά..

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο εκανε κ εμενα, οταν η μπαταρια ηταν ετοιμη να πεθανει !

ΟΚ. Απλά αγοράζοντας τις μπαταρίες έχω μια ελάχιστη πιθανότητα να φταίει κάτι στο UPS πχ και να μην τις φορτίζει... τεσπα..θα δω τι θα κάνω.. ευχαριστώ για τη βοήθεια !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.